Իրանը Վիեննայում ներկայացրել է միջուկային գործարքին վերադառնալու նախագիծ
Թեհրանը Վիեննայում բանակցությունների կողմերին է ներկայացնել միջուկային գործարքի վերականգնմանը նվիրված համաձայնագրի նախագիծ՝ երկու փաստաթղթերի տեսքով: ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 2-ին այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ-ի ղեկավարի տեղակալ Ալի Բաղերին:
«Իրանը ներկայացրեց երկու թեմաների՝ անարդարացի պատժամիջոցների չեղարկման եւ միջուկային ծրագրի հարցերի  շուրջ նախնական տեքստի՝ իր տարբերակը»,- մեջբերում Է նրա խոսքը Tasnim գործակալությունը:
Իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի (ԳՀՀՊ) վերականգման հարցին նվիրված բանակցությունների յոթերորդ փուլն սկսվել Է նոյեմբերի 29-ին Վիեննայում այն բանից հետո, երբ դրանք դադարեցվել Էին Իրանում կայացած ընտրությունների պատճառով:

Иран представил в Вене проект документов по возврату к ядерной сделке
Тегеран представил сторонам на переговорах в Вене, посвященных восстановлению в полном объеме ядерной сделки, проект соглашения в виде двух документов. Об этом заявил в четверг заместитель главы МИД Ирана Али Багери.
"Иран представил свой вариант предварительного текста по двум темам - отмене несправедливых санкций и вопросам по ядерной программе", - цитирует его агентство Tasnim, передает ТАСС
Седьмой раунд переговоров по вопросу восстановления Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе начался 29 ноября в Вене после того, как они были приостановлены в июне из-за выборов в Иране.