Հայ-ադրբեջանական սահմանի մասին մոտավոր պատկերացում ունենք, հիմքը 1920-ականների քարտեզներն են. ԱԽ քարտուղար
Ընդհանուր առմամբ կա ողջամտություն և դրա տրամաբանությունը Խորհրդային միության ժամանակ գոյություն ունեցած սահմաններն են. մենք ելնում ենք այդ տրամաբանությունից։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին, Կառավարության նիստից հետո իր ճեպազրույցում ասել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Այսինքն՝ հասկանալի է, որ սահմանագծման և սահմանազատման գործընթաց մենք չենք անցել, բայց մոտավոր ունենք պատկերացում այդ սահմանին, որի հիմքը 1920-ական թվականների քարտեզն է։ Այդ քարտեզի հիման վրա մենք պատկերացնում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը, որն առավել հստակեցման համար առաջարկել ենք, որպեսզի սահմանագծման  և սահմանազատման գործընթաց անցնենք»,- ասել է նա։

Секретарь Совбеза Армении имеет приблизительное представление об армяно-азербайджанской границе
В целом есть здравомыслие и его логика - границы, существовавшие во времена Советского Союза. Мы исходим из этой логики. Об этом заявил на брифинге после заседания правительства 11 ноября секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, передает News.am.
Напомним, что вчера Григорян заявил, что Азербайджан установит таможенные пункты на дороге Горис-Капан.
''То есть, понятно, что мы не прошли процесс демаркации и делимитации границы, но у нас есть примерное представление об этой границе, основой которой является карта 1920-х годов.
На основе этой карты мы представляем границу между Арменией и Азербайджаном, которую мы предложили для еще большего уточнения, чтобы пройти процесс демаркации и делимитации границы'', - сказал он.
Напомним, что Азербайджан не является правопреемником АзССР и не может претендовать на границы бывшей союзной республики. Одновременно, Азербайджанская Республика является правопреемником первой республики, которая ставила себе целью захват всей территории Армении.