Հայրենիքում արցախահայության անվտանգ ապրելը հնարավոր է միայն Արցախի ճանաչման պարագայում․ Արցախի ԱԺ խմբակցություններ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել, որում ասված է․
«2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից անցել է մեկ տարի, սակայն ցայսօր  շարունակվում է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը Արցախի  ժողովրդի նկատմամբ՝ անտեսելով և արհամարհելով  ՌԴ ուժերի խաղաղապահ առաքելությունը:
Անպատժելիությունից ոգևորված՝ Ադրբեջանը ս.թ. նոյեմբերի 8-ին զինված ներթափանցում կատարելով, կրկին  ահաբեկչություն իրականացրեց ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո գտնվող Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածի Շուշիի մոտակայքում ջրամատակարարման  աշխատանքներ կատարող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, ինչի արդյունքում  սպանվել է 22-ամյա երիտասարդ, 3 անձ էլ հրազենային վնասվածքներով հոսպիտալացվել են:
Նման գործելաոճը վկայում է, որ հայրենիքում արցախահայության անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը հնարավոր է միայն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման պարագայում։
Խստորեն դատապարտում ենք նման հանցավոր արարքները և պահանջում պատշաճ հետաքննություն և համարժեք քայլերի ձեռնարկում:
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ դատապարտել Ադրբեջանի նման գործելաոճը, իսկ ՌԴ խաղաղապահ ուժերին, ԱՀ զինված ուժերին և այլ ուժային կառույցներին՝ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ պարբերաբար իրականացվող ահաբեկչական  գործողությունները կանխելու նպատակով դիմել կոշտ միջոցների։

Действия Азербайджана должны быть осуждены: фракции парламента Нагорного Карабаха обратились к ОБСЕ
"Прошел год со дня принятия трехстороннего заявления 9 ноября 2020 г, однако до сих пор продолжается армяноненавистническая политика Азербайджана в отношении народа Арцаха, игнорируя и презирая миротворческую миссию российских сил.
Воодушевленный безнаказанностью, Азербайджан 8 ноября, совершив вооруженное проникновение, вновь совершил теракт в отношении гражданских лиц, осуществляющих работы по водоснабжению на дороге Шуши-Бердзор, находящейся под контролем российских миротворцев, в результате чего был убит 22-летний молодой человек, еще 3 человека с огнестрельными ранениями были госпитализированы.
Подобные действия свидетельствует о том, что реализация права арцахских армян на безопасную и достойную жизнь на родине возможна только в случае международного признания Республики Арцах.
Мы строго осуждаем подобные преступные деяния и требуем надлежащего расследования и адекватных шагов.
Призываем Минскую группу ОБСЕ осудить действия Азербайджана, а миротворческие силы РФ, вооруженные силы РА и другие силовые структуры с целью предотвращения регулярных террористических действий в отношении гражданского населения прибегнуть к жестким мерам.