«Իսլամական պետությունը» սկսել է թողարկել սեփական արժույթը ոսկուց
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը սկսել է հատել իր սեփական մետաղադրամը՝ դինարը։ Մեկ ոսկե դինարը հավասար է 139 ամերիկյան դոլարին, տեղեկացնում է lenta.ru -ը։
Խմբավորման թողարկած առաջին մետաղադրամների լուսանկարներն արդեն հայտնվել են սոցկայքերում։ Դինարի մի կողմում գրառում է արված արաբերեն լեզվով, մյուս կողմում աշխարհի քարտեզն է։ Մետաղադրամների առանձնահատկություններից են նաև ցորենի 7 հասկերի պատկերները։
Մետաղադրամները շրջանառության մեջ կմտնեն մոտ ժամանակում։
Սեփական արժույթը թողարկելու մասին որոշումը ԻՊ-ն հայտնել էր դեռևս նախորդ տարվա նոյեմբերին։ Այն ժամանակ նշվում էր, որ ծայրահեղականները մտադիր են վերադարձնել դինարը, որն օգտագործվում էր վաղ իսլամի ժամանակներում։ Ինչպես և Միջնադարում, դրամները կձուլվեն մաքուր ոսկուց և արծաթից։

"Исламское государство" начало выпускать собственную валюту
Террористическая группировка "Исламское государство" (ИГ) начала чеканить собственные монеты - динары, сообщает lenta.ru. При этом 1 золотой динар эквивалентен 139 долларам США.
Фотографии первых монет, выпущенных группировкой, появились в соцсетях. На одной стороне динара нанесена надпись на арабском языке, на другой - карта мира. Еще одной разновидностью стали монеты с изображением семи стеблей пшеницы, отмечает The Mirror.
По информации издания, валюта поступит в обращение в ближайшее время.
О решении выпускать собственную валюту группировка объявила в ноябре прошлого года. Тогда сообщалось, что экстремисты намерены вернуть динары, которые использовали во времена раннего ислама. Как и в средние века, монеты будут чеканить из чистого золота и серебра.