Ազնավուրը մտադիր է Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված համերգ կազմակերպել Վատիկանում
Աշխարհահռչակ ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը մտադիր է Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված համերգ կազմակերպել Վատիկանում: Այս մասին գրում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով  КАI գործակալությանը: Ակնկալվում է, որ Ազնավուրը Հռոմի պապ Ֆրանցիսկի հետ քննարկելու է համերգի կազմակերպումը:
Հռոմի պապին մոտ գտնվող աղբյուրները հայտնել են, որ Ֆրանցիսկը լավ ծանոթ է Ազնավուրի գործունեությանը և լսում է նրա երգերը: Թեև անցյալ տարի Ազնավուրը նշեց իր 90-ամյակը՝ երաժշտական քննադատները նշում են, որ նա դեռևս շատ լավ վոկալային տվյալներ ունի, ինչի շնորհիվ կարողանում է համերգներ տալ և նոր ձայնասկավառակներ ձայնագրել: Ազնավուրն ավելի քան 1000 երգեր է գրել, նկարահանվել է 60-ից ավել ֆիլմերում և ավելի քան 1 միլիոն ձայնասկավառակ է վաճառել:
Ապրիլի 12-ին Հռոմի պապը Սուրբ Պետրոսի եկեղեցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին պատարագ է մատուցելու: Այս տարի նա հայ միջնադարյան հոգևորական, աստվածաբան և փիլիսոփա Գրիգոր Նարեկացուն հռչակել է «Եկեղեցու ուսուցիչ»: Այս կոչմանը ողջ պատմության ընթացքում միայն 36 սրբեր են արժանացել:
Վատիկանը ճանաչել է Հայոց ցեղսպանությունը 2000 թվականին: 2013 թվականին Մեծի Տանն Կիլիկիո հայ կաթողիկե պատրիարքության պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ Ֆրանցիսկը հաստատել է Վատիկանի տեսակետը, որ Հայոց ցեղասպանությունը եղել է XX դարի առաջին ցեղասպանությունը, և նա ասել է այդ մասին անգամ այն ժամանակ, երբ դեռ արքեպիսկոպոս էր Բուենոս Այրեսում: 2006 թվականին այն ժամանակ դեռ կարդինալ Խոսե Բերգոլյոն կոչ արեց Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը որպես «Օսմանյան կայսրության ամենասարսափելի ոճրագործություն հայերի ու մարդկության դեմ»:

Шарль Азнавур выступит в Ватикане
Известный французский шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур намеревается организовать в Ватикане концерт в память о Геноциде армян, 100-летие которого отмечается в нынешнем году. Об этом пишет РИА Новости со ссылкой на агентство КАI. По данным агентства, Азнавур в среду будет присутствовать на общей аудиенции папы Франциска и собирается поговорить о концерте с понтификом.
Источники в окружении Франциска сообщили, что Папа Римский хорошо знает творчество Азнавура и слушает песни одного из самых известных в мире армян. Шарль Азнавур (Шахнур Вахинак Азнавурян) отметил свое 90-летие в прошлом году. По оценкам музыкальных критиков, он до сих пор в хорошей вокальной форме, что позволяет ему давать концерты и записывать новые диски. Шарль Азнавур написал более тысячи песен, снялся более чем в шестидесяти фильмах, продал более миллиона своих пластинок.
Папа Римский совершит 12 апреля в соборе святого Петра богослужение в память о Геноциде армян, начавшемся в 1915 году. В нынешнем году понтифик провозгласил армянского святого Григора Нарекаци учителем Вселенской церкви - этого титула за всю ее историю были удостоены только 36 святых.
Ватикан признал Геноцид армян в Османской империи в 2000 году. В 2013 году в ходе встречи с делегацией Армянского Католического Патриархата Киликии, Папа Римский Франциск подтвердил точку зрения Ватикана, что Геноцид армян был первым в ХХ веке геноцидом и он говорил об этом, еще будучи архиепископом Буэнос-Айреса. В 2006 году кардинал Хосе Бергольо призвал Турцию признать Геноцид армян как "самое ужасное преступление Османской империи против армян и против человечности".