«Ռուսաստանը նույնպես կարող է ներկել աշխարհի քարտեզն՝ ըստ «համացեղակիցների» բնակության շրջանների». Լավրովը մեկնաբանել է Էրդողանին նվիրված «թյուրքական աշխարհի» քարտեզը
Фото: Александр Казаков, Коммерсантъ
Ռուսաստանը նույնպես կարող է ներկել աշխարհի քարտեզը «համացեղակիցների» բնակության տարածքներին համապատասխան, այդ գույները կտարածվեն աշխարհի գրեթե բոլոր շրջաններում: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ մեկնաբանելով թյուրքական աշխարհի քարտեզը, որը նվիրել էին Թուրքիայի նախագահին, հաղորդում է Tert.am:
«Ես ամոթալի բան չեմ տեսնում համացեղակիցների կապը պահպանելու մեջ… Մենք էլ ունենք նման շրջանակ՝ կազմված մեր համացեղակիցներից և մեր հայրենակիցներից, մենք նույնպես կարող ենք ներկել աշխարհի քարտեզը որոշակի գույներով: Դա առաջին հերթին, ողջ հետ խորհրդային տարածությունն է, դա իհարկե հսկայական թվով հայրենակիցներն են, որոնք ներկայացնում են ԽՍՀՄ-ի ժողովուրդներին, նաև Գերմանիայում և այլ եվրոպական երկրներում, ինչպես նաև Իսրայելում, ԱՄՆ-ում, Լատինական Ամերիկայում, նույն Արգենտինայում»,- ասել է  նախարարը՝ ելույթ ունենալով Դաշնության խորհրդում:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ քարտեզն Էրդողանին նվիրել էին Թուրքիայի «Ազգային շարժման» ազգայնական կուսակցության առաջնորդ Դևլեթ Բահչելիի հետ հանդիպմանը: Գործիչների լուսանկարը՝ քարտեզը պահած, հրապարակվել էր սոցցնանցում, որից հետո մեծ արձագանք էր ստացել ռուսական ԶԼՄ-ներում: «Թյուրքական աշխարհի» քարտեզում տեղ էին գտել Ռուսաստանի հարավային շրջանները, Արևելյան Սիբիրը, ինչպես նաև Բալկանները, Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ուզբեկստանը, Չինաստանի Սինցզյան-Ույղուրական ինքնավար մարզը, Իրանի և Մոնղոլիայի մի հատվածը:

Мы тоже можем покрасить карту мира в определенные цвета: Лавров о подарке Эрдогану
Глава МИД России прокомментировал карту тюркского мира, подаренную несколько дней назад президенту Турции лидером Партии национального движения этой страны, передает Sputnik Армения.
Россия тоже может покрасить карту мира в разные цвета в соответствии с ареалом проживания "соплеменников", эти цвета займут почти все регионы мира. Об этом заявил глава российского МИД Сергей Лавров, комментируя карту тюркского мира, которую подарили президенту Турции Тайипу Эрдогану.
"Я не вижу ничего зазорного в том чтобы поддерживать связи с соплеменниками... И у нас есть такой ареал из наших соплеменников и наших соотечественников, мы тоже можем покрасить карту мира в определенные цвета, придавая им различную тональность. Это, во-первых, все постсоветское пространство, это, конечно же, огромное количество наших соотечественников, представляющих народы СССР, в Германии, в других странах Европы, в Израиле, в США, в Латинской Америке, Аргентина та же", - сказал Лавров.
Карту Эрдогану подарил на встрече глава националистической Партии национального движения (ПНД) Турции Девлет Бахчели. Фотография Эрдогана и Бахчели с картой размещена в Twitter ПНД. В "тюркский мир", по версии Бахчели, входят часть регионов Юга России, Восточная Сибирь, а также Балканы, Азербайджан, Казахстан, Киргизия, Узбекистан, Синьцзян-Уйгурский автономный район Китая, часть территорий Монголии и Ирана.