Գալիք խորհրդարանական ընտրությունները ԼՂՀ-ում կարող են ձևավորել քաղաքական նոր մշակույթ
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է հարցազրույց «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Գրետա Ավետիսյանի հետ:
-Ի՞նչ կարևորություն ունեն խորհրդարանական ընտրությունները Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության համար։
- Ընդհանրապես, ընտրությունները կարևոր են ցանկացած երկրի համար, հատկապես նրանց, որոնք ձգտում են կառուցել ժողովրդավարություն և առաջնորդվել ժողովրդավարական արժեքներով։ Ժողովրդի համար ընտրությունները գործիք են` ուղղակիորեն մասնակցելու կառավարության ձևավորմանը, ինչը հետագայում դառնում է ժողովրդի ձայնը։ Ընտրությունների դերը ավելի մեծ է, երբ մենք խոսում ենք միջազգայնորեն չճանաչված երկրների մասին։ Նման պետությունների համար, հատկապես նրանց, որոնք ներքաշված են եղել հակամարտության մեջ, ընտրությունները կայունացման և ժողովրդավարացման նշանակություն ունեն, եթե իհարկե անց են կացվում պատշաճ ձևով։
Ինչպես ասում է ՄԱԿ-ը, «ընտրությունները ժողովրդավարության սիրտն են, որոնք հնարավոր են դարձնում ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ նախատեսված ինքնորոշման իրավունքի կիրառումը»։ Չճանաչված պետությունների համար, որոնք սահմանափակ հարաբերություններ ունեն դրսի աշխարհի հետ և զրկված են բազմաթիվ հնարավորություններից, որոնք կնպաստեին նրանց զարգացմանը, ընտրությունները դարձել են պետության կյանքի կազմակերպման միջոց՝ ձևավորելով տվյալ երկրի համար քաղաքական առանձնահատկություններ և ամրապնդելով ժողովրդավարությունը։
Սա վերաբերում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը։ Պետք է նշեմ, որ իր անկախության 24 տարիների ընթացքում, չլինելով միջազգայնորեն ճանաչված և մշտապես գտնվելով «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն» իրավիճակում, Լեռնային Ղարաբաղը կարողացել է մեծ ձեռքբերումներ գրանցել իր ներքին քաղաքական կյանքում։ Այն դարձել է պետություն, որն իր քաղաքական կյանքը կառուցում է ժողովրդավարական չափանիշների վրա՝ ժողովրդավարության և քաղաքացիական ազատությունների բարձր մակարդակով, նույնիսկ ավելի բարձր, քան հարևան Ադրբեջանում (Freedom House-ի 2014 թվականի զեկույցը հավաստում է այս տեղեկությունը)։
Այս ամենը խոսում է երկրում  ժողովրդավարության բարձր մակարդակի մասին։ Ընտրությունները ԼՂՀ-ում ժողովրդի միավորման միջոց են՝ միասին կառուցելու ժողովրդավարություն և միասին դիմակայելու արտաքին սպառնալիքներին։ Սա, իհարկե, ընտրությունների ժամանակ չի բացառում կուսակցությունների միջև մրցակցությունը։
ԼՂՀ-ում ընտրությունները տեղի կունենան մայիսի 3-ին։ Ընտրություններին մասնակցում են 7 կուսակցություններ, որոնք ունեն տարբեր գաղափարախոսություններ։ Ուստի, ես մեծ կարևորություն եմ տալիս ԼՂՀ ընտրություններին, քանի որ դա ժողովրդավարության կառուցման գործիքներից մեկն է, որով կարելի է ցույց տալ աշխարհին, որ չճանաչված լինելով հանդերձ՝ այստեղի ժողովուրդը լիարժեք իրավունք ունի քվեարկելու և իր կամքը արտահայտելու՝ բարձրացնելով ընտրված պաշտոնյաների լեգիտիմությունը։
-  Ի՞նչ սպասումներ կան նոր ընտրվող խորհրդարանից։
-  Սա առաջին անգամն է, որ այսքան շատ կուսակցություններ են մրցելու, ինչը նշանակում է, որ նորընտիր խորհրդարանում բազմակարծությունն ապահովված կլինի։ Դա, անկասկած, շատ կարևոր է։
Բայց ես կուզենայի շեշտել, որ սա առաջին անգամն է, որ ԼՂՀ-ում կընտրվի պրոֆեսիոնալ խորհրդարան։ Եթե նախկինում պատգամավորների միայն մի մասն էր ընդգրկվում մշտական հանձնաժողովներում և վարձատրվում, ապա այժմ 33 պատգամավորներն էլ կաշխատեն մշտական հիմունքերով և նրանց աշխատանքը կսահմանափակվի միայն խորհրդարանական գործունեությամբ։
Բացի այդ, 33 պատգամավորներից 22-ն ընտրվելու են համամասնական, իսկ 11-ը՝ մեծամասնական ընտրական համակարգերով՝ նախկին 17 և 16-ի փոխարեն։ Հույս ունեմ, որ սա քաղաքական նոր մշակույթ կձևավորի ԼՂՀ-ում՝ պատգամավորների աշխատանքն ավելի արդյունավետ դարձնելով։ Պատգամավորների համար հնարավորություն կստեղծվի իրենց ուշադրությունն ամբողջությամբ կենտրոնացնել խորհրդարանում իրենց աշխատանքի վրա՝ նրանք կարող են ակտիվացնել «խորհրդարանական դիվանագիտությունը»՝  խորհրդարանական բարեկամության խմբերի հետ աշխատանքը, ինչպես նաև «հանրային դիվանագիտությունը»  քույր քաղաքների միջև, ԼՂՀ անկախությունը ճանաչած նահանգների հետ հարաբերությունները։
ԼՂՀ նորընտիր Ազգային ժողովի աշխատանքների մեկնարկը կլինի շատ հաջող, եթե այն ակտիվացնի  իր հարաբերությունները բարեկամական խմբերի և քույր քաղաքների հետ, կազմակերպի փոխայցելություններ՝ առավելագույն օգուտ քաղելով առկա համագործակցության ներուժից, ինչպես նաև հանդես գալով որպես նախաձեռնող։

Парламентские выборы создадут в НКР новую политическую культуру
Выборы, как правило, очень важны для любой страны, особенно для государств, которые стремятся построить демократию и руководствоваться демократическими ценностями. Выборы - инструмент в руках людей, который используется для непосредственного участия в формировании власти, призванной стать голосом народа. Роль выборов особенно повышается, когда речь идет о международно непризнанных странах. Для таких государств, особенно когда они были вовлечены в конфликт, выборы становятся средством для стабилизации и демократизации страны - конечно, если выборы организуются соответствующим образом. Как говорит ООН, "выборы - сердце демократии, делающее возможным акт самоопределения, предусмотренный Уставом Организации Объединенных Наций". Для непризнанных стран, которые имеют ограниченные отношения с внешним миром и лишены многих возможностей для развития, выборы становятся средством организации жизни, формирования политической характеристики и для укрепления демократии.
Это относится и к Нагорно-Карабахской Республике (НКР). Следует отметить, что за годы 24-летней независимости, не будучи международно признанной и находящейся в ситуации "ни войны, ни мира", НКР удалось достичь больших успехов в своей внутриполитической жизни. Она стала страной, которая строит свою политическую жизнь, основываясь на демократические стандарты - высокий уровень демократии, высокий уровень гражданских свобод - даже выше, чем в соседнем Азербайджане (доклад Freedom House 2014 года показывает эту картину).
Выборы в НКР стали средством для страны, которая желает строить демократию и противостоять внешним угрозам. И, безусловно, любые выборы - это конкуренция. На предстоящих 3 мая парламентских выборах в НКР 7 партий, имеющих разные взгляды и подходы, будут бороться за места в парламенте. Значение выборов для Карабаха огромно - кроме того, что это один из инструментов построения демократии, это - показатель того, что, несмотря на международную непризнанность, люди имеют полное право выражать свою волю, придавая избранникам легитимность во всех смыслах этого слова.
Впервые в НКР за места в парламенте будет бороться так много партий, а это означает, что многообразие в новоизбранном парламенте будет обеспечено. Это, безусловно, очень важно. Но в этих выборах важно подчеркнуть и тот факт, что в истории НКР впервые будет сформирован профессиональный парламент. Если раньше только часть депутатов была вовлечена в работу в постоянных комиссиях Национального Собрания и получала за это зарплату, то теперь все 33 депутата будут работать на постоянной основе, и их работа будет ограничена парламентской деятельностью. Кроме того, 22 из 33 депутатов будут избраны по пропорциональной и 11 - по мажоритарной системе, вместо прежних 17 и 16 соответственно. Это, надеюсь, создаст новую политическую культуру в НКР, и работа депутатов будет более продуктивной и эффективной. Депутаты смогут полностью сосредоточить свое внимание на работе в парламенте: они смогут активизировать "парламентскую дипломатию" - работу парламентских групп дружбы, а также "дипломатию городов", активизировав отношения между городами-побратимами. Работа новоизбранного Национального Собрания НКР будет гораздо успешней, если, помимо вышесказанного, парламент станет чаще организовывать визиты по обмену опытом, получит максимальную пользу от существующего потенциала сотрудничества, станет вести политику инициативности и креатива.