ԵՄ-ը և Շվեյցարիան ստորագրել են հարկային թափանցիկության նոր համաձայնագիր
Մայիսի 27-ին ԵՄ-ն և Շվեյցարիան ստորագրել են հարկային թափանցիկության պատմական նոր համաձայնագիր, որը կնպաստի խստացնելւ հարկերից խուսափողների դեմ պայքարը: Ըստ համաձայնագրի` 2018 թվականից սկսած երկու կողմերն էլ պետք է ավտոմատ կերպով փոխանակեն տեղեկատվություն իրենց բնակիչների ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ:
Սա նշանակում է, որ ավարտվելու է շվեյցարիական բանկային գաղտնիքը ԵՄ բնակիչների համար: Հարկ չվճարողներն այլևս ի վիճակի չեն լինելու թաքցնել  չհայտարարագրված եկամուտը շվեյցարական բանկերում: Այս մասին հայտնում է ԵՄ պաշտոնական կայքը:
Ըստ համաձայնագրի՝ անդամ պետությունները տարեկան կտրվածքով կստանան այն բնակիչների անունների, հասցեների, հարկային նույնականացման համարների և ծննդյան ամսաթվերի ինչպես նաև այլ ֆինանսական և հաշվի մնացորդի վերաբերյալ տեղեկություններ, որոնք ունեն հաշիվներ շվեյցարական բանկերում:
Այս նոր թափանցիկությունն ուղղված է  ոչ միայն բարելավելու անդամ պետությունների կարողությունը բացահայտեու հարկային պարտականություններից խուսափողներին, այլ նաև հանդես գալու որպես գաղտնի եկամուտների զսպման միջոց:

On May 27 EU and Switzerland signed a historic new tax transparency agreement which will enhance the fight against tax evasion. According to the agreement both sides will automatically exchange information on the financial accounts of each other's residents from 2018.
This means an end to Swiss bank secrecy for EU residents and will prevent tax evaders from hiding undeclared income in Swiss accounts, reports EU official website.
Under the new EU-Swiss agreement, Member States will receive, on an annual basis, the names, addresses, tax identification numbers and dates of birth of their residents with accounts in Switzerland, as well as other financial and account balance information. This new transparency should not only improve Member States' ability to discover tax evaders, but it should also act as a deterrent against hiding income and assets abroad to evade taxes.