Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը. Մարիա Կարապետյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ( Տեսանյութ)
Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) տարեկան 30-րդ նստաշրջանը:
ՀՀ ԱԺ փոխանցմամբ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ տնտեսական հարցերի, գիտության, տեխնոլոգիաների և շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նիստում:
Կցանկանայի ելույթս սկսել հանձնաժողովի զեկուցող տիկին Քուգլերի աշխատանքը գնահատելով: Ուզում եմ հատկապես ընդգծել նրա այն միտքը, որ երբ մենք խոսում ենք, օրինակ, շրջակա միջավայրի խնդիրների մասին, մենք պետք է այնպես անենք, որ դրանք ընկճվածություն չառաջացնեն և չմղեն քաղաքացիներին դեպի մեկուսացում խնդիրներից՝ դրանց չափազանց բարդ լինելու բերումով: Մենք պետք է նաև բավարար լավատեսություն գեներացնենք, որ միասին լուծումներ փնտրենք: Կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր գաղափարական մոտեցում է խնդիրներին:
Կցանկանայի խոսել Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի մասին: Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության բանակցություններ են վարում: Նպատակը, որը Հայաստանը հետապնդում է խաղաղության այս բանակցություններում, խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է, որով Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար կճանաչեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնվելով իրենց միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների վրա:
Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղն այն ըմբռնմամբ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է քննարկվի Բաքվի և Լեռնային Ղարաբաղի հայության ներկայացուցիչների միջև՝ նման երկխոսության համար միջազգային ներկայությամբ:
Մինչդեռ արդեն յոթ ամիս է, ինչ Ադրբեջանն արգելափակված է պահում Լաչինի միջանցքը: Սա նշանակում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հայերն ամբողջությամբ շրջապատված են ռուս խաղաղապահներով և ադրբեջանական բանակով: Իսկ մեկ շաբաթ առաջ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքի ճանապարհին բետոնապատնեշներ տեղադրեց: Սրա կադրերը կան համացանցում:
Ներկայումս դադարեցվել է նաև մարդասիրական օգնության հոսքը Լեռնային Ղարաբաղ: Ո՛չ գազ, ո՛չ էլեկտրականություն, ո՛չ սննդի և բժշկական մատակարարումների համալրում: Ծանր վիճակում գտնվող և Լեռնային Ղարաբաղում անհասանելի բժշկական ծառայությունների կարիք ունեցող հիվանդները նույնպես չեն կարող տեղափոխվել: Եվ չկա միջազգային ներկայություն այս ամենը փաստաթղթավորելու և հասցեագրելու համար:
Սա մարդասիրական ճգնաժամ է, որն ունի նաև բազմաթիվ այլ չափումներ, այդ թվում՝ բնապահպանական և տնտեսական: Իրավիճակը շատ պարզ ձևով ներկայացնելու համար ասեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ արդեն յոթ ամիս է, ինչ ոչինչ չեն գնում և չեն վաճառում. նրանք պարզապես իրենց տներում սպասում են սննդի փաթեթների ժամանմանը: Մարդկանց կյանքն այնտեղ կանգ է առել և մշտական հարձակման սպառնալիքի տակ է:
Որքան էլ այս իրավիճակը հուսահատ է, Հայաստանում մեր դիրքորոշումն այն է, որ մենք սադրանքների չենք տրվելու և չենք հրաժարվելու խաղաղության բանակցություններից: Մենք շարունակելու ենք բարեխղճորեն ջանք գործադրել և քաղաքական կամք դրսևորել Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու համար: Դրա համար մեզ անհրաժեշտ է կայուն միջազգային աջակցություն՝ Ադրբեջանի ագրեսիվությունը զսպելու համար: Այն բոլոր դժվարություններից հետո, որոնց միջով անցել են Հարավային Կովկասի ժողովուրդները վերջին տասնամյակներում, պատմական հնարավորություն կա խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև»,- նշել է պատգամավորը:

Армения признает территориальную целостность Азербайджана, включая Нагорный Карабах: Мария Карапетян на ПА ОБСЕ
В Ванкувере (Канада) прошла 30-я ежегодная сессия Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ).
По сообщению НС РА на заседании Комитета ПА ОБСЕ по экономическим вопросам, науке, технологии и окружающей среде   выступила член делегации НС в Ассамблее М.Карапетян:
хотелось бы начать свое выступление с высокой оценки работы докладчика комитета г-жи Куглер. Хочу особо подчеркнуть ее мысль о том, что когда мы говорим, например, об экологических проблемах, мы должны делать так, чтобы они не вызывали депрессию и не подталкивали граждан к изоляции от проблем в силу их крайней сложности. Мы также должны генерировать достаточно оптимизма для совместного поиска решений. Думаю, это очень важный идеологический подход к проблемам.
Желала бы коснуться ситуации на Южном Кавказе. Армения и Азербайджан ведут мирные переговоры. Цель, которую преследует Армения в этих мирных переговорах – подписание мирного договора, по которому Армения и Азербайджан взаимно признают территориальную целостность друг друга на основе их международно признанных границ.
Армения признает территориальную целостность Азербайджана, включая Нагорный Карабах, в восприятии, что права и безопасность армян Нагорного Карабаха должны обсуждаться между Баку и представителями нагорно-карабахских армян – при   международном присутствии для такого диалога.
Между тем, Азербайджан уже семь месяцев блокирует Лачинский коридор. Это означает, что армяне в Нагорном Карабахе полностью окружены российскими миротворцами и азербайджанской армией. А неделю назад Азербайджан установил бетонные барьеры на дороге в Лачинский коридор. В сети есть кадры этого.
Ныне также остановлен поток гуманитарной помощи в Нагорный Карабах. Ни газа, ни электричества, ни пополнения продуктов питания и медикаментов. Больные в критическом состоянии и нуждающиеся в медицинских услугах, недоступных в Нагорном Карабахе, также не могут быть транспортированы. И нет никакого международного присутствия, чтобы задокументировать и адресовать все это.
Это гуманитарный кризис, который также имеет множество других измерений, в том числе экологическое и экономическое. Чтобы проще представить ситуацию, замечу, что люди в Нагорном Карабахе уже семь месяцев ничего не покупали и не продавали – они   просто ждут в своих домах продуктовых наборов. Жизнь людей остановилась там и находится под постоянной угрозой нападения.
Какой бы отчаянной ни была эта ситуация, наша позиция в Армении заключается в том, что мы не поддадимся на провокации и не откажемся от мирных переговоров. Мы будем и впредь добросовестно   прилагать усилия, демонстрировать политическую волю для установления стабильности и мира на Южном Кавказе. Для этого нам нужна стабильная международная поддержка для сдерживания агрессивности Азербайджана. После всех трудностей, через которые прошли народы Южного Кавказа в последние десятилетия, есть историческая возможность для установления мира между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой".