ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը նախազգուշացրել է հունիսի 1-ից հնարավոր դեֆոլտի մասին
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը Կոնգրեսին տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ը կարող է իր պարտքերի դեֆոլտ հայտարարել արդեն հունիսի 1-ին, եթե այդ ընթացքում օրենսդիրները չբարձրացնեն պետական պարտքի շեմը կամ չդադարեցնեն դրա գործողությունը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի ղեկավարներին հղած նամակում Յելենը կոչ է արել նրանց «պաշտպանել լիակատար վստահությունը և Միացյալ Նահանգների վարկունակությունը՝ որքան հնարավոր է շուտ ընդունելով որոշում» կառավարության փոխառությունների սահմանաչափի մասին, որը կազմում է 31,4 տրլն դոլար։
Նա ավելացրել է, որ անհնար է ճշգրիտ կանխատեսել, թե երբ ԱՄՆ-ի փողերը կվերջանան։
«Փոխառությունների սահմանաչափի հետ կապված նախորդ փակուղային իրավիճակներից մենք հասկացել ենք, որ դադարեցումն ուշացնելը կամ փոխառության սահմանաչափի ավելացումը մինչև վերջին պահը ձգելը կարող է լուրջ վնաս հասցնել սպառողների և բիզնեսի վստահությանը, հանգեցնել փոխառությունների գծով հարկատուների կարճաժամկետ ծախսերի բարձրացման և բացասաբար անդրադառնալ Միացյալ Նահանգների վարկային ռեյթինգի վրա»,- նշվել է Յելենի նամակում։
Երկուշաբթի Կոնգրեսի բյուջեի վարչությունը տեղեկացրել է, որ բարձր ռիսկ է տեսնում, որ հունիսի սկզբին ԱՄՆ միջոցները կսպառվեն։
Վարչության տնօրեն Ֆիլիպ  Սվեյգելը հայտարարել է, որ սպասվածից ավելի քիչ հարկային մուտքերի պատճառով հայտարարագրերի հանձնման այս սեզոնին ֆիննախի «արտակարգ միջոցների օգտագործման հնարավորությունները կառավարության պարտավորությունների վճարման համար կվերջանան ավելի շուտ, քան ենթադրվում էր»։
Տնտեսական քաղաքականության նախարարի օգնականի պաշտոնակատար Էրիկ վան Նոսթրանդը հայտարարել է, որ «եթե անգամ Կոնգրեսն ի վերջո բարձրացնի պետական պարտքի շեմը մինչև դեֆոլտը, հաջորդ անորոշությունը կարող է բարձրացնել փոխառության արժեքը և ֆինանսական այլ սթրեսներ առաջացնել, որոնք կարող են թուլացնել աշխատանքի մեր շուկան և մեր դիրքն աշխարհում»։

Минфин США спрогнозировал невозможность обслуживать госдолг уже через месяц
Министерство финансов США уже 1 июня может оказаться не в состоянии полностью обслуживать государственный долг, предупредила глава ведомства Джанет Йеллен в письме законодателям, передает РИА Новости.
"Оценив последние поступления федеральных налогов, наша наилучшая оценка состоит в том, что мы не сможем продолжать выполнять все обязательства правительства к началу июня, возможно, уже к 1 июня, если конгресс до этого времени не повысит или не приостановит долговой лимит", — написала она.
На прошлой неделе контролируемая республиканцами палата представителей конгресса США приняла законопроект республиканцев, предусматривающий повышение потолка госдолга на 1,5 триллиона долларов с одновременным сокращением расходов в размере более 4,5 триллиона долларов.
В администрации президента США Джо Байдена по-прежнему требуют от конгресса без всяких условий расширить лимиты заимствований, предупреждая, что в противном случае уже летом Штаты не смогут обслуживать свои долговые обязательства.
Американский лидер отказывался от переговоров со спикером палаты представителей республиканцем Кевином Маккарти по поводу потолка государственного долга, требуя, чтобы его повышение прошло автоматически, как это всегда было в прошлом. Но во вторник стало известно, что президент пригласил его на встречу в Белый дом.