ԵԱՀԿ–ն պատրաստ է նպաստել Երևանի, Թբիլիսիի և Բաքվի համագործակցության զարգացմանը
ԵԱՀԿ–ն պատրաստ է նպաստել Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի տարածաշրջանային համագործակցությանը, եթե այդ երեք երկրները համապատասխան պայամանավորվածության հասնեն։ Այս մասին Ստոկհոլմում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի բացմանն այսօր հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտգործնախարար Ան Լինդեն, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
Ըստ նրա` Արցախյան հակամարտությունը կազմակերպությանն այն մտքին է հանգեցրել, որ իրավիճակը պետք է տեսադաշտում պահել։
«Կարծում եմ նաև, որ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Վրաստանի միջև տարածաշրջանային համագործակցությունը կարող է փոխշահավետ լինել։ Անդրկովկասի գծով իմ հատուկ ներկայացուցիչը պատրաստ է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները նման համագործակցությանը նպաստելու համար, եթե երեք երկրները համապատասխան որոշում ընդունեն», – հայտարարել է Ան Լինդեն։

ОБСЕ готова способствовать развитию регионального сотрудничества Еревана, Тбилиси и Баку
ОБСЕ готова способствовать региональному сотрудничеству Армении, Грузии и Азербайджана, если три страны достигнут соответствующей договоренности. Как передает Sputnik Армении, об этом заявила в четверг действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Швеции Анн Линде на открытии СМИД ОБСЕ в Стокгольме.
По ее словам, конфликт в Нагорном Карабахе навел организацию на мысль, что ситуацию необходимо держать в поле зрения.
"Я считаю также, что региональное сотрудничество между Азербайджаном, Арменией и Грузией может оказаться взаимовыгодным. Мой спецпредставитель по Закавказью готов принять все необходимые меры, чтобы содействовать такого рода сотрудничеству, если три страны примут соответствующее решение", - заявила Анн Линде.