Ալմաթիի հայկական համայնք. «Մենք շնորհակալ ենք այս հողին, որը մեզ ընդունեց ու կերակրեց»
Ղազախստանի հայկական համայնքը ձևավորվել է դեռևս 19-րդ դարի վերջերին: Այժմ պաշտոնական տվյալներով այստեղ բնակվում է ավելի քան 25000 հայ, իսկ ոչ պաշտոական տվյալներով՝ ավելի քան 60000: Հայկական մշակութային կենտրոններ կան Ղազախստանի հիմնական քաղաքներում՝ Աստանա, Ալմաթի, Ակտաու, Ակտոբե, Պավլոդար, Կոստանայ և այլն:
Ալբերտ Պողոսյանը՝ Ալմաթիում ծնված առաջին հայը, «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված հարցազրույցում պատմում է, որ իր ընտանիքն աքսորվել է Հայաստանից 1937թ.-ին. «Ղազախները մեզ շատ լավ ընդունեցին: Չնայած իրենք էլ էին ապրում աղքատության մեջ, սակայն մեզ օգնեցին իրենց ունեցածի չափով: Մինչև հիմա մենք հիշում ենք այդ մարդկանց բարությունը, և ժամանակ առ ժամանակ գնում ենք այդ գյուղը, նվերներ տանում այդ ընտանիքներին: Դա մեր երախտագիտությունն է այս հողին, որը մեզ ընդունեց ու կերակրեց»:
Ալմաթիի հայկական համայնքի ղեկավար Նարինե Մելքոնյանը պատմում է, որ հայկական «Լույս» մշակութային կենտրոնում են հավաքվում հայերը, այստեղ կա կիրակնօրյա դպրոց, պարի խումբ, որտեղ, բացի հայ երեխաներից, սովորում են նաև այլ ազգերի ներկայացուցիչներ: «Հայերը հիմնականում կենտրոնացած են Ալմաթիի «Հայկական տան» շրջանում, այն կոչվում է հայկական թաղամաս: Այստեղ բնակվում է 350 ընտանիք, շուրջ 5000 մարդ: Բոլոր հայկական մշակութային կենտրոնները միավորված են հայկական ասոցիացիայի մեջ, որի ղեկավարն է Արտուշ Մեսրոպի Կարապետյանը: Այս տարի նշվում է Ղազախստանի ժողովրդի ասամբելայի 20-ամյակը, և մի շարք հայեր՝ հայկական համայնքի ակտիվ անդամներ կպարգևատրվեն հոբելյանական մեդալով»:
Ալմաթիի հայկական մշակութային կենտրոնի տարածքում գտնվում է Սբ.Կարապետ եկեղեցին, որը կառուցվել է 2005 թվին, օծվել՝ 2006-ին: Ալմաթիի հայկական համայնքի ակտիվ անդամ Արտյոմ Սերոբյանը ցավով նշում է, որ անցյալ տարվանից եկեղեցին մնացել է առանց քահանայի, սակայն մարդիկ շարունակում են այցելել եկեղեցի, աղոթել ու մոմեր վառել:
Ալմաթիի հայկական համայնքի երիտասարդական թևի ակտիվ անդամ Արամ Նավասարդյանը նշում է, որ իրենք աշխատում են ինչքան հնարավոր է շատ երիտասարդներ ներգրավել, որպեսզի նրանք իրենց տաղանդը, հնարավորություններն օգտագործեն հայկական համայնքի միջոցառումներում: Ինչ վերաբերում է հայ համայնքի կազմակերպած միջոցառումներին, ապա Արամը նշեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, Համո Սահյանի 100-ամյակը, Շառլ Ազնավուրի հետ հանդիպումը, նրա 91-ամյակի նշումը, մայիսի 9-ի եռատոնը, ինչպես նաև ղազախստանյան տոներին մասնակցությունը, այդ թվում՝ մայիսի 1-ը, Նաուրիզը, «որոնց ժամանակ տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներին տրվում են տաղավարներ, որոնք նրանք զարդարում են ազգային ոճով, այնտեղ ցուցադրում իրենց մշակույթը, ուտեստները: Այդ օրերին կատարվում են ուրախ տոնախմբություններ: Այսպիսի միջոցառումներն ամրապնդում են ազգերի միջև հարաբերությունները», - եզրափակում է Արամ Նավասարդյանը:
Հայերը լուրջ դեր են խաղացել Ղազախստանի պատմության մեջ՝ իրենց ներդրումը բերելով պետական շինարարության, գիտական ու մշակութային կյանքի մեջ, նշվում է ՀՀ-ում Ղազախստանի դեսպանատան կայքում: «Հայերը ներկայացված են երկրում ոչ միայն քանակապես, այլև որակապես», - հենց այս խոսքերը Ղազախստանում հաճախ կարելի է լսել հայերի մասին…

Armenian Community of Almaty: We Remember the Kindness of Kazakh People
Armenian community of Kazakhstan was formed in the late 19th century. Now, according to official figures, it is the home to more than 25 thousand Armenians, and according to unofficial data their number is about 60 thousand. Armenian ethno-cultural centers are operating in the major cities of Kazakhstan: Astana, Almaty, Aktau, Aktobe, Pavlodar, Kostanay, and others.
Albert Poghosyan, the first Armenian, who was born in Almaty, told "Armedia" IAA that his family was exiled from Armenia to Kazakhstan in 1937. "How did the Kazakhs welcome us? I will keep repeating that every now and then - perfectly! While the Kazakhs themselves lived in mudbrick houses in poverty, each of them helped as much as could: someone brought a chicken, someone a lamb, and someone shared meal. Thanks to the Kazakh nation, we were not lost here. We slowly began to settle down, planting tomatoes, cucumbers, building a mill. Until now, we remember the kindness of these people, many of whom are still alive," Poghosyan said.
On the territory of the Armenian Cultural Center stands Sv.Karapet church which was built in 2005 and consecrated in 2006. Armenian community activist Artem Serobian sadly noted that last year the church was left without a priest, but the Armenians continue to visit it, to pray and light candles...
An activist of the youth wing of the Armenian community Aram Navasardyan, in an interview with our Agency said that they are trying to engage representatives of Armenian youth in activities as much as possible. As for the events that took place in Almaty, Aram pointed among them the events on the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the 100th anniversary of Hamo Sahyan, meeting with Charles Aznavour and celebrating his 91th anniversary, the celebration of the 9th of May, as well as participation in the holidays of Kazakhstan, including May 1 Novruz.
According to him, "during these events the representatives of different nationalities are being provided with pavilions, where they represent their culture, cuisine. These days there are funny festivities. Such activities strengthen the relations between the nations," Aram Navasardyan concluded.
Armenians have played a prominent role in the history of Kazakhstan, contributing to its state-building, scientific and cultural life. This is stated on the official website of the Embassy of Kazakhstan in the Republic of Armenia. "Armenians are presented in the country not only quantitatively but also qualitatively." These are words that can often be heard about the Armenians in Kazakhstan.