Իրանն ուզում է ՌԴ-ի հետ ստեղծել ավտոպահեստամասերի արտադրության համատեղ ձեռնարկություններ
Իրանը շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ ավտոմոբիլային պահեստամասերի արտադրության համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու հարցում։ Տեղեկությունը ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է Իրանի պահեստամասերի արտադրության ասոցիացիայի տնօրենների խորհրդի նախագահ Նաջաֆի Մանեշը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Շատ լավ կլիներ համատեղ արտադրություններ ստեղծել ռուս և իրանցի ներդրողների, բանկերի մասնակցությամբ, այդ թվում՝ երկու երկրների շուկաների համար դետալներ արտադրող ձեռնարկություններ բացել։ Դա հնարավոր է»,-ասել է Մանեշը։
Նրա խոսքով՝ իրանցի արտադրողները պատրաստ են համագործակցել մի քանի ուղղություններով։
«Դրանցից առաջինը ՌԴ-ին անհրաժեշտ ավտոպահեստամասերի արտահանումն է, երկրորդը՝ Ռուսաստանից մեզ անհրաժեշտ ավտոպահեստամասերի ներմուծումը (ավտոմոբիլային շարժիչների, ավտոմոբիլային արգելակների դետալների), երրորդը` առավել կարևորը՝ ավտոմեքենաների համատեղ արտադրությունը»,–ասել է Մանեշը:
Նա նշել է՝ քանի որ ՌԴ-ն ու Իրանն աշխատել են Renault ընկերության հետ, երկու երկրները կարող են մասեր փոխանակել այդ մակնիշի մեքենաների համար:
«Մենք ավելի քան երկու հազար արտադրական դետալներ ունենք։ Դրանց թվում են անվտանգության բարձիկները, արգելակման բռնակները, ղեկը, թափքը... մեքենայում օգտագործվում է մոտ երեք հազար դետալ, մենք արտադրում ենք մոտ երկու-երկուսուկես հազարը: Իհարկե, ՌԴ-ում նույնպես դետալներ են արտադրվում», - ավելացրել է Մանեշը։

Иран хочет создавать с РФ совместные предприятия по производству автозапчастей
Иран заинтересован в том, чтобы создавать с Россией совместные предприятия по производству автомобильных запчастей. Об этом председатель совета директоров Ассоциации производства запчастей Ирана Наджафи Манеш заявил РИА Новости.
"Было бы очень хорошо создавать совместные производства с участием российских и иранских инвесторов, банков, в том числе открывать предприятия по производству деталей для рынков двух стран. Это возможно", - сказал Манеш.
По его словам, иранские производители готовы сотрудничать по нескольким направлениям.
"Первое из них – это экспорт автозапчастей, необходимых РФ, второе – импорт нужных нам автозапчастей из России (автомобильных двигателей, деталей автомобильных тормозов), третье, наиболее важное - производство совместных автомобилей", - сказал Манеш.
Он отметил, что поскольку РФ и Иран работали с компанией Renault, то обе страны могут обмениваться автозапчастями для машин этой марки.
"У нас более двух тысяч видов производственных деталей. Среди них подушки безопасности, тормозные колодки, руль, кузов... В автомобиле используется около трех тысяч деталей, мы производим около двух - двух с половиной тысяч. Конечно, в РФ тоже производятся (детали)", - добавил Манеш.