Արցախում գրանցվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 53 նոր դեպք
Դեկտեմբերի 8-ին կատարվել է  489  թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 53 նոր դեպք է գրանցվել: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 83 վարակակիր: Բժիշկները 16 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 48-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում։
2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է  26 626 քաղաքացու հետազոտություն, որից 4381-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արձանագրվել է  1 մահվան դեպք՝ 73-ամյա  կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր շնչական անբավարարություն, պրոգրեսիվող պոլիօրգան անբավարարություն:

В Арцахе выявлены 53 случая заражения коронавирусом
В Арцахе 8 декабря проведены 489 тестов на коронавирус, в республике подтверждено 53  новых случая заражения коронавирусом.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 83 пациента с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 16 пациентов как крайне тяжелое, 48 – как тяжелое, в том числе в молодом возрасте. Пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 26 626 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 4381 – подтвержден положительный результат.
Зарегистрирован один случай смерти от коронавируса. Скончалась 73-летняя женщина, у которой была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, острая дыхательная недостаточность, полиорганная недостаточность.
Минздрав Республики Арцах вновь призывает граждан следовать рекомендациям во избежание новой вспышки эпидемии и предотвращения распространения COVID-19.