Ադրբեջանին չհաջողեց իր կարծիքը պարտադրել ԱլԳ գործընկերներին
Ավարտվեց Արևելյան գործընկերության 4-րդ գագաթաժողովը, որի նպատակը, եթե ընդհանրական սահմանենք,  ԵՄ Արևելյան գործընկերության քաղաքականությունը որոշակի փոփոխության ենթարկելն էր` հիմնվելով գործընկեր երկրների կարիքների և պահանջների, ինչպես նաև վերջին աշխարհաքաղաքական զարգացումներից քաղած դասերի վրա: Փորձենք հասկանալ, թե որքանով Ռիգայի գագաթաժողովի ընթացքում հաջողվեց նման փոփոխության սկիզբ դնել տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների/թեժ գոտիների համատեքստում:
Եթե դիտարկենք գագաթաժողովի վերջնական փաստաթուղթը, ապա պետք է փաստենք, որ փաստաթղթի որոշ դրույթների շուրջ հաջողվել է ապահովել մի կողմից մասնակիցների տարբերակված մոտեցումները, մյուս կողմից էլ ցույց տալ հակամարտությունների/թեժ գոտիների միջև առկա առանցքային տարբերությունները: Սրա առաջին ապացույցը եղավ այն, որ փաստաթղթի ամենավիճարկելի արտահայտություններից մեկը` «Ղրիմի բռնազվաթումը», թեև տեղ գտավ փաստաթղթում, սակայն այն տարբերակով (արտահայտության օգտագործումը վերագրվեց միայն ԵՄ երկրներին),  որը որոշ ԱլԳ երկրների ազատեց բարդ երկընտրանքի առջև կանգնելուց:
Ինչ վերաբերում է մյուս`Ղարաբաղյան, Մերձդնեստրյան, ինչպես նաև Աբխազիայի և Օսիայի հիմնախնդիրներին, ապա նրանց վերաբերյալ փաստաթղթում օգտագործված բառախաղն ընդհանրական էր և նույնական 2013 թվականի  Վիլնյուսի գագաթաժողովի վերջնական փաստաթղթում օգտագործված բառախաղին: Այստեղ դեռևս տեսանելի չէին Արևելյան գործընկերության երկրների տարբերակված մոտեցումները:
Այս համատեքստում առանձնակի ուշադրության է արժանի Ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող դրույթի շուրջ Ադրբեջանի  հերթական անգամ դրսևորած ոչ կառուցողական պահվածքը, երբ նա, սովորության համաձայն, վերջին օրը փորձեց հրաժարվել փաստաթուղթը ստորագրելուց: Սա կարելի է բնութագրել որպես ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ իր դիրքորոշումը միջազգային հարթակում կոշտացնելու ադրբեջանական կողմի անհաջող փորձ, քանի որ  ինչպես արդեն նշեցինք, Ռիգայի վերջնական փաստաթղթում ղարաբաղյան  հակամարտությանը վերաբերող բառախաղը  գրեթե չէր տարբերվում Վիլնյուսի գագաթաժողովի վերջնական փաստաթղթում օգտագործված բառախաղից, որն ադրբեջանական կողմը ստորագրել էր առանց որևէ առարկության:
Փոխարենը Ադրբեջանն ամեն ջանք գործադրեց փաստաթղթում զուգահեռներ տանելու Ղրիմի և Լեռնայի Ղարաբաղի Հանրապետության միջև` նպատակ ունենալով Ուկրաինայի օրինակով փաստաթղթում ներառել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ առանձին դրույթ (դրա մեջ դիտարկելով նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը): Սակայն Ադրբեջանին  Ռիգայի գագաթաժողովում չհաջողվեց իր կարծիքը պարտադրել ԱլԳ մյուս գործընկերներին: Սա խոսում է այն մասին, որ թե՛ ԵՄ-ն և թե՛ ԱլԳ գործընկեր երկրները հասկանում են տարածաշրջանի հակամարտությունների/թեժ գոտիների միջև առկա առանցքային տարբերությունները:

Azerbaijan Did Not Manage to Force Its Opinion to Other EaP Partners
If we try to generally define the aim of the Riga Summit it will have the following formulation: to change the EU Eastern Partnership (EaP) policy as much as possible based on the needs and demands of EaP partners as well as based on the lessons learned from the last geopolitical developments. Let’s try to make sense what was the extent to which Riga summit managed to set the start of this kind of changes.
If we analyze the final document of the Summit, then we are to state that the document to certain extent managed on the one hand to demonstrate the differentiated approaches of the Summit participants on certain points, on the other hand to reflect key differences between the conflicts and hot zones in the EaP territory. The main proof of this is the fact that although the most debatable expression on “Crimea’s annexation” entered the document, the participants managed to find the way (the expression was ascribed to the EU states ) not to put EaP countries before the dilemma.
The wording used on other Karabakh, Transnistria as well as Ossetia and Abkhazia conflicts in the document was general and similar to the one used in the final document of the Vilnius Summit. Here the differentiated approach of the Summit participants was not seen yet.
In this context the Azerbaijani another non-constructive behavior on Karabakh conflict deserves particular attention. Loyal to its stance Azerbaijan attempted not to sign the document on the last day.  If one takes into consideration the fact that, as mentioned above, the wording of the Riga Summit final document on Karabakh conflict was not different from the one used in the Vilnius Summit final document (which Azerbaijan signed without objections), then this time  the Azerbaijani attempt not to sign the Riga Final document can be viewed  as an act which aimed at making Azerbaijani stance on Karabakh tougher on the international arena.
Azerbaijan made every effort to see parallels between Crimea and Nagorno-Karabakh Republic in the final documents trying to have a sentence on Azerbaijani territorial integrity (Nagorno-Karabakh included) like it was in case of Ukraine. However Azerbaijan did not manage to force its opinion to other EaP partners during the Riga Summit. This shows that both the EU and EaP countries start to realize the key differences between the conflicting/hot zones in the EaP territory.