Մինչև այս տարվա վերջ Հայաստանում կբացվի արբանյակի կառավարման կենտրոն. Ավետ Պողոսյան
«Խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետազոտման և օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին Անկախ պետությունների համագործակցության» կոնվենցիայի շրջանակում հնարավորություն կտրվի համագործակցել արբանյակային նավիգացիոն համակարգերի, դրանց հետ կապված տեխնոլոգիաների և ծառայությունների ոլորտներում: Այն հնարավորություն կտա նաև տիեզերական գործունեության արդյունքներն օգտագործել սոցիալ-տնտեսական զարգացման տարբեր ոլորտներում, պաշտպանել տիեզերական միջավայրը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը հոկտեմբերի 25-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում ներկայացրել է վերոնշյալ կոնվենցիան վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Հարցուպատասխանի ընթացքում ԱԺ պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը հետաքրքրվել է Հայաստանի առաջին արբանյակի կիրառմամբ և կառավարման կենտրոնի ստեղծմամբ: Փոխնախարար Ավետ Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ մեր արբանյակը նախատեսվածի պես թռչում է տիեզերական տարածությունում և անցնում պլանավորված թեստային գործողություններ: Անդրադառնալով կառավարման կենտրոնի ստեղծմանը՝ փոխնախարարը նշել է, որ մինչև այս տարվա վերջ Հայաստանում կբացվի կառավարման կենտրոնը:
Կոնվենցիան սահմանում է համագործակցության հետևյալ շրջանակները. հենքային և կիրառական տիեզերական հետազոտություններ, ներառյալ աստրոֆիզիկական հետազոտությունները մոլորակների և աստերոիդ գիսաստղային վտանգի ուսումնասիրությունը, երկրի հեռավար զոնդավորումը տիեզերքից, կոորդինատային ժամանակային և նավիգացիոն ապահովվում, տիեզերական աղբի օգտահանման և վերահսկման խնդրի լուծում, աստերոիդ գիսաստղային սպառնալիքի կանխարգելում և այլն: Նպատակն է զարգացնել համագործակցությունը խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետագա հետազոտման և օգտագործման բնագավառում, ինչպես նաև տիեզերական տեխնիկայի և տիեզերական տեխնոլոգիաների կիրառումն ի շահ կոնվենցիայի կողմ հանդիսացող պետությունների ժողովուրդների:
««Խաղաղ նպատակներով տիեզերական տարածության հետազոտման և օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին Անկախ պետությունների համագործակցության» կոնվենցիան ստորագրվել է 2018 թ. սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի կողմից:

До конца этого года в Армении будет открыт центр управления спутником: замминистра высокотехнологичной промышленности
В рамках Конвенция ''О сотрудничестве независимых государств в области исследования и использования космического пространства в мирных целях'' можно будет сотрудничать в сферах спутниковых навигационных систем, технологий и связанных с ними услуг. Также это позволит использовать результаты космической деятельности в различных сферах социально-экономического развития, для защиты космической среды.
25 октября на очередном заседании НС заместитель министра высокотехнологичной промышленности А.Погосян представил законопроект о ратификации упомянутой конвенции.
В ходе вопросов-ответов депутат С.Ханданян поинтересовался использованием первого спутника Армении и созданием центра управления. А.Погосян сообщил, что армянский спутник летает в космос в соответствии с планом и проходит плановые испытания. Касаясь создания центра управления, замминистра отметил, что до конца текущего года центр управления спутником будет открыт в Армении.
Конвенция определяет следующие рамки сотрудничества: фундаментальные и прикладные космические, в том числе астрофизические, исследования, изучение планетной и астероидно-кометной опасности, дистанционное зондирование Земли из космоса, координатно-временное и навигационное обеспечение, решение проблемы утилизации и контроля космического мусора, предотвращение астероидно-кометной угрозы и др. Цель – развитие сотрудничества в области дальнейшего исследования и использования космического пространства в мирных целях, а также использования космической техники и космической техники на благо народов государств-участников конвенции.
Конвенция ''О сотрудничестве независимых государств в области исследования и использования космического пространства в мирных целях'' подписана 28 сентября 2018 г. Арменией, Беларусью, Казахстаном, Россией, Таджикистаном и Узбекистаном.