Իրանը կշարունակի իր խաղաղ միջուկային ծրագիրը եւ համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ. ԻԻՀ ԱԳՆ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Նասեր Քանանին հայտարարել է, որ Թեհրանը կշարունակի իր խաղաղ միջուկային ծրագիրը եւ կառուցողական համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ, հաղորդում է Mehr-ը:
Քանանին հանդես է եկել այս հայտարարությամբ՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի եւ Պարսից ծոցի երկրների համատեղ հայտարարության, որոնք Իրանն անվանել են «տարածաշրջանում խաղաղության սպառնալիք»։
Նրա խոսքով՝ նման հայտարարությունները համապատասխանում են տարածաշրջանի երկրների միջեւ պառակտում սերմանելու ամերիկյան ռեժիմի դարավոր ռազմավարությանը:
Անդրադառնալով Իրանի միջուկային գործունեության դեմ ուղղված մեղադրանքներին՝ Քանանին ընդգծել է, որ երկիրը կշարունակի խաղաղ միջուկային էներգիայի օգտագործման իր ծրագիրը եւ կառուցողական ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ՝ «չնայած առկա քաղաքական ճնշումներին եւ քարոզչական զրպարտչական արշավներին»։
Քանանին նշել է, որ Իրանը հավատում է տարածաշրջանային դիվանագիտությանը եւ ձգտում է տարածաշրջանային ճգնաժամները լուծել քաղաքական լուծումների միջոցով:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն եւ Պարսից ծոցի արաբական երկրների համագործակցության խորհրդի անդամ պետությունները պայմանավորվել էին ընդլայնել պաշտպանական համագործակցությունը։

МИД ИРИ: Иран продолжит свою мирную ядерную программу и сотрудничество с МАГАТЭ
Представитель Министерства иностранных дел Ирана Насер Канани заявил, что Тегеран продолжит свою мирную ядерную программу и конструктивное сотрудничество с МАГАТЭ, сообщает Mehr.
Канани  выступил с этим заявлением в ответ на совместное заявление США и стран Персидского залива, назвавших Иран "угрозой мира в регионе".
Канани назвал заявления подобного рода в адрес Ирана "часто повторяющимися" и "утомительными".
По его словам, подобные заявления соответствуют вековой стратегии американского режима по посеву раскола между странами региона.
Касаясь обвинений, направленных против ядерной деятельности Ирана, Канани подчеркнул, что страна продолжит свою программу использования мирной ядерной энергии и конструктивное сотрудничество с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ), "несмотря на существующее политическое давление и пропагандистские клеветнические кампании".
Канани отметил, что Иран верит в региональную дипломатию и стремится к разрешению региональных кризисов с помощью политических решений.
Ранее США и государства-члены Совета сотрудничества арабских стран Персидского залива договорились о расширении оборонного сотрудничества и оперативной координации для повышения возможностей по сдерживанию дестабилизирующей деятельности Ирана.
Подписавшие документ государства назвали "распространение и поставки вооружения Ираном серьезной угрозой безопасности для региона и мира", призвав Тегеран "немедленно изменять свою политику и добросовестно сотрудничать с МАГАТЭ в расследованиях происхождения ядерного материала в Иране".