Ինչպե՞ս են ձևավորվում Հարավային Կովկասի չճանաչված պետությունների բյուջեները
Վրացի փորձագետների հաշվարկների համաձայն՝ Հարավային Օսիային և Աբխազիային «պահելը» ռուսական բյուջեի վրա արժենում ավելի քան 1 մլրդ դոլար, գրում է վրացական «Резонанси»  թերթը։ Վերջինիս փոխացմամբ՝ Հարավային Օսիայի բյուջեի 92%-ը կազմված է ռուսական փողերից, իսկ մնացած 8%՝ ռուսական փողերով վճարված աշխատավարձների եկամտահարկերից։ Ինչ վերաբերում է Աբխազիայի բյուջեին, ապա այն կիսով չափ լրացվում է Ռուսաստանից փոխանցված տրասֆերների միջոցով։ Այս համատեքստում հարկ է նշել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, որը ևս դեռևս միջազգայնորեն չի ճանաչվել, ավելի մեծ հաջողություններ է գրանցում տնտեսական ոլորտում՝ չնայած ֆինանսական օգնությունը երկու անգամ ավելի քիչ է։ Արցախի պետական բյուջեի սեփական մուտքերը 2015թ․  ծրագրվել են 36.8 մլրդ դրամի չափով, ինչը 9.9%-ով ավել է նախորդ 2014թ-ի ցուցանիշից (ավելացում` 3.3 մլրդ դրամ): Հայաստանի Հանրապետության կողմից ԼՂՀ-ին հատկացվող միջպետական վարկը 2015թ. կկազմի մոտ 45.518 մլն դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 1.828 մլն դրամով (4.2%): Այսինքն՝ ԼՂՀ-ը բյուջեի մոտ 40 տոկոսը ձևավորվում է սեփական միջոցներով։
Ի տարբերություն Լեռնային Ղարաբաղի, որտեղ բյուջեում սեփական միջոցները տարեցտարի ավելանում են, Հարավային Օսիայում և Աբխազիայում ավելանում է օտարերկյա՝ ռուսական ֆինանսական օգնությունը։ Կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ, ի տարբերություն Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի, Լեռային Ղարաբաղի հանրապետությունը ապրում է պատերազմի վերսկսման սպառնալիքի պայմաններում` բավական լուրջ միջոցներ հատկացնելով նաև պաշտպանության ոլորտին: Ավելացնենք նաև, որ և' Աբխազիան, և' Հարավային Օսիան աչքի են ընկնում պետական միջոցների ծախսման արդյունավետությամբ, ինչն առավել տեսանելի է կոռուպցիայի բարձր մակարդակի ֆոնին։
Հատկանշական է նաև, որ Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի հետ ՌԴ կնքած վերջին պայմանագրերով Ռուսաստանը պարտավորվել է ավելացնել այս երկու պետություններին հատկացվող օգնության չափը։ Այսպես, տնտեսական բարդ պայմաններում, երբ ռուսական տնտեսությունը լուրջ ճգնաժամ է ապրում և պետական բյուջեում կրճատվում են բոլոր ծախսերը, Ռուսաստանը Աբխազիային հատկացնելու է 9 մլրդ ռուբլի ֆինանսական օգնություն՝ երկու անգամ ավելի, քան նախորդ տարի։ Իսկ Հարավային Օսիային 2015թ Ռուսաստանը կհատկացնի 3.6 մլրդ ռուբլի բյուջետային ոլորտի և ևս 3 մլրդ ռուբլի՝ Ներդրումային ծրագրերի իրականացման համար, ինչը մոտ երկու անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա օգնության չափը։ Ռուսաստանը նաև պարտավորվել է օգնել այս երկու պետություններին սոցիալական ոլորտում՝ բարձրացնելով կենսաթոշակները, պետական հիմնարկների աշխատավարձերը։

Как формируется бюджет непризнанных стран Южного Кавказа?
По подсчетам грузинских экономистов, содержание Абхазии и Южной Осетии обходится российскому бюджету в сумму свыше $1 млрд, пишет грузинская газета "Резонанси".
По информации газеты, бюджет Южной Осетии на 92% состоит из российских денег, а остальные 8% набираются из собранного с российских зарплат подоходного налога. Что касается бюджета Абхазии, он наполовину заполняется перечисленными Москвой трансферами.
В этом контексте следует отметить, что у Нагорно-Карабахской Республики, также международно непризнанной, отмечается большой успех в экономической сфере, несмотря на то, что финансовая помощь Карабаху в два раза меньше. Так, собственные вливания государственного бюджета на 2015 год составят более 36 млрд драмов (79,6 млн долларов), что на 9,9 процентов больше, чем  в 2014 году. Межгосударственный кредит 2015 года, предоставляемого Арменией Нагорному Карабаху, - 45,5 млрд драмов (100,7 млн долларов). По сравнению с предыдущим годом межгосударственный кредит Нагорному Карабаху увеличился на 1,828.6 млн (4,2 процента).Таким образом, oколо 40 процентов бюджета НКР формируется за счет собственных средств.
В отличие от Нагорного Карабаха, где собственные средства в бюджете увеличиваются из года в год, в бюджете Южной Осетии и Абхазии увеличивается размер российской финансовой помощи. Финансовая помощь, оказываемая Россией Абхазии и Южной Осетии, с подписанием договоров о союзе и стратегическом партнерстве будет увеличена в два раза. Так, в сложившихся сложных экономических условиях, когда экономика России в серьезном кризисе и идет сокращение бюджетных расходов, Россия в рамках финансовой помощи в 2015 году выделит около 9 миллиардов рублей частично признанным образованиям, что в два раза больше, чем в 2014 году. А в 2015 году Россия планирует выделять Южной Осетии 3,6 млрд рублей на содержание бюджетной сферы и 3 млрд рублей в год на реализацию Инвестпрограммы.
Россия также планирует помочь этим двум странам в социальной сфере. В частности, предусматриваются меры по повышению размера пенсий, зарплат работников бюджетных учреждений, по созданию современной системы обязательного страхования в республике. Предусмотрена облегченная процедура приобретения российского гражданства.
Кроме того, в этих двух странах существует проблема эффективности расходования государственных средств, которая, по оценкам наблюдателей: является наиболее очевидной на фоне коррупции в этих странах.