Բունդեսթագում 9 ելույթներից 7-ում պատգամավորները «Ցեղասպանություն» են անվանել 1915-ի կոտորածները
Գերմանիայի Բունդեսթագում այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված լիագումար նիստի ժամանակ հնչած 9 ելույթներից 7-ում պատգամավորները Ցեղասպանություն են անվանել 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից հայերի, հույների և ասորիների կանխամտածված բնաջնջումը,- հայտնում է Արմենպրեսը:
Նախատեսված մեկ ժամի փոխարեն քննարկումները տևել են շուրջ 2 ժամ:
Խոսելով 100 տարի առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության մասին՝ տարբեր խմբակցություններին պատկանող պատգամավորները, որոնց թվում են եղել  Նորբերտ Լամերը, Քրիստոֆ Բերգները, Ջեմ Օզդեմիրը, Նորբերտ Ռոտգենը, Բերնտ Ֆաբրիցիուսը, միաձայն ճանաչել են այն որպես Ցեղասպանություն և դատապարտել են դրա ժխտումը: Հատկանշական է եղել թուրք պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրի ելույթը, որի ժամանակ նա  խստորեն քննադատել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը և կոչ արել ներողություն խնդրել հայերից և Հայաստանից:
Իշխող ՔԴՄ պատգամավոր Նորբերտ Ռոտգենը շեշտել է Հայոց ցեղասպանության հարցում Գերմանիայի պատասխանատվության մասին և հայտարարել է, որ նույնիսկ հարյուր տարի անց ուշ չի լինի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Ինչպես հայտնում է Deutsche Welle-ն՝ Անգելա Մերկելի մամուլի խոսնակ Շտեֆան Զայբերը հայտարարել է , որ Մերկելը համամիտ է օրենսդիրների հետ` տերմինն օգտագործելու հարցում:
Այնուամենայնիվ, Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի քվեարկությունը Գերմանիայի Բունդեսթագում վերջնական քննարկման կդրվի ապրիլի 30-ին:

7 of 9 Deputies of Bundestag Called the 1915 Massacres of Armenians Genocide
Today, on April 24, Germany’s Bundestag discussed the resolution on 1915 massacre of Armenians by Ottoman Turkey. During the plenary session 7 of 9 deputies called the intentional annihilation of Armenians, Greeks and Assyrians by Ottoman Turkey as Genocide, Armenpress reports.
Speaking about the Armenian Genocide that took place 100 years ago, MPs belonging to different factions, including Norbert Lamere, Christoph Bergner, Cem Ozdemir, Norbert Rottgen, Bent Fabricius unanimously recognized it as Genocide and condemned its denial.
In his speech Turkish deputy Cem Ozdemir strongly criticized the denial of the Armenian Genocide and urged to apologize to Armenians and Armenia, Panorama.am reports.
The ruling CDU member Norbert Rotgene stressed Germany's responsibility for the Armenian Genocide issue and said that even a hundred years later there could be recognition and condemnation.
According to Deutsche Welle, Merkel's spokesman, Steffen Seibert, has said Merkel agrees with legislators using those terms. The wording of the statement, although somewhat softened, is expected to infuriate Ankara. However, Germany's two parliament opposition parties - the Greens and the Left Party - said this wording will not meet such a reaction.