Իրանի հետ միջուկային բանակցությունները մտնում են «եզրափակիչ փուլ». Գերմանիայի ԱԳ նախարար
Իրանի հետ միջուկային բանակցությունները մտնում են «եզրափակիչ փուլ»։ Այդ մասին հայտարարել Է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Աննալենա Բերբոքը Թել Ավիվում իր իսրայելցի գործընկեր Յաիր Լապիդի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ չնայած Իսրայելի վերապահումներին, միջուկային համաձայնագրին վերադառնալն ավելի անվտանգ կդարձնի տարածաշրջանը։
Լապիդը նշել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են իրանական միջուկային բանակցությունները։
Նա ներկայացրել է Իսրայելի դիրքորոշումը, համաձայն որի «միջուկային Իրանը սպառնալիք է ոչ միայն Իսրայելի, այլև ամբողջ աշխարհի համար»։ Նա ասել է, որ Իրանը «Եմենից Բուենոս Այրես ահաբեկչության արտահանողն է», և համաձայնագիրը պետք է հաշվի առնի «նրա տարածաշրջանային ագրեսիան»:
Բերբոքը նշել է, որ «համոզված է, որ ԳՀՀԾ-ի (Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի) ամբողջական վերականգնումը տարածաշրջանն ավելի անվտանգ կդարձնի, ներառյալ Իսրայելը, այլապես մենք չէինք ունենա այդ բանակցությունները»:
Նրա խոսքով՝ Իրանի հետ բանակցությունները հասել են «շատ կրիտիկական կետի», և Իրանի համար կարևոր է բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադառնալ «փոխզիջման պատրաստակամությամբ և առանց առավելագույն պահանջների»:
«Մենք ցանկանում ենք անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի այդ համաձայնագրի հետ երաշխավորվի Իսրայելի անվտանգությունը», - ասել է Բերբոքը։

Глава МИД Германии: Ядерные переговоры с Ираном вступают в "финальную фазу"
Ядерные переговоры с Ираном вступают в "заключительную фазу". Об этом заявила глава МИД ФРГ Анналена Бербок на совместной пресс-конференции в Тель-Авиве со своим израильским коллегой Яиром Лапидом в ходе официального визита в Израиль, передает cursorinfo.co.il.
По ее словам, несмотря на оговорки Израиля, возвращение к ядерному соглашению сделает регион более безопасным.
Лапид  отметил, что в ходе встречи обсуждались  иранские ядерные переговоры, и он представил позицию Израиля о том, "что ядерный Иран угрожает не только Израилю, но и всему миру". Он сказал, что Иран является "экспортером террора из Йемена в Буэнос-Айрес", и соглашение должно учитывать "его региональную агрессию".
Бербок отметила, что "убеждена, что полное восстановление СВПД сделает регион более безопасным, включая Израиль, иначе у нас не было бы этих переговоров".
По ее словам,  переговоры с Ираном достигли "очень критической точки" и что для Ирана важно вернуться за стол переговоров "с готовностью к компромиссу и без максимальных требований".
"Мы хотим сделать все возможное, чтобы с этим соглашением была гарантирована безопасность Израиля", — сказал Бэрбок.