Հայաստանը կարող է օգուտ քաղել Թուրքիայում ստեղծված քաղաքական իրավիճակից
Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված և 432 կողմ, 94 դեմ ձայներով (127 ձեռնպահ) հաստատված Թուրքիայի 2014թ․-ի առաջընթացի զեկույցը բավական մեծ իրարանցման պատճառ դարձավ։ Երկրում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններից հետո, որոնց ընթացքում ԱԶԿ-ն չկարողացավ խորհրդարանում մեծամասնություն ստանալ, սա մեկ այլ ամպրոպ էր, որ չէր կարող անպատասխան մնալ։ ԵՄ-ի հետ հարաբերութունների հարցերով Թուրքիայի նախարար Վոլկան Բոզկիրի բավական իմպուլսիվ մեկնաբանությունն առ այն, որ Թուրքիան հետ կվերադարձնի զեկույցը՝ նույնիսկ չբացելով այն, ցույց է տալիս, որ անկախ նրանից, թե Թուրքիան որքան է հայտարարում իր երկրում ժողովրդավարության բարձր մակարդակի մասին և ձգտում առաջատար երկրի կարգավիճակի՝ կան հարցեր, անգամ բառեր, որոնք Թուրքիային կարող են պարզապես հունից հանել։
Զեկույցում տեղ գտած բավական լայն քննադատության մեջ հիմնական դրույթը, որը ստիպեց Թուրքիային հայտարարել, որ սա կլինի պատմության մեջ իր կողմից անընդունելի համարվող և մերժված առաջին զեկույցը, «Ցեղասպանություն» բառի օգտագործումն էր՝ 1915թ.-ին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի կոտորածների առնչությամբ։ Թուրքիան չթաքցրեց իր զայրույթի պատճառը։ Բոզկիրը հայտարարեց, որ հղումը Ցեղասպանության վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի նախորդ բանաձևին ավելացվել է Թուրքիայի առաջընթացի զեկույցում վերջին պահին՝ հավելելով, որ Թուրքիան դա երբեք չի ընդունի։ Նմանատիպ արձագանքը որևէ կերպ բնորոշ չէ ժողովրդավար երկրին, ավելին՝ այդ երկուսը նույնիսկ համատեղելի չեն։ Այս միջադեպը ցույց տվեց, որ Թուրքիան դեռևս պատրաստ չէ առերեսվելու պատմությանը, վերջ տալու իր հասարակությանը ստի մեջ պահելուն, այն հասարակությանը, որն աստիճանաբար հասկանում է, որ 1915թ. դեպքերի մասին իր կառավարության պատմածը բացարձակ ճշմարտություն չէ և կարող է հարցականի տակ դրվել։
Չնայած վերջին 13 տարիների ընթացքում այս խորհրդարանական ընտրությունները տարբերվող էին՝ ի հաշիվ նրա, որ ԱԶԿ-ն չկարողացավ ստանալ ձայների մեծամասնությունը և ստիպված կլինի կոալիցիա կազմել, որ այժմ Թուրքիայի խորհրդարանում երեք հայ պատգամավոր կա, քրդական Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցությունն էլ կարողացել է անցնել 10%-ի շեմը՝ Թուրքիայի արձագանքը զեկույցին ցույց է տալիս, որ շատ բան չի փոխվել Թուրքիայի որդեգրած քաղաքականության մեջ։ Թուրքիայի՝ այսքան տարվա քաղաքական գիծը կուղղորդի բոլոր քաղաքական կուսակցություններին և կսահմանափակի իրենց գործողություններում։
Այնուամենայնիվ, սա չի նշանակում, որ մենք պետք է ձեռքներս ծալած սպասենք՝ ափսոսալով, որ ոչինչ չի փոխվում Թուրքիայում։ Իհարկե, դժվար է լինելու, ժամանակատար և ռեսուրս պահանջող, բայց փոփոխությունը հնարավոր է։ Այս առումով մենք պետք է օգուտ քաղենք Թուրքիայում ստեղծված քաղաքական իրավիճակից, այն փաստից, որ այժմ խորհրդարանում կա երեք հայ պատգամավոր, և փորձենք քայլ անել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում, որը կարող է պայմանականորեն կոչվել «ճանաչումից դեպի փոխհատուցում»։

Армения может воспользоваться создавшейся в Турции политической ситуацией
Поствыборный период в Турции развивается довольно-таки интересно. Переговоры по формированию коалиции продолжаются, и каждая сторона выдвигает свои собственные предусловия, однако никаких ощутимых результатов пока не зафиксировано. Такое ощущение, что в Турции происходят процессы, свойственные демократической стране. Однако в течение поствыборного периода произошел инцидент, который "испортил" картину, нарисованную современной Турцией.
Доклад Европарламента о прогрессе Турции за 2014 год в столь трудный период для правящей "Партии Справедливости и развития" был неким ударом для Турции, и реакция, которая последовала за публикацией доклада, разрушила все то, что правящая турецкая партия так тщательно выстраивала. Несмотря на многие критические замечания в докладе, главный пункт, из-за которого Турция впервые в истории игнорировала доклад Европарламента, назвав его "неприемлемым", касается использования термина "геноцид" для описания массовых убийств армян в Османской Турции в 1915 году. И что интересно, Турция и не скрывает причины своего гнева.
Министр по связям с ЕС и глава турецкой делегации на переговорах с Евросоюзом Волкан Бозкыр отметил, что ссылка на принятую Европарламентом резолюцию, признающую события 1915 года Геноцидом армян, была добавлена в доклад в последний момент, и добавил, что Турция никогда не признает этот термин.
Такая реакция никак не совпадает с имиджем демократической страны, который так рьяно желает показать Турция. Кроме того, этот инцидент показал, что современная Турция до сих пор не готова смириться с собственной историй, и продолжает обманывать собственное общество, которое в последние годы получает больше информации о событиях 1915 года, ставя под вопрос турецкую трактовку событий.
Несмотря на то, что за последние 13 лет парламентские выборы в Турции, прошедшие 7 июня, отличились тем, что правящая партия не смогла получить большинство голосов и теперь вынуждена сформировать коалицию, и что в настоящее время в турецком парламенте есть 3 армянских депутата, а HDP смогла преодолеть 10%-ный порог, реакция официальной Турции на отчет Европарламента показала, что политический курс Турции изменился мало. Это курс, направленный на ограничение действий и возможностей других политических сил и партий.
При этом вышесказанное не означает, что политический курс Турции так и останется неизменным. Конечно, достичь изменений будет трудно, это потребует много времени и ресурсов, но это возможно. В Армении уже сейчас должны воспользоваться создавшейся политической ситуацией в Турции, а также тем, что трое депутатов-армян представлены в парламенте этой страны. И нужно попытаться сделать шаг вперед в процессе признания Геноцида армян в самой Турции, шаг, который условно можно назвать "от признания - к компенсации"…