ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանն Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակի դեկտեմբերի 7-ին
Արդարադատության միջազգային դատարանը Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած հայցի  վերաբերյալ որոշումը կհրապարակի դեկտեմբերի 7-ին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  այս մասին հայտնում է դատարանի պաշտոնական կայքը:
Նշվում է, որ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով վճռի հրապարակմանը ներկա կլինեն միայն դատարանի անդամները և երկու երկրների ներկայացուցիչները:
Հաագայի միջազգային դատարանը հոկտեմբերի 14-ին և 15-ին քննարկել է «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործը: Երևանը սեպտեմբերի 16-ին էր ներկայացրել հայցը Ադրբեջանի կողմից Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի հիմքով: Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարանին խնդրել է քննել հրատապ միջոց կիրառելու միջնորդությունը: Ներկայացված պահանջներից է նաև Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձը, հոգևոր, կրոնական, մշակութային ժառանգության ոչնչացման դադարեցումը: Հոկտեմբերի 14-ին, երբ դատարանը քննում էր Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցը, Բաքվի «ռազմաավարի պուրակից» հեռացվել էին բոլոր մանեկեններն ու սաղավարտները:

Международный суд ООН огласит решение по иску Армении против Азербайджана 7 декабря
7 декабря Международный суд огласит решение по иску Армении к Азербайджану. Как сообщает "Арменпресс", об этом сообщает официальный сайт суда.
Отмечается, что в связи с эпидемией коронавируса при оглашении приговора будут присутствовать только члены суда, представители обеих стран.
Международный суд ООН в Гааге 14-15 октября рассматривал дело "Армения против Азербайджана". 16 сентября Ереван подал иск против Азербайджана в соответствии с Международной конвенцией о ликвидации всех форм расовой дискриминации. Армения обратилась в Международный суд ООН с просьбой рассмотреть срочное ходатайство. Одно из требований - возвращение армянских военнопленных, содержащихся в Баку, прекращение уничтожения духовного, религиозного и культурного наследия. 14 октября, когда суд рассматривал иск Армении против Азербайджана, все манекены и каски были изъяты из «парка военных трофеев» Баку.