Մոսկվան և Անկարան արդիական են համարում «3+3» ձևաչափի գործարկումը Հարավային Կովկասում
Ռուսաստանի և Թուրքիայի փոխարտգործնախարարներ Անդրեյ Ռուդենկոն և Սեդաթ Օնալը Ստամբուլում խորհրդակցություններ են անցկացրել, որոնց ընթացքում քննարկել են Հարավային Կովկասում «3+3» մեխանիզմի գործարկման հարցը: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
«Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում կարևորվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացումը: Ընդգծվել է մոտ ժամանակներս Հարավային Կովկասի համար «3+3» (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան և Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) տարածաշրջանային խորհրդատվական մեխանիզմի գործարկման արդիականությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Aysor.am:

Россия и Турци считают актуальным запуск формата "3+3" по Южному Кавказу
15 ноября в Стамбуле состоялись консультации заместителя министра иностранных дел Российской Федерации А.Ю.Руденко с заместителем министра иностранных дел Турецкой Республики С.Оналом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
"Стороны обсудили широкий круг актуальных вопросов российско-турецкого взаимодействия на Южном Кавказе и в Центральной Азии.
В контексте нормализации отношений Баку и Еревана отмечена важность последовательной реализации трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г. Подчеркнута актуальность запуска в ближайшее время регионального консультативного механизма для Южного Кавказа "3+3" (Азербайджан, Армения, Грузия плюс Россия, Турция, Иран)", - отмечается в сообщении.