ԱԺ հանձնաժողովը հավանություն տվեց ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրին
Օրենքի նախագծի նպատակն է ստեղծել շահավետ միջավայր և պայմաններ փոխադարձ առևտրային հարաբերությունների զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում կողմերի միջև տնտեսական համագործակցության խթանման համար, ինչպես նաև վերացնել կողմերի միջև առևտրային և ներդրումային խոչընդոտները, նվազեցնել բիզնեսի ծախսերը և բարձրացնել տնտեսական արդյունավետությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը` հունվարի 23-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում ներկայացնելով ««Եվրասիական տնտեսական միության և նրա անդամ պետությունների` մի կողմից, և Սինգապուրի Հանրապետության` մյուս կողմից, միջև ազատ առևտրի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» նախագիծը:
Համաձայնագրով ներառված են այնպիսի բաժիններ, ինչպիսիք են ապրանքների առևտուրը, առևտրի պաշտպանական միջոցները, ապրանքների ծագումը որոշելու կանոնները, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտները, մաքսային համագործակցությունը և այլն:
Ըստ Էկոնոմիկայի նախարարի` ԵԱՏՄ պարտավորություններով ամրագրված անվանացանկը պարունակում է 12.229 ապրանք, որից 4858-ի մասով նախատեսվում է 0 տոկոս մաքսատուրքի կիրառում համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո:
Վերոնշյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 1-ին:
Համաձայնագրի վավերացումը պայմանավորված է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցությամբ, որը բխում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հավանության արժանացած Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրի դրույթներից, մասնավորապես, ԵԱՏՄ-ի շրջանակում կառավարությունը շարունակելու է նախաձեռնողական և փոխշահավետ համագործակցության տարբերակների քննարկումները` միտված կառույցի ընձեռած հնարավորությունների առավելագույն օգտագործմանը, գործընկեր երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների աճին և կոոպերացիաների զարգացմանը:

Комиссия Парламента Армении одобрила Соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и Сингапуром
Соглашение создает благоприятную среду и условия для развития торговых взаимоотношений между государствами-членами ЕАЭС и Сингапуром.
“Цель законопроекта – создание благоприятной среды и условий для развития торговых взаимоотношений и содействия экономическому сотрудничеству сторон в сферах, представляющих взаимный интерес, а также устранение между ними торговых и инвестиционных барьеров, снижение бизнес-расходов и повышение экономической эффективности”, - отметил 23 января на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции министр экономики В.Керобян, представляя проект о ратификации соглашения “О свободной торговле между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и его государствами-членами, с одной стороны, и Республикой Сингапур, с другой стороны”.
Соглашение включает такие разделы, как торговля товарами, меры торговой защиты, правила определения происхождения товаров, технические барьеры в торговле, таможенное сотрудничество и др.
По Керобяну, закрепленный обязательствами ЕАЭС реестр содержит 12.229 товаров, 4.858 из которых планируется обложить нулевой таможенной пошлиной сразу после вступления соглашения в силу.
Упомянутое соглашение подписано 1 октября 2019 г.
Ратификация соглашения обусловлена ​​сотрудничеством в рамках ЕАЭС, которое исходит из одобренной Правительством РА программы на 2021-2026 гг., в частности, в рамках ЕАЭС правительство продолжит обсуждение инициативных и взаимовыгодных вариантов сотрудничества по максимальному использованию возможностей структуры, роста товарооборота и развития коопераций между странами-партнерами.