Շառլ Ազնավուրի արձանը կտեղադրվի Ֆրանսիայի հրապարակում՝ Ռոդենի արձանի տեղը
Երեւանի ավագանին այսօր՝ մարտի 15-ի իր նիստում համաձայնություն տվեց Հայաստանի ազգային հերոս, երգիչ, երգահան, հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանը Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում տեղադրելու համար: Այն ընդունվեց միաձայն՝ 49 կողմ ձայներով, փոխանցում է news.am-ը:
Որոշման ընդունման համար հիմք է հանդիսանում «Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրի գրությունը, որով վերջինս առաջարկում է Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին ընդառաջ՝ Երևան քաղաքում տեղադրել մեծանուն շանսոնյեի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանը:
Քննարկումների արդյունքում առաջարկվել է հուշարձանը տեղադրել Ֆրանսիայի հրապարակի կենտրոնական հատվածում, իսկ սույն որոշման ընդունումից հետո կիրականացվեն հուշարձանի էսքիզային և ճարտարապետական նախագծերի հաստատման հետ կապված աշխատանքները և կիրականացվի Օգյուստ Ռոդենի՝ Ժյուլ Բաստիեն Լեպաժի արձանի տեղափոխումը Ֆրանսիայի հրապարակի մեկ այլ հատված:
Ռոդենի արձանը կշարունակի տեղակայված լինել հրապարակի համապատասխան վայրում և կշրջափակվի անհրաժեշտ արգելապատնեշներով, որոնք քանդակը կապահովագրեն հնարավոր միջադեպերից:
Բացի այս, ներկայումս քանդակի՝ Ֆրանսիայի հրապարակի կենտրոնում տեղադրված լինելու հանգամանքը հանրությանը թույլ չի տալիս պատշաճ կերպով դիտել կամ ուսումնասիրել մեծարժեք ստեղծագործությունը: Քանդակը մայթին ավելի մոտեցնելով, հանրությունն առավել հարմար և մոտ դիտակետից կարող է տեսնել Ռոդենի ստեղծագործությունը, ինչը, ներկայումս արձանի փոքր չափով պայմանավորված լինելով, հանրությանը գրեթե անտեսանելի է:

В центре Еревана на площади Франции будет установлен памятник Шарлю Азнавуру
В Ереване, на площади Франции будет установлен памятник, увековечивающий память национального героя Армении, певца, автора песен, общественного деятеля Шарля Азнавура. Как сообщает "Арменпресс", на очередном заседании Совета старейшин Еревана проект о согласии на установку памятника Шарлю Азнавуру представил заместитель мэра Еревана Тигран Авинян, добавив: что копия памятника будет установлена ​​в Париже.
Он сообщил, что накануне 100-летия Шарля Азнавура Фонд "Азнавур" предложил установить в Ереване памятник Шарлю Азнавуру. По словам вице-мэра, в результате обсуждений предложено установить его в центральной части площади Франции.
Учитывая, что также стоит вопрос о переносе оттуда статуи Жюля Бастьена Лепажа работы Огюста Родена в более заметное и обозримое место, предложено  там установить памятник Шарлю Азнавуру.  Статую Жюля Бастьена Лепажа перенести ближе к тротуару той же площади.
Кроме того, скульптура в настоящее время размещена в центре площади, что не позволяет публике должным образом рассмотреть ее, что также было обговорено в договоре дарения скульптуры", - уточнил Авинян.
Отметив важность достойной оценки всемирно известного деятеля искусства, общественного деятеля и великого армянина гуманиста, признания и популяризации его творческого наследия, увековечивания его памяти, Авинян предложил принять проект решения
За проект проголосовали все 49 членов Совета старейшин.
После принятия этого решения будут проведены работы, связанные с утверждением эскиза и архитектуры памятника.