Ալմաթիի հայկական համայնք. «Մենք շնորհակալ ենք այս հողին, որը մեզ ընդունեց ու կերակրեց»
Ղազախստանի հայկական համայնքը ձևավորվել է դեռևս 19-րդ դարի վերջերին: Այժմ պաշտոնական տվյալներով այստեղ բնակվում է ավելի քան 25000 հայ, իսկ ոչ պաշտոական տվյալներով՝ ավելի քան 60000: Հայկական մշակութային կենտրոններ կան Ղազախստանի հիմնական քաղաքներում՝ Աստանա, Ալմաթի, Ակտաու, Ակտոբե, Պավլոդար, Կոստանայ և այլն:
Ալբերտ Պողոսյանը՝ Ալմաթիում ծնված առաջին հայը, «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված հարցազրույցում պատմում է, որ իր ընտանիքն աքսորվել է Հայաստանից 1937թ.-ին. «Ղազախները մեզ շատ լավ ընդունեցին: Չնայած իրենք էլ էին ապրում աղքատության մեջ, սակայն մեզ օգնեցին իրենց ունեցածի չափով: Մինչև հիմա մենք հիշում ենք այդ մարդկանց բարությունը, և ժամանակ առ ժամանակ գնում ենք այդ գյուղը, նվերներ տանում այդ ընտանիքներին: Դա մեր երախտագիտությունն է այս հողին, որը մեզ ընդունեց ու կերակրեց»:
Ալմաթիի հայկական համայնքի ղեկավար Նարինե Մելքոնյանը պատմում է, որ հայկական «Լույս» մշակութային կենտրոնում են հավաքվում հայերը, այստեղ կա կիրակնօրյա դպրոց, պարի խումբ, որտեղ, բացի հայ երեխաներից, սովորում են նաև այլ ազգերի ներկայացուցիչներ: «Հայերը հիմնականում կենտրոնացած են Ալմաթիի «Հայկական տան» շրջանում, այն կոչվում է հայկական թաղամաս: Այստեղ բնակվում է 350 ընտանիք, շուրջ 5000 մարդ: Բոլոր հայկական մշակութային կենտրոնները միավորված են հայկական ասոցիացիայի մեջ, որի ղեկավարն է Արտուշ Մեսրոպի Կարապետյանը: Այս տարի նշվում է Ղազախստանի ժողովրդի ասամբելայի 20-ամյակը, և մի շարք հայեր՝ հայկական համայնքի ակտիվ անդամներ կպարգևատրվեն հոբելյանական մեդալով»:
Ալմաթիի հայկական մշակութային կենտրոնի տարածքում գտնվում է Սբ.Կարապետ եկեղեցին, որը կառուցվել է 2005 թվին, օծվել՝ 2006-ին: Ալմաթիի հայկական համայնքի ակտիվ անդամ Արտյոմ Սերոբյանը ցավով նշում է, որ անցյալ տարվանից եկեղեցին մնացել է առանց քահանայի, սակայն մարդիկ շարունակում են այցելել եկեղեցի, աղոթել ու մոմեր վառել:
Ալմաթիի հայկական համայնքի երիտասարդական թևի ակտիվ անդամ Արամ Նավասարդյանը նշում է, որ իրենք աշխատում են ինչքան հնարավոր է շատ երիտասարդներ ներգրավել, որպեսզի նրանք իրենց տաղանդը, հնարավորություններն օգտագործեն հայկական համայնքի միջոցառումներում: Ինչ վերաբերում է հայ համայնքի կազմակերպած միջոցառումներին, ապա Արամը նշեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, Համո Սահյանի 100-ամյակը, Շառլ Ազնավուրի հետ հանդիպումը, նրա 91-ամյակի նշումը, մայիսի 9-ի եռատոնը, ինչպես նաև ղազախստանյան տոներին մասնակցությունը, այդ թվում՝ մայիսի 1-ը, Նաուրիզը, «որոնց ժամանակ տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներին տրվում են տաղավարներ, որոնք նրանք զարդարում են ազգային ոճով, այնտեղ ցուցադրում իրենց մշակույթը, ուտեստները: Այդ օրերին կատարվում են ուրախ տոնախմբություններ: Այսպիսի միջոցառումներն ամրապնդում են ազգերի միջև հարաբերությունները», - եզրափակում է Արամ Նավասարդյանը:
Հայերը լուրջ դեր են խաղացել Ղազախստանի պատմության մեջ՝ իրենց ներդրումը բերելով պետական շինարարության, գիտական ու մշակութային կյանքի մեջ, նշվում է ՀՀ-ում Ղազախստանի դեսպանատան կայքում: «Հայերը ներկայացված են երկրում ոչ միայն քանակապես, այլև որակապես», - հենց այս խոսքերը Ղազախստանում հաճախ կարելի է լսել հայերի մասին…

Армянская община Алматы: "Мы благодарны этой земле, которая приняла и вскормила нас"
Армянская община Казахстана сформировалась еще в конце 19 века. Сейчас, по официальным данным, здесь проживает более 25 тысяч армян, а по неофициальным данным – более 60 тысяч. Армянские этно-культурные центры действуют в основных городах Казахстана: в Астане, Алматы, Актау, Актобе, Павлодаре, Костанае и др.
Альберт Захарович Погосян, первый армянин, родившийся в Алматы, рассказал ИАА "Армедиа", что его семью сослали из Армении в Казахстан в 1937 году. "Как нас приняли казахи? Это я буду говорить с любой трибуны. Прекрасно! В то время казахи, проживая сами в саманных домах, в нищете, каждый из них чем мог - помогал нам. До сих пор мы помним доброту этих людей и иногда посещаем приютившую нас деревню, берем подарки с собой, накрываем длинный стол около речки и собираем всех – до 300 человек. Это наша благодарность земле, которая вскормила нас, мы перед ней в вечном долгу"...
Председатель армянского культурного центра "Луйс" г. Алматы Алматы Наринэ Микаелян рассказывает, что армяне обычно обираются в армянском этно-культурном центре "Наири": здесь есть воскресная школа, танцевальная группа, где, кроме армянских детей, учатся также представители других национальностей. "Большинство армян сосредоточено в районе "Армянского дома" - армянского культурного центра г.Алматы. Даже этот район шуточно называют тут "армян-поселок". Сейчас здесь проживает 350 семей, около 5000 человек. Все армянские центры объединены в армянскую ассоциацию, которую возглавляет Артуш Карапетян. В этом году в Казахстане отмечается 20-летие Ассамблеи народа Казахстана, и ряд армян – активных членов нашей общины - будет награжден юбилейной медалью АНК" - рассказывает Н. Микаелян.
На территории армянского культурного центра находится церковь Св.Карапет, которая была построена в 2005 году и освящена в 2006 году. Активист армянской общины Артем Серобян с грустью отмечает, что с прошлого года церковь осталась без священника, но армяне продолжают посещать ее, молиться и ставить свечи...
Активист молодежного крыла общины Арам Навасардян в интервью нашему изданию отметил, что они стараются вовлекать в мероприятия как можно больше представителей армянской молодежи. Что касается мероприятий, которые были проведены в Алматы, то Арам отметил среди них 100-летие Армянского геноцида, 100-летие Амо Сагияна, встречу с Шарлем Азнавуром, празднование его 91-летия, празднование 9-го мая, а также участие в казахстанских праздниках, среди которых - 1 мая, Наурыз. По его словам, "во время этих мероприятий представителям разных национальностей предоставляются павильоны, где они представляют свою культуру, кухню. В эти дни бывают веселые празднества. Подобные мероприятия укрепляют отношения между народами", - заключил Арам Навасардян.
Армяне сыграли видную роль в истории Казахстана, внеся свой вклад в его государственное строительство, научную и культурную жизнь, отмечается на сайте Посольства Казахстана в РА. "Армяне представлены в стране не только количественно, но и качественно", - именно эти слова часто можно услышать об армянах в Казахстане.
П. С. Материал подготовлен в рамках проекта "Армения-Казахстан: площадки сотрудничества", реализуемого совместно с Посольством Казахстана в Армении.