Հայ առաքելական եկեղեցի. «Մենք միշտ բաց ենք խաղաղությանն ուղղված նախաձեռնություններին»
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա»ՏՎԳ հարցազրույցը Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ,  Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների համագումարի քարտուղարության մշտական անդամ Տեր Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի հետ: Այն կատարվել է  Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների 5-րդ համագումարի ժամանակ Աստանայում (Ղազախստան) «Հայաստան-Ղազախստան.համագործակցության հարթակներ»ծրագրի շրջանակներում,  որն  իրականացվում է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան հետ համատեղ:
-         Պատմեք, խնդրեմ, Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների համագումարներին Հայ առաքելական եկեղեցու մասնակցության մասին: Ի՞նչ նպատակ է հետապնդում մեր եկեղեցին՝ մասնակցելով այս համաժողովին:
-         Մեր եկեղեցու մասնակցությունը սկսվել է 2-րդ համագումարից: Վեհափառ Հայրապետի գլխավորությամբ հայ եկեղեցու պատվիրակությունն ընդունել է հրավերը և կանոնավոր կերպով մասնակցում է նաև կազմկոմիտեի նիստերին, որը կոչվում է Համագումարի քարտուղարություն: Ե´վ համագումարի, և´ քարտուղարության ժողովներն անցնում են գործնական մթնոլորտում, ունեն ընդլայնվելու միտվածություն: 2-րդ համագումարից հետո Քարտուղարությունն ուներ 12 մասնակից, այժմ թիվը կրկնապատկվել է: Արդեն այսօր՝ 5-րդ համագումարին 70-ից ավելի պատվիրակություն կա, ինչը վկայում է համագումարի ընդլայնվելու միտման և նրա գաղափարների տարածման մասին:
Շատ հետաքրքիր է ընդհանուր ձևաչափը: Ղազախստանի նախագահ Նազարբաևի նախաձեռնությամբ և առաջարկով այն հաստատվել է երկխոսության հիմքի վրա, և այդ երկխոսությունը մենք, թե´ որպես հոգևորականներ, թե´ որպես համաշխարհային հանրության անբաժանելի մասնիկ, դիտում ենք որպես շատ կարևոր գործողություն: Դա կարևոր է նաև խաղաղության համար, չէ՞ որ մեկուսացումը խնդիրների հաղթահարման չի բերում:
-Աստանայում այսօր հավաքվել են տարբեր կրոնների ներկայացուցիչներ, և դա շատ ոգևորիչ է: Կարո՞ղ է այս համագումարը հակամարտություններից եռացող աշխարհի համար ուղերձ լինել:
- Բացման ժամանակ Ղազախստանի նախագահը մատնանշեց, որ աշխարհը գնում է դեպի խնդիրների կարգավորում, բայց դրանք օր-օրի ավելանում են: Մենք՝ որպես քրիստոնյաներ, գիտենք, որ մեր կյանքում խնդիրները միշտ էլ շատանալու են, սակայն մենք այդ խնդիրները տեսնելու և դրանց արձագանքելու կամք պետք է ունենանք: Չպետք է գլուխներս հողի մեջ թաղենք, այլ բաց ճակատով պետք է նայենք եղած խնդիրներին. սա է հենց համագումարի պատգամը:
Եթե դիտենք առաջին համագումարից մինչև հիմա ընկած ժամանակահատվածը, թե այս 15 տարում ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել համաշխարհային առումով, ապա պետք է արձանագրենք, որ պատերազմները շատացել են, ի հայտ են եկել ֆինանսական ճգնաժամեր: Իսկ մենք ի՞նչ ենք անում նման խնդիրները հաղթահարելու համար: Բազում դրական գործողությունների շարքին պետք է դասել նաև այս համագումարը: Սա մի միջոց է, գործիք դժավարությունները տեսնելու և լուծումներ տալու համար:
- Ինչո՞վ է տարբերվում 5-րդ համագումարը նախորդներից:
- Ես տեսնում եմ ձևաչափի փոփոխություն. բացի կրոնական առաջնորդներից, այժմ համագումարին մասնակցում են նաև անվանի քաղաքական գործիչներ:
- Կարո՞ղ ենք ակնկալել, որ մեր եկեղեցին ակտիվորեն կշարունակի մասնակցել նման գագաթաժողովներում:
- Նախատեսվում է, որ համագումարները կանցկացվեն կանոնավոր կերպով, և Ղազախստանն էլ պատրաստակամություն է հայտնել անցկացնել դրանք: Մենք ողջունում ենք այդ պատրաստակամությունը: Եվ Վեհափառ Հայրապետ Գարեգին 2-րդը իր անձնական մասնակցությամբ ցույց տվեց, որ մեր եկեղեցին միշտ պատրաստ է նմանատիպ գործնական քայլերի: Մենք միշտ բաց ենք խաղաղությանը, հասարակությունների, երկրների միջև փոխհարաբերությունների բարելավմանն ուղղված նախաձեռնություններին: Լինելով ավանդական եկեղեցի, որն ունի իր դերն ու նշանակությունը համաշխարհային մշակույթում, մենք բոլորի հետ միասին պետք է փնտրենք խնդիրների լուծման ուղիները և այդ կարևոր գործում կատարենք փորձի փոխանակում:

Армянская Апостольская Церковь: "Мы всегда открыты начинаниям, направленным на мир"
правящий архиерей Украинской Епархии ААЦ, постоянный член Секретариата Съезда лидеров мировых и традиционных религий
- Расскажите, пожалуйста, об участии Армянской Апостольской Церкви в работе съездов лидеров мировых и традиционных религий. Какую цель ставит наша церковь, принимая участие на таком форуме?
- Участие нашей церкви началось со второго съезда лидеров мировых и традиционных религий. Во главе с Его Святейшеством Гарегином II делегация Армянской церкви приняла приглашение и принимает участие также на заседаниях оргкомитета, который называется Секретариатом съезда.  Собрания и съезда, и Секретариата проходят в деловой атмосфере и имеют тенденцию к расширению. После 2-го съезда Секретариат имел 12 участников, а сейчас – вдвое больше. Уже сегодня на пятом съезде принимает участие более 70 делегаций, что свидетельствует о тенденции расширения съезда и распространения его идей.
Очень интересен общий формат мероприятий. По инициативе и предложению президента Казахстана Назарбаева, съезд основан на принципе диалога, и этот диалог мы - и как священники, и как неотъемлемая частичка мировой общественности - рассматриваем как очень важное действо. Это важно для всего мира - ведь изоляция не приводит к преодолению проблем.
- В Астане сегодня собрались представители разных религий, и это очень вдохновляет. Может ли этот съезд стать посланием миру, бурлящему конфликтами?
- Во время открытия съезда президент Казахстана отметил, что мир идет к разрешению проблем, однако их изо дня в день становится больше. Мы как христиане знаем, что в нашей жизни число проблем всегда будет расти, однако должны быть воля видеть эти проблемы и решать их. Мы не должны зарывать головы в землю, а должны открыто смотреть на существующие проблемы – это и есть основной посыл съезда.
Если посмотреть на последние 15 лет в мировом масштабе, начиная с 1-го съезда лидеров мировых и традиционных религий, можно увидеть, что число войн растет, появились и финансовые кризисы. А что мы делаем для преодоления подобных проблем? В качестве одной из попыток их решения можно отметить и этот съезд. Это средство, это инструмент для того, чтобы видеть трудности и решать их.
- Чем отличается 5-ый съезд от предыдущих?
- Я вижу изменение формата: кроме религиозных лидеров, сейчас на форуме уже участвуют и видные политические деятели.
- Можно ожидать, что Армянская Церковь продолжит активно участвовать в  формате религиозных саммитов?
- Планируется, что съезды будут регулярными, и Казахстан выразил готовность всегда их проводить. Мы приветствуем эту готовность. Его Святейшество Гарегин II своим личным участием показал, что наша Церковь всегда готова на подобные практические шаги. Мы всегда открыты начинаниям, направленным на мир, на улучшение взаимоотношений между обществами, странами, людьми. Будучи традиционной церковью, которая имеет свою роль и значение в мировой культуре, мы со всеми вместе должны искать пути разрешения проблем и обмениваться опытом в этом полезном деле.