Հայրենիքում արցախահայության անվտանգ ապրելը հնարավոր է միայն Արցախի ճանաչման պարագայում․ Արցախի ԱԺ խմբակցություններ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել, որում ասված է․
«2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից անցել է մեկ տարի, սակայն ցայսօր  շարունակվում է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը Արցախի  ժողովրդի նկատմամբ՝ անտեսելով և արհամարհելով  ՌԴ ուժերի խաղաղապահ առաքելությունը:
Անպատժելիությունից ոգևորված՝ Ադրբեջանը ս.թ. նոյեմբերի 8-ին զինված ներթափանցում կատարելով, կրկին  ահաբեկչություն իրականացրեց ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո գտնվող Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածի Շուշիի մոտակայքում ջրամատակարարման  աշխատանքներ կատարող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, ինչի արդյունքում  սպանվել է 22-ամյա երիտասարդ, 3 անձ էլ հրազենային վնասվածքներով հոսպիտալացվել են:
Նման գործելաոճը վկայում է, որ հայրենիքում արցախահայության անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը հնարավոր է միայն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման պարագայում։
Խստորեն դատապարտում ենք նման հանցավոր արարքները և պահանջում պատշաճ հետաքննություն և համարժեք քայլերի ձեռնարկում:
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ դատապարտել Ադրբեջանի նման գործելաոճը, իսկ ՌԴ խաղաղապահ ուժերին, ԱՀ զինված ուժերին և այլ ուժային կառույցներին՝ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ պարբերաբար իրականացվող ահաբեկչական  գործողությունները կանխելու նպատակով դիմել կոշտ միջոցների։

Parliament Factions: Artsakh Armenians’ Living Safely in Homeland is Possible Only in Case of Artsakh Recognition
The factions of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) National Assembly have issued a joint statementNews.am reports.
November 9, 2020, one year has passed since the adoption of the tripartite declaration. However, Azerbaijan's anti-Armenian policy towards the people of Artsakh continues to this day even ignoring the Russian peacekeeping mission.
Inspired by impunity, Azerbaijan by making an armed incursion on November 8, again carried out a terrorist attack against civilians conducting water supply works near Shushi on the Shushi-Berdzor road which is under the control of Russian peacekeepers. As a result, a 22-year-old man was killed and three others were hospitalized with gunshot wounds.
Such a practice proves that the realization of the right of the Artsakh Armenians to live safely and with dignity in the homeland is possible only in case of international recognition of the Republic of Artsakh.
We strongly condemn such criminal acts and demand a proper investigation and adequate action.
We call on the OSCE Minsk Group to condemn such actions by Azerbaijan. And to the Russian peacekeeping forces, the Armed Forces of Artsakh and other law enforcement agencies - take drastic measures to prevent regular acts of terrorism against civilians.