Հայաստանում ԵՄ դեսպանն այցելել է Սյունիքի մարզ
Մայիսի 25-ին Գորիսում 2022թ. Եվրոպայի օրվա շրջանակում ԵՄ դեսպանն այցելեց Գորիսի բժշկական կենտրոն, որին նվիրաբերվել է ժամանակակից ռենտգենաբանական հետազոտության սարք` որպես Հայաստանում COVID-19-ի դեմ պայքարի խթանման նպատակով ԵՄ աջակցության ավելի մեծ փաթեթի մաս։
Ռենտգենյան նոր սարքավորումները հեշտացնում են հիվանդի առողջության մոնիտորինգը և բարելավում են կլինիկական որոշումների կայացումը: ԵՄ «Համերաշխություն հանուն առողջության» ծրագրի շրջանակներում Գորիսի բժշկական կենտրոնը եղել է ստացող հիվանդանոցներից և մատակարարվել է 1 էլեկտրասրտագրման ապարատով և 3 թթվածնի կոնցենտրատորներով, որոնք օգնել են հարյուրավոր հիվանդների ապաքինվել COVID-19-ի հետևանքով առաջացած ծանր հիվանդություններից։
Միջոցառմանը միացել էին ԵՄ անդամ երկրների դեսպաններ։ Հյուրերը այցելեցին նաև Գորիսի պոլիկլինիկաների պատվաստման վայր, որտեղ հանդիպեցին 65+ մարդկանց, ովքեր բժշկական խորհրդատվություն են ստացել և պատվաստվել ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Պատվաստումը հոգատարություն է» արշավի շրջանակում։

EU ambassador visits Syunik Province
On 25 May, within the framework of the Europe Day 2022 celebrations in Goris, EU Ambassador attended visited Goris Medical Center. Modern X-ray equipment is donated to Goris Medical Center as a part of a larger assistance package provided by the EU to help boost the COVID-19 response in Armenia.
The new X-ray units facilitate monitoring of a patient’s progress and improve clinical decision-making. Under the EU Solidarity for Health project, the Goris Medical Center has been among the recipient hospitals and has been supplied with 1 electrocardiogram machine and 3 oxygen concentrators, which helped hundreds of patients recover from severe illnesses caused by COVID-19.
Ambassadors from EU member states joined the event. The guests also visited the vaccination site at Goris policlinics, where they met 65+ people being provided with medical advice and getting vaccinated within the EU-funded ‘Vaccination is caring’ campaign.