Այսօրվա դրությամբ Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված չէ. ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն այսօր լուծված համարել չի կարելի. Sputnik–ի լրագրող Արմեն Գասպարյանի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
Բորդյուժան կարծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտությունը ԽՍՀՄ-ի չավարտվող փլուզման շարունակությունն է։ Սկզբունքորեն ՀԱՊԿ–ը կարող է չեզոքացնել հետխորհրդային տարածքում և՛ այդ, և՛ մյուս հակամարտությունները, կազմակերպությունն ունի ցանկացած իրավիճակի վրա ուժով ազդելու բոլոր գործիքները։
«Սակայն այդ գործիքները չի կարելի կիրառել. չի կարելի, օրինակ, Ադրբեջանի դեմ օգտագործել ՀՀ (և այլ պետությունների) դաշնակից Ռուսաստանի զորքերը։ Պարզապես չեմ պատկերացնում` ինչպես է դա հնարավոր։ Քանի որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը մտնում են ԱՊՀ կազմի մեջ։ Նշանակում է` պետք է լուծման խաղաղ ուղիներ փնտրել», – ասել է Բորդյուժան։
Ըստ նրա` խնդրից դիվանագիտական ելք է փորձում գտնել Ռուսաստանը որպես ՀԱՊԿ–ում համակարգ ստեղծող երկիր։ Այդ իսկ պատճառով և՛ ՌԴ նախագահը, և՛ երկրի ԱԳՆ–ն արտակարգ միջոցներ են ձեռնարկում`Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մեծ պատերազմ թույլ չտալու համար։
«Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղին, չեմ կարծում, թե այնտեղ ամեն ինչ ավարտվել է։ Նախ` որովհետև չի որոշվել ԼՂ կարգավիճակը` փոխադարձ համաձայնությամբ, և այնտեղ դեռ վեճեր կլինեն։ Տա աստված, որ այդ վեճերը խաղաղ անցնեն», – ասում է ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղարը։
Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանին, Բորդյուժայի խոսքով, անթույլատրելի է. չէ՞ որ սահմանային խնդիրների լուծման քաղաքակիրթ ձևեր կան։ Եվ ինչո՞ւ է պետք կրակել, եթե կարելի է աշխատանքային խմբեր ստեղծել, արխիվներից քարտեզներ հանել. այդպես է արվում ամբողջ աշխարհում, և Խորհրդային Միության նախկին տարածքում ամեն ինչ հենց այդպես է տեղի ունեցել։ Ռուսաստանը Ղազախստանի հետ, Ղազախստանն Ուզբեկստանի հետ. այժմ ճիշտ է դժվարություններով, բայց գործընթաց է տեղի ունենում Ղրղզստանի և Տաջիկստանի միջև։
Նիկոլայ Բորդյուժան համոզված է, որ պետք է պայմանավորվածություն ձեռք բերել. պատմության մեջ ոչ մի սահմանային վեճ ուժի միջոցով չի լուծվել։ Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերն էլ դրական արդյունքի կհանգեցնեն։

Карабахский конфликт на сегодняшний день не исчерпан: бывший генсек ОДКБ
Конфликт в Нагорном Карабахе сегодня нельзя считать закончившимся - такое мнение высказал бывший генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа в интервью журналисту Sputnik Армену Гаспаряну, передает Sputnik Армения
Конфликт Армении и Азербайджана – это затяжное продолжение развала СССР, считает Бордюжа. ОДКБ может, в принципе, нейтрализовать и этот, и другие конфликты на постсоветской территории, у Организации есть полный набор всех инструментов для силового воздействия на любую ситуацию.
"Но эти инструменты нельзя использовать – нельзя использовать войска России, союзника Армении (и других государств), против, например, Азербайджана. Я просто не представляю, как это возможно. Потому что и Армения, и Азербайджан входят в состав СНГ. Значит, нужно искать мирные пути разрешения", - сказал Бордюжа.
По его словам, дипломатические поиски выхода из проблемы осуществляет Россия, как системообразующая страна в ОДКБ. Поэтому и президент России, и МИД страны принимают экстраординарные меры с тем, чтобы не допустить большой войны между Арменией и Азербайджаном.
"Что касается Карабаха, я не думаю, что там все закончилось. Во-первых, потому, что не определен статус Нагорного Карабаха – к обоюдному согласию, и там еще будут споры. Дай бог, чтобы эти споры проходили мирно", - считает бывший генсек ОДКБ.
То, что сейчас происходит на армяно-азербайджанской границе, по мнению Бордюжи, недопустимо – есть же цивилизованные способы решения пограничных вопросов. И зачем стрелять, задается вопросом экс-генсек, если можно создать рабочие группы, достать из архивов карты – так делается во всем мире, и на бывшей территории Советского Союза все проходило именно так. Россия с Казахстаном, Казахстан с Узбекистаном, сейчас – с трудностями, правда, проходит процесс между Киргизией и Таджикистаном.
Надо договариваться – ни один пограничный спор в истории не решался с помощью силы. Посреднические же усилия России приведут к положительному результату, уверен Николай Бордюжа.