Թուրքիան ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր է կնքելու Ռուսաստանի հետ
Թուրքիայի իշխանությունները մտադիր են ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր ստորագրել Ռուսաստանի հետ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեքչին: «Թուրքիան ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր կունենա Ռուսաստանի հետ», - թուրք նախարարի խոսքերը մեջբերում է Bloomberg գործակալությունը: Զեյբեքչին նաև հավելել է, որ 16 թուրքական ընկերություններ համապատասխան փաստաթղթեր ունեն Ռուսաստան միս արտահանելու համար, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ՝ հունվարին, Անկարայում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ Թոֆիք Մելիքովը հայտնել է, որ 2014 թվականի օգոստոսից Թուրքիայից Ռուսաստան մսի և մսամթերքի արտահանումն ավելացել է 6 անգամ: Նա հիշեցրել է, որ Անկարան չի միացել Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցներին, ինչի հետ կապված երկու երկրների միջև ակտիվացել են երկկողմ պաշտոնական կապերը: Մելիքովը նաև նշել է, որ օգոստոսից հունվար ընկած ժամանակահատվածում թուրք մատակարարների հետ 7 պայմանագիր է կնքվել պարենային ապրանքների արտահանման վերաբերյալ: Ռուսական առևտրային ներկայացուցչության ղեկավարի կարծիքով երկկողմ առևտրի ոլորտում դեռևս անհրաժեշտ է մի շարք տեխնիկական հարցեր կարգավորել, սակայն, ընդհանուր առմամբ, նա իրավիճակը դրական է գնահատել:
Նշենք, որ ուկրաինական ճգնաժամի համատեքստում Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ «չի ճանաչում Ղրիմի անօրինական միացումը Ռուսաստանին»: Թուրքական իշխանությունները նաև հայտարարեցին, որ մտադիր չեն ճանաչել 2014 թվականի մարտի 16-ի Ղրիմի հանրաքվեն, քանի որ այն «հակասում է միջազգային նորմերին»: Ղրիմի թաթարները բազմիցս դիմել են Թուրքիայի իշխանություններին՝ խնդրելով պաշտպանել իրենց շահերը: Չնայած այս հայտարարություններին՝ Թուրքիան իր արտաքին քաղաքականության համատեքստում բարեկամական հարաբերություններ է պահպանում Ռուսաստանի՝ էներգիայի իր գլխավոր մատակարարի հետ: Իհարկե, ուկրաինական ճգնաժամի սկզբում Թուրքիան հայտարարեց Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության, քաղաքական միասնության և ինքնիշխանության պահպանման կարևորության մասին, սակայն խուսափեց բացահայտ առճակատումից:
Հիշեցնենք, որ մարտի 20-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պաշտոնական այցով մեկնել էր Ուկրաինա, որտեղ հայտարարեց, որ Թուրքիան 50 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ, ինչպես նաև 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար մարդասիրական օգնություն է տրամադրելու Ուկրաինային: Եվ թեև իր այցի շրջանակներում Էրդողանը շեշտը դրեց Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության վրա՝ միաժամանակ հանդես չեկավ Ռուսաստանի դեմ բացահայտ մեղադրանքներով, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է Թուրքիայի պասիվ դերակատարությունն ուկրաինական ճգնաժամում:
Հտականշական է, որ Ստամբուլում Ուկրաինայի նախկին գլխավոր հյուպատոս Բոգդան Յարեմենկոն «Радіо Свобода»-ի հետ զրույցում նշել է, որ ուկրաինական հակամարտության շրջանակներում Թուրքիան ցույց տվեց, որ նրա համար արժեքներ գոյություն չունեն, այլ կա միայն հարցի գինը: Չնայած նրան, որ Անկարան պաշտոնապես ՆԱՏՕ-ին համահունչ դիրքորոշում է ցուցադրում՝ միաժամանակ փորձում է Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների հետ կապված իրավիճակն օգտագործել տնտեսական շահեր ստանալու համար: «Գործնականում Թուրքիան ոչ միայն չի միանում այդ պատժամիջոցներին, այլ հակառակը, հայտարարում է ՌԴ-ի հետ համագործակցության ընդլայնման մասին: Ընդ որում, ոչ միայն առևտրային համագործակցության, այլ նաև գազատարների կառուցման և միջուկային ոլորտներում», - նշել է Յարեմենկոն:

Турция подпишет соглашение о свободной торговле с Россией
Власти Турции намерены подписать соглашение о свободной торговле с Россией, заявил министр экономики Турции Нихат Зейбекчи. "У Турции будет своего рода соглашение о свободной торговле с Россией", - цитирует его заявление агентство Блумберг. Зейбекчи также добавил, что у 16 турецких компаний имеются документы для экспорта мяса в Россию, передает РИА Новости.
Ранее в январе торговый представитель РФ в Анкаре Тофик Меликов сообщил, что с августа 2014 года поставки мяса и мясной продукции из Турции в Россию увеличились в шесть раз. Он напомнил, что Анкара не присоединилась к санкциям в отношении России, в связи с чем между странами участились официальные двусторонние контакты. Меликов также отметил, что с августа по январь с новыми турецкими поставщиками было заключено семь контрактов на поставки продовольственной продукции. По мнению главы российского торгового представительства, необходимо решить ряд технических вопросов в торговле между двумя странами, однако в целом ситуацию он оценивает позитивно.
Отметим, что в контексте украинского кризиса МИД Турции заявил, что "не признает незаконное присоединение Крыма к России". Турецкие власти также заявили, что не намерены признавать референдум, который прошел 16 марта 2014 года в Крыму, так как он "противоречит международным нормам". Крымские татары неоднократно обращались к властям Турции с просьбой защитить их. Несмотря на эти заявления, Турция придерживается в своей внешней политике дружественных отношений с Россией - своим ключевым поставщиком энергии. Конечно, в начале украинского кризиса Турция заявила о важности сохранения целостности, политического единства и суверенитета Украины, однако воздержалась от прямого противостояния, отдавая предпочтение призывам к диалогу.
Напомним, что 20 марта президент Турции Реджеп Таийп Эрдоган с официальным визитом посетил Украину. Эрдоган заявил, что Турция предоставит Украине кредит в размере 50 миллионов долларов. Кроме того, она выделит 10 миллионов долларов гуманитарной помощи в виде пожертвования для нужд вынужденных переселенцев. И хотя Эрдоган в ходе своего визита в Украину сделал акцент на территориальном единстве, турецкий лидер не выступил с открытыми обвинениями в адрес Москвы, что еще раз подтверждает пассивную позицию Турции в украинском кризисе.