Իրանը Վիեննայում ներկայացրել է միջուկային գործարքին վերադառնալու նախագիծ
Թեհրանը Վիեննայում բանակցությունների կողմերին է ներկայացնել միջուկային գործարքի վերականգնմանը նվիրված համաձայնագրի նախագիծ՝ երկու փաստաթղթերի տեսքով: ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 2-ին այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ-ի ղեկավարի տեղակալ Ալի Բաղերին:
«Իրանը ներկայացրեց երկու թեմաների՝ անարդարացի պատժամիջոցների չեղարկման եւ միջուկային ծրագրի հարցերի  շուրջ նախնական տեքստի՝ իր տարբերակը»,- մեջբերում Է նրա խոսքը Tasnim գործակալությունը:
Իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի (ԳՀՀՊ) վերականգման հարցին նվիրված բանակցությունների յոթերորդ փուլն սկսվել Է նոյեմբերի 29-ին Վիեննայում այն բանից հետո, երբ դրանք դադարեցվել Էին Իրանում կայացած ընտրությունների պատճառով:

Iran’s Deputy Foreign Minister Ali Baqeri Kani said Iran has provided the five parties to the 2015 nuclear deal with draft documents containing its proposals and positions on the removal of the sanctions imposed by the US and Tehran’s nuclear commitments under the accord, Tasnim reports.
The content of the drafts, he said, include all of proposals and positions of the Iranian negotiating team, adding that Iran was now waiting to hear from the other side to see whether they were ready to put the Iran-drafted documents to discussion.
''Naturally, the other side should study the documents and prepare for serious negotiations with the Islamic Republic of Iran regarding the drafts submitted to them,'' he said, expressing hope that the other parties will be able to ''reach a conclusion in the shortest time possible.''