Փաշինյանն ու Ալիևը համաձայնել են հանդիպել Բրյուսելում
Դեկտեմբերի 15-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի նախաձեռնությամբ Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում տեղի կունենա Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Եվրոպայի խորհուրդը:
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը նոյեմբերի 19-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ այս շաբաթվա սկզբին տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների համատեքստում:
Շառլ Միշելն առաջարկել է հյուրընկալել նախագահ Իլհամ Ալիևին և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Բրյուսելում՝ ԱլԳ գագաթաժողովի շրջանակներում։
Առաջնորդները համաձայնվել են հանդիպել Բրյուսելում՝ քննարկելու տարածաշրջանային իրավիճակը և բարգավաճ ու կայուն Հարավային Կովկասի համար լարվածության հաղթահարման ուղիները, որին ԵՄ-ն աջակցում է։
Հեռախոսազրույցների ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են նաև ստեղծել ուղիղ կապի գիծ՝ համապատասխան պաշտպանության նախարարների մակարդակով, որը կծառայի որպես միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմ»,- նշված է հայտարարությունում:

Pashinyan and Aliyev Have Agreed to Meet in Brussels
European Council issued a press release, in which it is informed that Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev have agreed to meet in Brussels within the framework of the Eastern Partnership summit.
''President Charles Michel of the European Council held phone calls on 19 November with President Ilham Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia, in follow up to discussions earlier this week on the situation in the region and in the context of preparations of the Eastern Partnership Summit, to be held in Brussels on 15 December.
President Charles Michel proposed to host President Ilham Aliyev and Prime Minister Nikol Pashinyan for a meeting in Brussels in the margins of the EaP Summit.
Leaders have agreed to meet in Brussels to discuss the regional situation and ways of overcoming tensions for a prosperous and stable South Caucasus, which the EU supports.
During the phone calls, the Armenian and Azerbaijani leaders have also agreed to establish a direct communication line, at the level of respective Ministers of Defence, to serve as an incident prevention mechanism'', the statement reads.