2020-ի ռազմական գործողություններից հետո դեսպանի խմբի աշխատանքներում որոշ փոփոխություններ կատարվեցին. ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակ (News.am)
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ) գրասենյակը շարունակում է իր կենսական կարևորություն ունեցող աշխատանքը, որն ուղղված է ամուր խաղաղության հաստատմանը։ Այս մասին դեսպան Կասպրշիկի խմբի գործունեության հնարավոր փոփոխությունների մասին NEWS.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակից։
«1995 թվականի օգոստոսի 10-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահը նշանակել է անձնական ներկայացուցիչ, որը մանդատի համաձայն ներկայացնում է գործող նախագահին և աջակցում նրան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերում, իր գործունեության մասին զեկուցում է գործող նախագահին և նրա միջոցով՝ Մինսկի խմբին և ՄԽ համանախագահներին, և աջակցում է կողմերին վստահության ամրապնդման և մարդասիրական միջոցառումների իրականացման գործում: Անձնական ներկայացուցչին իր առաջադրանքները կատարելիս օգնում են հինգ օգնականներ:
Երեք գործառույթները՝ գործող նախագահին ներկայացնելը, հաշվետվությունների տրամադրումը և կողմերին օգնություն ցուցաբերելը, չեն փոխվել։ Ավելի կոնկրետ՝ գործող նախագահի ներկայացուցիչը շարունակում է մասնակցել բարձր մակարդակի հանդիպումներին, որոնք առնչվում են համանախագահների և ընդհանրապես ԵԱՀԿ գործունեությանը և նախագահին տեղյակ է պահում իրադարձությունների և իրավիճակի մասին: Նա նաև բարձր մակարդակի հանդիպումներ է անցկացնում տարածաշրջանում՝ աշխատելով լարվածությունը նվազեցնելու, մասնավորապես՝ վստահության ամրապնդման միջոցների վրա, որոնցից մի քանիսն արդեն քննարկել է Բաքվում և Երևանում: 2020 թվականի ռազմական գործողություններից հետո որոշակի փոփոխություններ են տեղի ունեցել։
Օրինակ, ռազմական ոլորտում մոնիթորինգային աշխատանքները, որոնք վստահության ամրապնդման միջոցառումների մաս էին կազմում, դադարեցվել են։ Համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության՝ այդ շրջանում տեղակայվել է գրեթե 2000 ռուս զինվորական։ Շատ անելիքներ կան վստահության ամրապնդման և հումանիտար հարցերում՝ ինչպես հայերի և ադրբեջանցիների միջև հաշտեցման ավելի երկարաժամկետ նպատակին հասնելու, այնպես էլ լարվածությունը նվազեցնելու և քաղաքական գործընթացը դյուրացնելու ավելի հրատապ անհրաժեշտության համար։ Կոնկրետ միջոցների ընդունման համար պահանջվում է կողմերի փոխադարձ համաձայնություն։ Անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը շարունակում է իր կենսական կարևորություն ունեցող աշխատանքը՝ նպատակ ունենալով նպաստել ամուր խաղաղության ձեռքբերմանը»,-հայտնում են գրասենյակից։

После военных действий 2020 года произошли некоторые изменения: Канцелярия ЛПДП ОБСЕ о работе группы посла Каспршика (News.am)
Канцелярия личного представителя действующего председателя ОБСЕ продолжает свою жизненно важную работу, которая направлена на то, чтобы содействовать достижению прочного мира. Об этом сообщили в Канцелярии ЛПДП ОБСЕ в ответ на запрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am о возможных изменениях в деятельности группы посла Анджея Каспршика.
''10 августа 1995 года Действующий председатель (ДП) ОБСЕ назначил личного представителя, который в соответствии с мандатом ''представляет действующего председателя и помогает ему по вопросам, связанным с нагорно-карабахским конфликтом, отчитывается о своей деятельности перед ДП и, через него/ее Минской группе и ее сопредседателям и помогает сторонам в реализации мер по укреплению доверия и гуманитарных мер''. В выполнении своих задач личному представителю помогают пять помощников.
Три функции - представление действующего председателя, предоставление отчетов и оказание помощи сторонам - не изменились. Если конкретнее, то представитель ДП по-прежнему участвует во встречах высокого уровня, связанных с деятельностью сопредседателей и ОБСЕ в целом, и держит председателя в курсе событий и ситуации на местах. Он также проводит свои собственные встречи на высоком уровне в регионе, работая над мерами по снижению напряженности, в частности мерами по укреплению доверия, некоторые из которых он уже обсуждал в Баку и Ереване.
После военных действий 2020 года произошли некоторые изменения. Например, прекратилась деятельность по мониторингу в военной сфере, которая была частью мер по укреплению доверия. В соответствии с трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года в этот район были переброшены почти 2000 российских военнослужащих.
Еще многое предстоит сделать в области укрепления доверия и гуманитарных вопросов, как для достижения более долгосрочной цели примирения между армянами и азербайджанцами, так и для более срочной необходимости снижения напряженности и содействия политическому процессу под руководством сопредседателей Минской группы. Для принятия конкретных мер требуется взаимное согласие сторон. Канцелярия личного представителя ДП продолжает свою жизненно важную работу, которая направлена на то, чтобы содействовать достижению прочного мира'', - сообщили в Канцелярии.