Քաղաքացիները հնարավոր է՝ վճարի դիմաց կարողանան անցնել Գորիս–Կապան ճանապարհով. Արմեն Գրիգորյան
Ճանապարհի այդ հատվածը յուրահատուկ կարգավիճակ ունի, և դրա պատճառով մաքսակետերը, որոնք հնարավոր է՝ տեղադրվեն, այս պահին Ադրբեջանը չի տեղեկացրել ընթացակարգի մասին, բայց տրամաբանությունը հուշում է, որ ընթացակարգը որոշակի վճար  կամ ինչ-որ բան կարող է լինել։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին, Կառավարության նիստից հետո իր ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, հայտնում է News.am:
«Քաղաքացիները վճարելով՝ դրանք կարող են անցնել։ Քանի որ մենք ունենք այլընտրանքային ճանապարհ, արդեն կառուցված է, այսինքն՝ Կապան-Տաթև ճանապարհն ամբողջովին վերանորոգված է և երեկ հայտարարել ենք, որ ճանապարհը բացված է, ապա քաղաքացիների համար ամբողջովին հարմար է, որպեսզի օգտագործեն այդ ճանապարհը»,- նշեց նա։
«Հնարավոր այդ ճանապարհները նաև Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից օգտագործելու դեպքում մենք նույնպես համապատասխան քաղաքականություն ենք իրականացնելու»։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, որ ՀՀ կառավարությունը մինչև այս չէր հայտարարում, որ այդ ճանապարհը վերջնականապես հանձնվելու է ադրբեջանական կողմին, Գրիգորյանն արձագանքեց. «Եթե դուք հետևեիք մեր հայտարարություններին՝ սկսած նոյեմբերի 9-ից, կարծում եմ՝ այդպիսի հարց չպետք է առաջանար։ Ճանապարհի այդ հատվածի մասով տրամաբանությունը, որն ընդհանուր առմամբ առաջարկվել է, եթե հիշում եք ՀՀ քաղաքացիները այդ ճանապարհն օգտագործում էին օրինակ՝ Գորիսից Կապան գնալու համար, և այդ ճանապարհի օգտագործումը Ադրբեջանի կողմից շահարկվում էր, որ իրենք էլ ցանկանում են ճանապարհ ստանալ՝ դեպի Նախիջևան, որը նաև միջանցքի տրամաբանություն ունի։ Մեզ համար սա անընդունելի է եղել, մենք, բնականաբար, առաջնահերթություն ենք համարել չունենալ միջանցքային տրամաբանության մեջ որևէ գործարք»։

Секретарь СБ предполагает, что гражданам Армении придется платить азербайджанцам за проезд
Этот участок дороги /Горис-Капан/ имеет особый статус, и из-за этого таможенные пункты, которые, возможно, будут установлены, на данный момент Азербайджан не информировал о процедуре, но логика подсказывает, что процедура может быть в виде определенной платы или что – то еще. Как передает News.am, об этом заявил на брифинге после заседания правительства 11 ноября секретарь совета безопасности Армении Армен Григорян.
"Граждане могут уплатить и проехать. Поскольку у нас альтернативная дорога, уже построена, то есть дорога Капан-Татев, полностью отремонтирована и вчера мы заявили, что дорога открыта, то для граждан совершенно удобно использовать этот путь", - заявил он.
На замечание журналиста о том, что правительство Армении до этого не заявляло о том, что эта дорога окончательно будет передана азербайджанской стороне, Григорян туманно ответил: "Если бы вы следили за нашим заявлениями, начиная с 9 ноября, думаю, такого вопроса не должно было возникнуть. Касательно этой части дороги, которая в целом было предложено, если помните, что граждане Армении использовали эту дорогу, например, для поездки из Гориса в Капан, и использование этой дороги Азербайджаном спекулировалось тем, что они тоже хотят получить дорогу в Нахиджеван, что имеет также логику коридора. Для нас это было неприемлемо, мы, естественно, посчитали приоритетом не иметь какой-либо сделки в "коридорной логике".