Ֆրանսիական խորհրդարանից մինչև բրիտանական «Chatham House». ԼՂՀ վերջին հաջողությունները
Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Իրֆան Սիդիգին երեկ Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարություն են կանչել, ինչի առիթ է հանդիացել ՄԲ Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտի՝ «Chatham House»-ի հրավերը ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին և ղարաբաղյան մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների պատվիրակությանը՝ մասնակցելու Ղարաբաղյան հակամարտության ու լարված իրավիճակի, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված քննարկումներին:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Խալաֆ Խալաֆովն իրենց կառավարության անունից բողոք է հայտնել բրիտանական դեսպանին՝ ԼՂՀ նախագահի դեպի Chatham House այցի հետ կապված:
Chatham House-ը, որը գտնվում է ՄԲ մայրաքաղաք Լոնդոնում, իր առաքելությունն է համարում միջազգային կարևորագույն իրադարձությունների մանրամասն վերլուծություններ կատարելն ու այս կամ այն խնդրի հետ կապված լուծումներ առաջարկելը: Այն համարվում է Եվրոպայի մասշտաբով ամենաազդեցիկ, իսկ աշխարհում երկրորդն իր ազդեցիկությամբ թինկ-թենկը՝ ԱՄՆ հայտնի Բրուքինգսի ինստիտուտից հետո:
Տվյալ դեպքում Բակո Սահակյանի ելույթն այնտեղ նախատեսված է հուլիսի 8-ին, որի շրջանակներում նախագահը հակիրճ զեկույց կներկայացնի ԼՂՀ ներքին քաղաքական իրավիճակի, ինչպես նաև  կներկայացնի իր տեսակետը տարածաշրջանային անվտանգության  և տարածաշրջանային խաղացողների վերաբերյալ: Նախագահի զեկույցին կհաջորդի մեկ ժամանոց հարց ու պատասխան քննարկումը:
Ադրբեջանական կողմի նման բուռն արձագանքը բավական անտրամաբանական է, քանի որ ոչ բոլոր երկրներում են նախընտրում խավիարային դիվանագիտությունից օգտվելու հնարավորությունները ժողովրդավարական արժեքներից: Բաքվի նման ոչ ադեկվատ արձագանքը, թերևս պայմանավորված է միջազգային ասպարեզում վերջին շրջանում Արցախի արձանագրած հաջողություններով, որոնք, մեղմ ասած, նյարդայնացնում են ադրբեջանական իշխանություններին: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է տարաբնույթ միջազգային կապերի հաստատմանը և անգամ տարբեր մակարդակներով ԼՂՀ անկախության ճանաչմանը:
Այս առումով հիշարժան էր, օրինակ, Բակո Սահակյանի մայիսյան այցը Ֆրանսիա, որտեղ Մարսել և Մարտակերտ քաղաքների միջև ստորագրվեց համագործակցության պայմանագիր: Իսկ անցյալ տարվա վերջին, հիշեցնենք, որ նման պայմանագիր ստորագրվել էր ֆրանսիական Բուրգ Բել Էր քաղաքի և ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի միջև, Շուշին և Բուրգ դը Վալանսն էլ քույր քաղաքներ էին դարձել: Այս ամենն, իհարկե, ըստ արցախյան կողմի, խիստ կարևոր է եղել Ղարաբաղի քաղաքների զարգացման և ղարաբաղա - ֆրանսիական հարաբերությունների խորացման համար:
Այս համատեքստում հարկավոր է նաև նշել ֆրանս-ղարաբաղյան միջխորհրդարանական կապերի մասին, քանի որ վերջին շրջանում հանդիպումներ կազմակերպվեցին նաև Ֆրանսիայի և ԼՂՀ պատգամավորների միջև: Ի դեպ, նախաձեռնողը հաճախ հենց ֆրանսիական կողմն է եղել, այդ թվում՝ նրանց ինքնակամ մասնակցությունը Արցախի վերջին խորհրդարանական ընտրություններին:
Զգալիորեն բարելավվել են նաև ԱՄՆ-Արցախ հարաբերությունները՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ ամերիկյան հինգ նահանգներն արդեն ճանաչել են Արցախը՝ որպես անկախ հանրապետություն: Դրանք են Մասաչուսեթս, Ռոդ-Այլենդ, Մեն, Լուիզիանա և Կալիֆոռնիա նահանգները:
Ի դեպ, ուշագրավ է այն փաստը, որ Մասաչուսեթսի Ուոթերթաուն քաղաքում «Արցախ» կոչվող փողոց գոյություն ունի, որտեղ տեղակայված է Սուրբ Ստեփան (St Stephens) հայկական եկեղեցին:

From French Parliament to the British "Chatham House": NKR Recent Gains
British Ambassador to Azerbaijan Irfan Sidigin was called yesterday by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, on the occasion that the Royal Institute of International Affairs in Great Britain, the ''Chatham House'' invited the Nagorno-Karabakh Republic President Bako Sahakyan and other high-ranking officials to speak on the NKR conflict and the regional tensions.
Azerbaijani Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov expressed protest on behalf of the Azerbaijani government on the NKR President's visit to ''Chatham House''.
Chatham House is located in London, and its mission is to analyze and promote the understanding of major international issues and current affairs. It is ranked the second most influential think-thank in the world after the Brookings Institution, and the world's most influential non-U.S..
The NKR President Bako Sahakyan will present a brief report on the internal political situation, as well as give his views on the regional security and regional players on 8th of July, after which a one-hour question-and-answer discussion will follow.
It should be mentioned that the Nagorno-Karabakh Republic has been quite successful recently in the international arena, creating new connections with other countries and making good friendships.
Bako Sahakian's visit to France in May, for example, is quite memorable as he signed there a cooperation agreement between the French city Sarselle and Martakert. At the end of the last year,  there was a similar agreement between the French town of Bourg Bel Air and the capital of NKR Stepanakert, let alone that Bourg de Valance and Shushi even became sister-cities. All of this, of course, according to the President, was extremely important for the development of the cities of Nagorno-Karabakh Republic and the NKR-France relations.
In this context the inter-parliamentary relations between these two countries should also be noted, taking into account the recent meetings held between the French and NKR MPs. In fact, these meetings were often initiated by French, let alone their participation in the last parliamentary elections of the NKR.
The relations between Artsakh and the USA have also been improved recently, considering the fact that five American states already recognized the NKR as an independent republic. These states are Massachusetts, Rhode Island, Maine, Louisiana and California.
The most interesting thing is that in the city of Watertown, Massachusetts, there is a street named "Artsakh", where, by the way, St Stephens Armenian church is located.