Խորհրդարանը փետրվարի 9-ի նիստում շարունակել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկումը:
Արտահերթ ելույթում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային զարգացումներին, հարևան երկրների հետ հարաբերություններին, արձագանքել ընդդիմադիր պատգամավորների ելույթներին:
Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանական ընդդիմությանը հորդորել է դուրս գալ քաղաքական դաշտից՝ ճանապարհ բացելով նոր ընդդիմությանը: «Դուրս եկե՛ք քաղաքականությունից, դուք սպառել եք ձեր քաղաքական օրակարգը»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է նաև իր դիրքորոշումը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում Սարգիս Խանդանյանի թեկնածության վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի թափուր պաշտոնում առաջադրել է  Սարգիս Խանդանյանին:

At February 9 sitting, the parliament continued the debate of the issue of the election of the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations.
In his extraordinary speech the RA NA President Alen Simonyan touched upon the regional developments, the relations with the neighbouring countries, reacted to the opposition deputies’ speeches.
Alen Simonyan urged the opposition to come out of the political field, opening a path to new opposition. “Get out of politics, you have exhausted your political agenda,” the NA President underlined.
Alen Simonyan also presented his position on Sargis Khandanyan’s candidacy in the position of the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations.
Let us remind that the Civil Contract Faction nominated Sargis Khandanyan in the vacant position of the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations.