Քուվեյթի թագաժառանգը հայտարարել է խորհրդարանն արձակելու մասին
Քուվեյթի թագաժառանգ շեյխ Մաշաալ ալ-Ահմեդ աս-Սաբահն ապրիլի 17-ին հայտարարել է  Ազգային ժողովը (խորհրդարանը) արձակելու որոշման մասին։ Թագաժառանգի հայտարարության համաձայն՝ խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան առաջիկա ամիսներին, հայտնում է Արմենպրես-ը :
«Հետևելով Սահմանադրության դրույթներին և հարգելով ժողովրդի կամքը՝ մենք որոշում ենք կայացրել արձակել 2020 թվականի Ազգային ժողովը… և առաջիկա ամիսներին անցկացնել ընդհանուր ընտրություններ», - ասված է հայտարարության մեջ։
Թագաժառանգի խոսքով՝ ընտրություններին կհետևեն քաղաքական և իրավական բարեփոխումներ, որոնք ուղղված կլինեն կառավարության և խորհրդարանի միջև տարաձայնությունների հաղթահարմանը, թույլ կտան խուսափել օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների կողմից չարաշահումներից, ինչպես նաև ապահովել դատական համակարգի​​ անկախությունը։ Նա չի մանրամասնել, թե հատկապես ինչ բարեփոխումների մասին է խոսքը։
Մարտի 19-ին Քուվեյթի Սահմանադրական դատարանը անվավեր էր ճանաչել 2022 թվականի սեպտեմբերի 29-ին կայացած Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքները և վերականգնել էր 2020 թվականի դեկտեմբերի 5-ին ընտրված խորհրդարանի կազմը։
Անցյալ տարի թագաժառանգը հայտարարել էր խորհրդարանը արձակելու մասին՝ այս որոշումը բացատրելով հպատակների կողմից օրենսդիր մարմնի աշխատանքից դժգոհությամբ։ Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել 2022 թվականի սեպտեմբերի 29-ին։
Խորհրդարանի հետ տարաձայնությունների պատճառով Քուվեյթի կառավարությունը երեք տարվա ընթացքում յոթ անգամ հրաժարական է տվել։ Ապրիլի 9-ին երկրի վարչապետ շեյխ Ահմեդ Նավաֆ ալ-Ահմեդ աս-Սաբահը ձևավորել է նոր կաբինետ, որի կազմը հաստատվել է թագաժառանգի հրամանագրով։ Նախորդ կառավարությունը հրաժարական էր տվել 2023 թվականի հունվարին՝ կառավարման անցնելուց հետո ընդամենը երեք ամիս անց:

Наследный принц Кувейта объявил о роспуске парламента
Наследный принц Кувейта шейх Машааль аль-Ахмед ас-Сабах в понедельник объявил о решении распустить Национальное собрание (парламент), состав которого был восстановлен по решению Конституционного суда в марте 2023 года. Как передает ТАСС согласно заявлению наследного принца, парламентские выборы состоятся в ближайшие месяцы.
"Следуя положениям Конституции и уважая волю народа, мы решили распустить Национальное собрание 2020 года, которое было восстановлено Конституционным судом, и провести всеобщие выборы в ближайшие месяцы", - говорится в заявлении, распространенном информационным агентством Kuna.
По словам наследного принца, за выборами последуют политические и правовые реформы, которые будут нацелены на преодоление разногласий между правительством и парламентом, позволят избежать злоупотреблений со стороны законодательной и исполнительной власти, а также обеспечить независимость судебной системы. О каких именно реформах идет речь, он не уточнил.
19 марта Конституционный суд Кувейта признал недействительными результаты выборов в Национальное собрание, состоявшихся 29 сентября 2022 года, и восстановил состав парламента, члены которого были избраны 5 декабря 2020 года.