Բայդենը հայտնել է, որ Լեհաստանում պայթյունի պատճառ է դարձել ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության հրթիռը (Reuters)
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը G7-ի և ՆԱՏՕ-ի իր գործընկերներին ասել է, որ Լեհաստանում պայթյունի պատճառ է դարձել ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության հրթիռը։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը Reuters-ին հայտնել է ՆԱՏՕ-ի աղբյուրը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Չորեքշաբթի վաղ առավոտյան G7-ի և ՆԱՏՕ-ի մի շարք երկրների ղեկավարները արտակարգ հանդիպում են անցկացրել G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Արդյունքում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ասել է, որ նախնական տվյալները վիճարկում են պնդումները, որ Լեհաստանում ընկած հրթիռը արձակվել է Ռուսաստանից։ Հետագծի տեսանկյունից քիչ հավանական է, որ այն արձակվել է Ռուսաստանից, հավելել է նա՝ նշելով, որ դա նախնական տվյալ է։

Байден заявил на встрече G7 и НАТО, что взрыв в Польше вызван ракетой ПВО Украины (Reuters)
Президент США Джо Байден заявил партнерам по Группе семи (G7) и НАТО, что взрыв в Польше был вызван украинской ракетой системы ПВО. Об этом в среду сообщил источник в НАТО агентству Reuters, передает ТАСС
Ранее в среду утром лидеры стран G7 и нескольких стран НАТО провели экстренную встречу на полях саммита G20. По ее итогам президент США Джо Байден заявил, что предварительная информация оспаривает утверждения о том, что ракета, упавшая в Польше, была выпущена из России. С точки зрения траектории маловероятно, что она была запущена из России, добавил он, отметив, что это предварительные данные.
В Минобороны России заявили, что никаких ударов по целям вблизи украинско-польской границы российскими средствами поражения не наносилось. Как подчеркнули в ведомстве, опубликованные польскими СМИ с места происшествия фотографии обломков не имеют никакого отношения к российским средствам поражения.