«Մուսուլման եղբայրներն» ապստամբության կոչ են անում Եգիպտոսում
Եգիպտոսում կրկին անկայուն իրավիճակ է ստեղծվել: Պատճառն իշխող վարչակազմի և իշխանությունից հեռացված «Մուսուլման եղբայրներ» կազմակերպության միջև լարվածության սրացումն է: Կազմակերպությունը մեղադրում է իշխանություններին իր անդամների դեմ իսկական «արշավ» սկսելու մեջ: Բանն այն է, որ հունիսի 16-ին Եգիպտոսի քրեական դատարանը վերջնական դատավճիռ հրապարակեց Եգիպտոսի նախկին նախագահ, «Մուսուլման եղբայրներ» կազմակերպության անդամ Մուհամեդ Մուրսիի հարցով: Վերջինս պետական դավաճանության և լրտեսության հարցով ցմահ ազատազրկման դատապարտվեց, իսկ բանտերից զանգվածային փախուստի գործով՝ մահվան դատապարտվեց: Նրա հետ միասին տարբեր դատավճիռներ ստացան կազմակերպության բազմաթիվ հեղինակավոր ներկայացուցիչներ:
«Մուսուլման եղբայրները» հայտարարեցին, որ այս դատավճիռներն ապօրինի են և իրավական ուժ չունեն: Այսպես երկրում վերսկսվեց բռնության նոր ալիք, որը դրսևորվում է ամենօրյա ահաբեկչությունների և սպանությունների տեսքով: Պատասխանելով իշխանությունների գործողություններին` կազմակերպությունը կոչ է արել Եգիպտոսի ժողովրդին «ոտքի կանգնել և ապստամբել հայրենիքի պաշտպանության համար»:
Վերլուծաբանները մտահոգություն են հայտնում, որ բռնություններն ու «Մուսուլման եղբայրների» ներկայացուցիչների սպանությունները կարող են հանգեցնել կազմակերպության առավել արմատականացմանը, քանի որ «Մուսուլման եղբայրների» բազմաթիվ երիտասարդ անդամներ արդյունքում առավել ջիհադիստական մեթոդներ են որդեգրում:
Նշենք, որ կազմակերպությունը հիմնադրվել է ավելի քան 8 տասնամյակ առաջ: Ի սկզբանե կազմակերպությունը գործում էր գլխավորապես քարոզչության, բարեգործության և հակամիսիոներական պայքարի շրջանակներում և իր առաքելության հիմնական նպատակն էր համարում իսլամական արժեքների տարածումը եգիպտական հասարակության շրջանում: Սակայն շատ շուտով կրոնահասարակական կազմակերպությունից այն վերածվում է կրոնաքաղաքականի: 2011 թվականին Հոսնի Մուբարաքի տապալումից հետո «Մուսուլման եղբայրները» հաղթանակ տարավ խորհրդարանական ընտրություններում, իսկ 2012 թվականին նրանց ներկայացուցիչ Մուհամեդ Մուրսին դարձավ Եգիպտոսի նախագահ: Սակայն 2013 թվականի հուլիսին զինվորականների կողմից պաշտոնանկ արվեց և ձերբակալվեց, իսկ «Մուսուլման եղբայրներ» կազմակերպությունն էլ օրենքից դուրս հայտարարվեց և այժմ գործում է ընդհատակում:
Սակայն սա միակ խնդիրը չէ, որին իշխանությունները բախվում են վերջին շրջանում: Եգիպտական անվտանգության ուժերը Սինայ թերակղզում փորձում են դիմագրավել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գործողություններին: Իշխանությունները հայտարարում են, որ միայն վերջին մի քանի օրերի ընթացքում ավելի քան 100 զինյալներ են ոչնչացվել: Թերակղզում չեն դադարում ահաբեկչությունները, որոնց հետևանքով ամեն օր տասնյակ մարդիկ են զոհվում:

Muslim Brotherhood Called for Revolution in Egypt
The  situation in Egypt has become even more unstable. The reason is the increase of tensions between the Egyptian authorities and the retired "Muslim Brotherhood" organization. The latter accuses the ruling regime for a "campaign" against its members. On June 16 the Egyptian Criminal Court announced its final judgment for the Egyptian ousted president and a member of the Muslim Brotherhood Mohamed Morsi. He was given life sentence for treason and espionage, and then was sentenced to death for the mass escapes from prison in 2011. Numerous organization representatives have also received various court rulings.
The Muslim Brothers announced that these judicial decisions have no legal force. Thus the violence renewed in the country. Bombings and assassinations take place almost every day. In response to the actions of the regime the Muslim Brothers called the Egyptian people for revolution to protect their homeland.
Some analysts are worried that these violations and assassinations may lead to the radicalization of the organization, because the younger members are adopting jihadist methods. It should be noted that the Muslim Brotherhood organization was founded more than 8 decades ago. At first its goal was the dissemination of the Islamic values in the Egyptian society. But soon after its establishment the organization turned into a political one. When Mohamed Morsi was removed from power in 2013 the organization was declared illegal, and now operates underground.
However, it is not the only problem that the country faces in these days. The Egyptian authorities are trying to resist the "Islamic State" terrorist activities in Sinai Peninsula. They say that during the last few days more than 100 militants have been killed.