Ճապոնիայում կառավարության նոր կազմը հայտնի է
Ճապոնիայի կառավարության և կառավարող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավարության կազմը փոփոխություններ է կրել կատարված վերադասավորումների հետևանքով: Նոր կաբինետը երկրորդն է վարչապետ Ֆումիո Կիսիդիայի համար, որը գլխավորել է իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունը և կառավարությունը անցյալ տարվա աշնանը:
Պաշտպանական գերատեսչության նոր ղեկավար է դարձել Յասուկաձու Համադան, որն արդեն այդ պաշտոնը զբաղեցրել է 2008-2009 թվականներին: Նա այնքան էլ հայտնի չէ լայն հասարակությանը, սակայն համարվում է անվտանգության ամենախելամիտ մասնագետներից մեկը: Նա հաջորդեց Նոբուո Կիշիին՝ Սինձո Աբեի կրտսեր եղբորը:
Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Յոսիմասա Հայասին պահպանել է իր պաշտոնը Ֆումիո Կիսիդայի կառավարությունում օգոստսի 10-ին կատարված վերաբաշխումից հետո: Նախարարների նոր ցանկը հատուկ մամուլի ասուլիսում ընթերցել է կաբինետի գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն, որը նույնպես կշարունակի կատարել իր պարտականությունները:
«ԱԳՆ-ի ղեկավար է մնում Յոսիմաս Հայասին»,- ասել է նա: Կառավաությունում իրենց պորտֆելները նաև պահպանել են ֆինանսների նախարար Սյունիտի Սուձուկին, Ճապոնիայի պետական հողերի, ենթակառուցվածքի, տրանսպորտի և զբոսաշրջության նախարար Տեցուո Սայտոն, ինչպես նաև էկոնոմիկայի վերականգնման նախարար Դայսիրո Յամագիվան, որը համատեղությամբ զբաղեցնում է ստարտապների առաջմղման պատասխանատուի՝ վերջերս ստեղծված պաշտոնը և գլխավորում է կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի շտաբը: Ինչպես ՏԱՍՍ-ի հետ կայացած զրույցում նշել է Տոկիոյի համալսարանի պրոֆեսոր և Տոկիոյի հիմնադրամի փորձագետ Կաձուտո Սուձուկին, Ճապոնիայի արտաքին քաղաքականությունը չպետք է փոխվի նախարաների կաբինետում վերաբաշխումներից հետո:
Kyodo գործակալությունը նաև նշել է, որ ԱԳՆ-ի ղեկավարի պաշտոնում Հայասիին թողնելու որոշումը կապած է առաջին հերթին աշխարհում անկայուն իրադրության և այդ պայմաններում արտաքին քաղաքական ապարատը պահպանելու ձգտման հետ:
Էկոնոմիկայի, առևտրի և արդյունաբերության նոր նախարար է նշանակվել Յասուտոսի Նիսիմուրան, որն անցյալ տարի եղել է էկոնոմիկայի վերականգնման նախարար և կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցների պատասխանատուն: «Էկոնոմիկայի, առևտրի և արդյունաբերության նախարար է նշանակվել Յասուտոսի Նիսիմուրան, որը պատասխանատու է տնտեսական ոլորտում Ռուսաստանի հետ համագործակցության, «կանաչ կերպափոխության» օժանդակման համար»,- ասել է նա:

В Японии утвердили новый состав правительства
Состав правительства Японии и руководства правящей Либерально-демократической партии (ЛДП) в среду претерпел изменения в результате проведенных перестановок, сообщает ТАСС. Новый кабинет стал вторым для премьер-министра Фумио Кисиды, который возглавил правящую ЛДП и правительство осенью прошлого года.
Новым главой оборонного ведомства стал Ясукадзу Хамада, который уже занимал этот пост в 2008-2009 годах. Он не слишком известен широкой публике, но считается одним из самых подкованных специалистов по вопросам безопасности. Он сменил Нобуо Киси, приходящегося младшим братом Синдзо Абэ, убитому в прошлом месяце в результате покушения.
Министр иностранных дел Японии Есимаса Хаяси сохранил свой пост в правительстве Фумио Кисиды после проведенных в среду перестановок. Новый список министров зачитал на специальной пресс-конференции генеральный секретарь кабмина Хирокадзу Мацуно, который также продолжит исполнять свои обязанности.
"Главой МИД остается Есимаса Хаяси", - сказал он. Свои портфели в правительстве также сохранили министр финансов Сюнъити Судзуки, министр государственных земель, инфраструктуры, транспорта и туризма Японии Тэцуо Сайто, а также министр по восстановлению экономики Дайсиро Ямагива, который по совместительству занимает недавно созданную должность ответственного за продвижение стартапов и возглавляет штаб по борьбе с распространением коронавируса.
Как отмечал в беседе с ТАСС профессор Токийского университета и эксперт Токийского фонда Кадзуто Судзуки, внешняя политика Японии не должна измениться после перестановок в кабмине. Агентство Kyodo также отмечало, что решение оставить Хаяси на посту главы МИД связано в первую очередь с нестабильной обстановкой в мире и стремлением сохранить в этих условиях внешнеполитический аппарат.
Ясукадзу Хамада стал новым министром обороны Японии.
66-летний Хамада уже занимал пост главы оборонного ведомства в 2008-2009 годах в правительстве Таро Асо.
Новым министром экономики, торговли и промышленности назначен Ясутоси Нисимура, который в прошлом году был министром по восстановлению экономики и отвечал за меры по борьбе с коронавирусом."Министром экономики, торговли и промышленности, ответственным за сотрудничество с Россией в экономической сфере, ответственным за содействие "зеленой трансформации" (декарбонизации - прим. ТАСС) назначен Ясутоси Нисимура", - сказал он.