Հայ առաքելական եկեղեցի. «Մենք միշտ բաց ենք խաղաղությանն ուղղված նախաձեռնություններին»
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա»ՏՎԳ հարցազրույցը Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ,  Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների համագումարի քարտուղարության մշտական անդամ Տեր Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի հետ: Այն կատարվել է  Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների 5-րդ համագումարի ժամանակ Աստանայում (Ղազախստան) «Հայաստան-Ղազախստան.համագործակցության հարթակներ»ծրագրի շրջանակներում,  որն  իրականացվում է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան հետ համատեղ:
-         Պատմեք, խնդրեմ, Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների համագումարներին Հայ առաքելական եկեղեցու մասնակցության մասին: Ի՞նչ նպատակ է հետապնդում մեր եկեղեցին՝ մասնակցելով այս համաժողովին:
-         Մեր եկեղեցու մասնակցությունը սկսվել է 2-րդ համագումարից: Վեհափառ Հայրապետի գլխավորությամբ հայ եկեղեցու պատվիրակությունն ընդունել է հրավերը և կանոնավոր կերպով մասնակցում է նաև կազմկոմիտեի նիստերին, որը կոչվում է Համագումարի քարտուղարություն: Ե´վ համագումարի, և´ քարտուղարության ժողովներն անցնում են գործնական մթնոլորտում, ունեն ընդլայնվելու միտվածություն: 2-րդ համագումարից հետո Քարտուղարությունն ուներ 12 մասնակից, այժմ թիվը կրկնապատկվել է: Արդեն այսօր՝ 5-րդ համագումարին 70-ից ավելի պատվիրակություն կա, ինչը վկայում է համագումարի ընդլայնվելու միտման և նրա գաղափարների տարածման մասին:
Շատ հետաքրքիր է ընդհանուր ձևաչափը: Ղազախստանի նախագահ Նազարբաևի նախաձեռնությամբ և առաջարկով այն հաստատվել է երկխոսության հիմքի վրա, և այդ երկխոսությունը մենք, թե´ որպես հոգևորականներ, թե´ որպես համաշխարհային հանրության անբաժանելի մասնիկ, դիտում ենք որպես շատ կարևոր գործողություն: Դա կարևոր է նաև խաղաղության համար, չէ՞ որ մեկուսացումը խնդիրների հաղթահարման չի բերում:
-Աստանայում այսօր հավաքվել են տարբեր կրոնների ներկայացուցիչներ, և դա շատ ոգևորիչ է: Կարո՞ղ է այս համագումարը հակամարտություններից եռացող աշխարհի համար ուղերձ լինել:
- Բացման ժամանակ Ղազախստանի նախագահը մատնանշեց, որ աշխարհը գնում է դեպի խնդիրների կարգավորում, բայց դրանք օր-օրի ավելանում են: Մենք՝ որպես քրիստոնյաներ, գիտենք, որ մեր կյանքում խնդիրները միշտ էլ շատանալու են, սակայն մենք այդ խնդիրները տեսնելու և դրանց արձագանքելու կամք պետք է ունենանք: Չպետք է գլուխներս հողի մեջ թաղենք, այլ բաց ճակատով պետք է նայենք եղած խնդիրներին. սա է հենց համագումարի պատգամը:
Եթե դիտենք առաջին համագումարից մինչև հիմա ընկած ժամանակահատվածը, թե այս 15 տարում ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել համաշխարհային առումով, ապա պետք է արձանագրենք, որ պատերազմները շատացել են, ի հայտ են եկել ֆինանսական ճգնաժամեր: Իսկ մենք ի՞նչ ենք անում նման խնդիրները հաղթահարելու համար: Բազում դրական գործողությունների շարքին պետք է դասել նաև այս համագումարը: Սա մի միջոց է, գործիք դժավարությունները տեսնելու և լուծումներ տալու համար:
- Ինչո՞վ է տարբերվում 5-րդ համագումարը նախորդներից:
- Ես տեսնում եմ ձևաչափի փոփոխություն. բացի կրոնական առաջնորդներից, այժմ համագումարին մասնակցում են նաև անվանի քաղաքական գործիչներ:
- Կարո՞ղ ենք ակնկալել, որ մեր եկեղեցին ակտիվորեն կշարունակի մասնակցել նման գագաթաժողովներում:
- Նախատեսվում է, որ համագումարները կանցկացվեն կանոնավոր կերպով, և Ղազախստանն էլ պատրաստակամություն է հայտնել անցկացնել դրանք: Մենք ողջունում ենք այդ պատրաստակամությունը: Եվ Վեհափառ Հայրապետ Գարեգին 2-րդը իր անձնական մասնակցությամբ ցույց տվեց, որ մեր եկեղեցին միշտ պատրաստ է նմանատիպ գործնական քայլերի: Մենք միշտ բաց ենք խաղաղությանը, հասարակությունների, երկրների միջև փոխհարաբերությունների բարելավմանն ուղղված նախաձեռնություններին: Լինելով ավանդական եկեղեցի, որն ունի իր դերն ու նշանակությունը համաշխարհային մշակույթում, մենք բոլորի հետ միասին պետք է փնտրենք խնդիրների լուծման ուղիները և այդ կարևոր գործում կատարենք փորձի փոխանակում:

Armenian Apostolic Church "We Are Always Open to Initiatives Aimed at the Peace"
Armedia" IAA presents an exclusive interview with Bishop Markos Hovhannisyan, the leader of the Ukrainian Diocese of the Armenian Apostolic Church, a permanent member of the Secretariat of the Leaders of World and Traditional Religions. The Interview was conducted during the "5th Congress of Leaders of World and Traditional Religions" in Astana in the framework of "Armenia-Kazakhstan: Cooperation Platforms" project, with the support of Embassy of Kazakhstan in Armenia.
- Tell us, please, about the participation of the Armenian Apostolic Church in Leaders of World and Traditional Religions. What is the goal of our church in this forum?
- Participation of our church began with the Second Congress of the Leaders of World and Traditional Religions. Led by His Holiness Garegin II, the delegation of Armenian Church accepted the invitation and on regular basis takes part in the meetings of the organizing committee, called the Secretariat of the Congress. Assembly and Congress, and the Secretariat are held in an alive atmosphere and have a tendency to expand. After the 2nd Congress, the Secretariat had 12 members, and now twice as much as last time. The fifth congress is attended by more than 70 delegations, which indicates a trend of expansion of the Congress and its ideas.
The general format of the events is very interesting. On the initiative and proposal of the President of Kazakhstan Nazarbayev, the Congress is based on the principle of dialogue, and the dialogue is seen as a very important action. This is important for the whole world as the isolation won’t lead to overcoming problems.
- Astana brought together the representatives of different religions, and it is very inspiring. Could this be a message to the world, full of conflicts?
- At the opening of the Congress President of Kazakhstan noted that though the world is resolving many problems, those problems  become even more day by day. We, as Christians, know that in our life the problems will always grow, but there must be a will to face these problems and solve them. We must not bury our heads in the ground, and must openly challenge the existing problems, which is the main message of the Congress.
If you look at the past 15 years on the global scale, since the 1st Congress of Leaders of World and Traditional Religions, you can witness  increasing number of wars, and there also some financial crises emerged. So what do we do to overcome these problems? Congress may be considered as one of the attempts to solve them.  This is a tool, an instrument to see problems and solve them.
- In which way is the 5th Congress different from its previous ones?
- I see a change in the format: in addition to the religious leaders, now some prominent political figures are also involved.
- Can it be expected for the Armenian Church to continue to actively participate in the format of the religious summit?
- It is planned that the Congress will be a regular one, and Kazakhstan has always expressed readiness to hold them. We welcome this willingness. His Holiness Garegin II has shown his personal commitment demonstrating that our Church is always ready for such practical steps. We are always open to initiatives aimed at the peace, at improved relations between communities, countries and people. Being a traditional church that has its role and importance in world culture, we all together have to look for ways to solve problems and share experience in this useful mission.