ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարությունն ընտրությունների վերաբերյալ
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«2015 թ. մայիսի 3-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում տեղի ունեցան հերթական՝ վեցերորդ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց մասնակցեց ընտրողների ավելի քան 70%-ը: Ընտրություններն ընթացան ազատ և մրցակցային պայմաններում՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան, ինչի մասին վկայում են երեք տասնյակ երկրներից ժամանած շուրջ 100 միջազգային դիտորդների գնահատականները:
Խորհրդարանական ընտրությունները վերահաստատեցին այն փաստը, որ յուրաքանչյուր  ժողովրդավարական համակարգի գործունեության պարտադիր տարր հանդիսացող ընտրությունները դարձել են Արցախի քաղաքական մշակույթի բաղկացուցիչ մաս: Ազատ, արդար, թափանցիկ և մրցակցային ընտրությունները, լինելով ԼՂՀ քաղաքական գործընթացների անբաժան մեխանիզմ, ուղղված են հանրապետության հասարակական կյանքի կազմակերպմանն ու ժողովրդավարական եղանակով իշխանության մարմինների ձևավորմանը, որոնք էլ իրենց հերթին մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների և օրենքի գերակայության առաջմղման հիմքն են:
Ընտրությունները, որպես կամարտահայտություն Արցախի ժողովրդի կողմից, ում դերը սեփական ապագան որոշելու հարցում միանշանակ ընդգծված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների 2015 թ. ապրիլի 30-ի հայտարարության մեջ, նաև կարևոր ներդրում են տարածաշրջանում կայունության պահպանման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի ու խաղաղ կարգավորման գործում»:

NKR Ministry of Foreign Affairs: Elections are Directed to the Organization of Social Life of the Republic
The Ministry of Foreign Affairs of Nagorno-Karabakh Republic came up with a statement concerning the May 3 parliamentary elections. The statement says: "On May 3, 2015 the sixth parliamentary elections in the Nagorno-Karabakh Republic took place, in which 70% of the population having the right to vote, participated. The elections were held in free and competitive conditions, in accordance with international standards, which is proved by the assessments of about 100 international observers from 30 countries. The parliamentary elections again proved the fact that the elections, being an indispensable element of any functioning democratic system, became an integral part of political culture of Artsakh.
Free, fair, transparent and competitive elections, being an integral mechanism of political processes in NKR, are directed to the organization of social life of the Republic and the formation of government in a democratic way, which in turn is the basis for the promotion of human rights, fundamental freedoms and the rule of law. Elections are an expression of the will of the people of Artsakh, the role of which is determining their future (clearly underlined in the statement of OSCE Minsk Group on April 30, 2015) are also an important contribution to maintaining stability in the region and towards a just and peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict."