ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանն Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակի դեկտեմբերի 7-ին
Արդարադատության միջազգային դատարանը Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած հայցի  վերաբերյալ որոշումը կհրապարակի դեկտեմբերի 7-ին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  այս մասին հայտնում է դատարանի պաշտոնական կայքը:
Նշվում է, որ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով վճռի հրապարակմանը ներկա կլինեն միայն դատարանի անդամները և երկու երկրների ներկայացուցիչները:
Հաագայի միջազգային դատարանը հոկտեմբերի 14-ին և 15-ին քննարկել է «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործը: Երևանը սեպտեմբերի 16-ին էր ներկայացրել հայցը Ադրբեջանի կողմից Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի հիմքով: Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարանին խնդրել է քննել հրատապ միջոց կիրառելու միջնորդությունը: Ներկայացված պահանջներից է նաև Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձը, հոգևոր, կրոնական, մշակութային ժառանգության ոչնչացման դադարեցումը: Հոկտեմբերի 14-ին, երբ դատարանը քննում էր Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցը, Բաքվի «ռազմաավարի պուրակից» հեռացվել էին բոլոր մանեկեններն ու սաղավարտները:

ICJ to Deliver its Order on Armenia’s Request to Indicate Provisional Measures Against Azerbaijan Dec. 7
The International Court of Justice, the principal judicial organ of the United Nations, will deliver its order over Armenia’s request to apply provisional measures against Azerbaijan on December 7, the Court said in a news release, Armenpress reports.
"A public sitting will take place at 3 p.m. at the Peace Palace in The Hague, during which the President of the Court, Judge Joan E. Donoghue, will read out the Court’s Order. In view of the COVID-19 pandemic, only Members of the Court and representatives of the States Parties to the case will be present in the Great Hall of Justice", the statement says.
The International Court of Justice held public hearings over Armenia’s request to indicate provisional measures against Azerbaijan on October 14-15.
On September 16, 2021, Armenia instituted proceedings against the Republic of Azerbaijan before the International Court of Justice with regard to alleged violations of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD).