Մայիսի 24. «Եվրատեսիլի», «Ավրորա» հածանավի, «Ռեմբո» ֆիլմի հոբելյանները
1800թ. մայիսի  24-ին, 215 տարի առաջ, Պետերբուրգում կայացավ հայազգի գեներալիսիմուս Ալեքսանդր Սուվորովի հուղարկավորությունը:
1844թ. մայիսի  24-ին գյուտարար Սեմյուել Մորզեն ԱՄՆ-ում շահագործման մեջ դրեց գրող էլեկտրամագնիսական տելեգրաֆի  առաջին գիծը:
1900թ. մայիսի  24-ին, 115 տարի առաջ, փորձարկման համար ջուր իջեցվեց հայտնի «Ավրորա» հածանավը:
1937թ. մայիսի  24-ին Փարիզում բացվեց ԷՔՍՊՈ Համաշխարհային ցուցահանդեսը: ԽՍՀՄ տաղավարը նավի տեսքով էր, որի քթամասում դրված էր Վերա Մուխինայի «Բանվոր և կոլտնտեսուհի» քանդակը:
1945թ. մայիսի  24-ին, 70 տարի առաջ, Կրեմլում Կարմիր բանակի զորքերի հրամանատարների պատվին ընդունելության ժամանակ ելույթ ունեցավ Ի.Ստալինը:
1956թ. մայիսի  24-ին շվեյցարական Լուգանո քաղաքում առաջին անգամ տեղի ունեցավ  «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը, որին մասնակցում էին Եվրոպայի 7 երկրների 14 ներկայացուցիչներ՝ Բելգիայից, Հոլանդիայից, Իտալիայից, Լյուքսեմբուրգից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Շվեյցարիայից: Հաղթեց շվեյցարուհի Լիզ Ասիան:

24 мая: юбилеи “Евровидения”, крейсера "Аврора", “Рэмбо”
24 мая 1844 года изобретатель Сэмюэл Морзе ввел в эксплуатацию первую в США линию пишущего электромагнитного телеграфа — между Вашингтоном и Балтимором, длиной свыше 60 км.
24 мая 1900 года, 115 лет назад, для испытаний был спущен на воду знаменитый крейсер "Аврора".
24 мая 1937 года в Париже открылась Всемирная выставка. Павильон СССР напоминал несущийся корабль, нос которого венчала скульптура Веры Мухиной "Рабочий и колхозница".
24 мая 1945 года, 70 лет назад, на приеме в Кремле в честь командующих войсками Красной Армии с речью выступил И.В. Сталин.
24 мая 1956 года в швейцарском Лугано впервые состоялся песенный конкурс "Евровидение", в котором принимали участие 14 представителей семи стран Европы (Бельгия, Голландия, Италия, Люксембург, Франция, ФРГ, Швейцария). Победительницей стала швейцарка Лиз Асиа.
24 мая 1985 года, 30 лет назад, в американский прокат вышел фильм "Рэмбо: Первая кровь. Часть II".
24 мая 1989 года на экраны США вышел фильм "Индиана Джонс и последний крестовый поход".
24 мая 1995 года, 20 лет назад, на экраны США вышел фильм "Храброе сердце", поставленный Мелом Гибсоном, где он сыграл главную роль.
24 мая 2000 года, 15 лет назад, вышла на экраны "Миссия невыполнима II" Джона Ву с Томом Крузом в главной роли. (Источник: Pravda.ru)