Այս ընտրություններում ինտրիգը շատ մեծ էր․ ԱԺԿ
ԼՂՀ ԱԺ մայիսի 3-ի ընտրությունները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին աշխարհին, որ նույնիսկ չճանաչված կարգավիճակով կարելի է անցկացնել ազատ ու արդար, թափանցիկ ընտրություններ։ Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում ասել է Ազգային ժողովրդավարական կուսակցության ներկայացուցիչ, մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված  պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը։
«Ըստ մեր թիմի ընտրություններն անցել են շատ պարզ, շատ արդար։ Մենք լրիվ գոհ ենք արդյունքներից»,- ասել է Մելքումյանը։ Նա նշել է, որ հանդիպել է տարբեր դիտորդների հետ, և համաձայն է բոլորի կարծիքների հետ։
Անդրադառնալով ընդհանրապես տեղի ունեցած ընտրություններին՝ Մելքումյանը նշել է, որ այս անգամ ԼՂՀ ԱԺ ընտրությունները տարբերվում էին նախորդ անգամներից, քանի որ ինտրիգը շատ մեծ էր՝ թե՛ մեծամասնական թեկանծուների, թե՛ կուսակցությունների քանակը մեծ էր։ «Այնուամենայնիվ, բոլորն իրենց պահել են կոռեկտ։ Եթե նույնիսկ գրանցվել են խախտումներ, դրանք եղել են չնչին, որը համարում եմ նորմալ»,- ասել է Մելքումյանը։
Նա ընդգծել է․ «Եվս մեկ անգամ մենք թե՛ միջազգային հանրությանը, թե՛ ամբողջ աշխարհին ապացուցեցինք, որ կարելի է նույնիսկ այս կարգավիճակում կազմակերպել ազատ ու արդար, թափանցիկ ընտրություններ»։

Демократическая партия Арцаха полностью довольна результатами выборов
Прошедшие 3-го мая парламентские выборы в НКР в очередной раз  показали всему миру, что, находясь даже в непризнанном статусе, Нагорно-Карабахская Республика может провести свободные, справедливые и прозрачные выборы. Об этом в беседе с ИАА "Армедиа" заявил представитель Демократической Пртии Арцаха, депутат НС, избранный по мажоритарной избирательной системе, Давид Мелкумян.
"По мнению членов нашей команды, выборы прошли в свободной и прозрачной обстановке. Мы полностью довольны результатами'', - сказал Мелкумян. Он отметил, что провел встречи со многими наблюдателями и согласен со всеми их оценками.
Выступая в ходе всеобщих выборов, Мелкумян отметил, что на этот раз выборы НС НКР отличались от предыдущих, так как была интрига - большое количество политических партий и кандидатов, избираемых по мажоритарной системе . "Тем не менее, все они вели себя корректно. Даже если нарушения и были зафиксированы, то они были очень незначительными. Я думаю, это нормально", -  сказал Мелкумян.