Դեկտեմբերի 8-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորման նպատակով խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերականգնումը։
Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը քննարկել են նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչող ռազմատենչ հայտարարությունները և ուժի կիրառման սպառնալիքները լրջորեն վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունը և անվտանգությունը:
ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև «3+3» ձևաչափին առնչվող, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր։

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan today had a telephone conversation with Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov, the press release of the Armenian Ministry of Foreign Affairs readsNews.am reports.
The Armenian and Russian foreign ministers discussed a broad range of issues related to the Nagorno-Karabakh conflict and attached importance to full restoration of the peace process in order to achieve a lasting and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group.
Minister Mirzoyan emphasized that the Azerbaijani leadership’s belligerent statements and the threats of use of force pose a serious risk for regional stability and security.
The foreign ministers also discussed issues related to the ‘3+3’ format, as well as issues on the regional and global agendas that are of mutual interest.