Բլինկենը հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ արտահանման նոր սահմանափակումների մասին
Մայիսի 31-ին Միացյալ Նահանգները կհայտարարի Ռուսաստանի դեմ նոր սահմանափակումների մասին, որոնք վերաբերելու են անօդաչու սարքերում օգտագործվող տեխնոլոգիաների արտահանման վերահսկողության խստացմանը։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, գրում է kommersant.ru-ն:
«Վաղը մենք կհայտարարենք նոր միջոցների մասին, որոնք խստացնում են արտահանման հսկողությունը իրանական անօդաչու թռչող սարքերում հայտնաբերված տեխնոլոգիաների նկատմամբ, որոնք օգտագործվում են ուկրաինացի խաղաղ բնակիչների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա հարձակումների ժամանակ, ինչպես նաև կհակազդենք ռուսական ապատեղեկատվությանը, կաջակցենք իրավապաշտպաններին», - ասել է Բլինկենը մամուլի ասուլիսում:
Մայիսի 15-ին Սպիտակ տունը հայտնել է, որ ամերիկյան նախագահի վարչակազմը համաձայնել է պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի և Իրանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մեջ ներգրավվածների դեմ։ Խոսքը հիմնականում Մոսկվային իրանական անօդաչու թռչող սարքերի, ինչպես նաև Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների ժամանակ օգտագործված հրետանային արկերի և զինամթերքի մատակարարման մասին էր։ Ռուսաստանն ու Իրանը հերքում են այդ մատակարարումների մասին տեղեկությունը։

Блинкен анонсировал новые экспортные ограничения США против России
Соединенные Штаты в среду, 31 мая, объявят о новых ограничения против России, которые будут касаться ужесточения экспортного контроля технологий, используемых в беспилотниках. Об этом сообщил госсекретарь США Энтони Блинкен.
"Завтра мы объявим новые меры, которые ужесточают экспортный контроль за технологиями, обнаруженными в иранских дронах, используемых при налетах на украинских гражданских лиц и гражданскую инфраструктуру, а также противодействуют российской дезинформации, поддерживают правозащитников",— сказал господин Блинкен на пресс-конференции (цитата по "РИА Новости").
15 мая Белый дом сообщал, что администрация американского президента согласовала введение санкций против тех, кто вовлечен в военно-техническое сотрудничество России и Ирана. Главным образом речь шла о поставке Москве иранских беспилотников, а также артиллерийских снарядов и боеприпасов, используемых в ходе боевых действий на Украине. Россия и Иран информацию об этих поставках отрицают.