Եվրամիությունը գազի մատակարարման շուրջ բանակցություններ կսկսի Թուրքմենստանի հետ
Առաջիկա ամիսների ընթացքում Եվրամիությունը բանակցություններ կսկսի Թուրքմենստանի հետ Տրանսկասպյան գազամուղի կառուցման շուրջ: Այս մասին Reuters գործակալությանը հայտնել է Թուրքմենստանում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար Դինիս Դանիիլիասը:
Ավելի վաղ՝ մարտին, թուրքմենական պաշտոնյաները հայտարարել էին Եվրոպայի հետ տարեկան 10-30մլրդ խոր. մ գազ Եվրոպա մատակարարելու շուրջ ակտիվ բանակցությունների մասին:
Տրանսկասպյան գազամուղը TANAP-ի հետ միասին հանդիսանում է Հարավային գազային միջանցքի առանցքային բաղկացուցիչը: Վերջինս նախատեսում է Մերձկասպյան տարածաշրջանից, հետագայում նաև Մերձավոր Արևելքից, գազ մատակարարել Արևելյան Եվրոպա:

Евросоюз возобновит переговоры о поставках газа из Туркмениcтана
Вице-президент Еврокомиссии по энергетике Марош Шефчович в ближайшие месяцы начнет переговоры с Туркменистаном о строительстве Транскаспийского газопровода для поставок в Южный газовый коридор. О планах замглавы Еврокомиссии, который отвечает за создание Энергетического союза, рассказал агентству Reuters глава представительства ЕС в Туркменистане Денис Даниилидис.
Агентство отмечает, что ранее в марте туркменские чиновники рассказали о том, что с Европой ведутся "активные" переговоры о поставках газа в объеме от 10 до 30 млрд куб. м в год.
TANAP вместе с Трансадриатическим газопроводом (ТАП) являются ключевыми элементами Южного газового коридора, через который планируется поставлять в юго-восточную Европу газ из Прикаспия и, в перспективе, с Ближнего Востока.