Ճանաչե՛նք Արցախը. Շահումյան
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ութ շրջաններից մեկն է, որն ընդգրկում է երկրի հյուսիսային և հյուսիս-արևմտյան մասը։ Շրջանը հայկական ուժերի կողմից ազատագրվել է 1993 թվականին։
Շահումյանի շրջանը զբաղեցնում է ԼՂՀ հյուսիս-արևմտյան մասը։ Շահումյանը արևելքից սահմանակցում է Մարդակերտին, հարավից՝ Քաշաթաղի շրջանին, հյուսիս-արևմուտքից՝ ՀՀ Գեղարքունիքին և հարավ-արևմուտքից ՍյունիքինՎայոց Ձորին, Հյուսիսային մասում Շահումյանի շրջանը սահմանակից է Ադրբեջանին դեռևս բռնակացված հայկական հողատարածքներում ձևավորված Խանլարի շրջաններին։ Քարվաճառի շրջանի մակերեսը կազմում է 1830 քառ. կմ։ Քարվաճառի շրջանի ռելիեֆը լեռնային է, խիստ կտրտված։ Շրջանի տարածքով հոսում է Թարթառ գետը, որը հանդիսանում է Ղարաբաղի հիմնական ջրային զարկերակը։
Տարբեր ժամանակաշրջաններում այս տարածքը անվանվել է Վայկունիք (մինչև XII-XIII դդ), Վերին Խաչեն (XIII-XVIIIդդ), Քոլան (XVIII-XIX դարի սկիզբ)։
Շրջկենտրոն Քարվաճառ քաղաքը գտնվում է ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից 128 կմ հեռավորության վրա։ Քարվաճառ անունն առաջացել է օտարների կողմից Մեծ Հայքի Արցախի Ծար գավառում գտնվող Քարավաճառ գյուղի անվան աղավաղումից։
Շրջանի բնակչությունը 2005 թվականի մարդահամարի տվյալների համաձայն կազմում է 2560 մարդ: Էթնիկ առումով բնակչությունը միատարր է ՝ գլխավորապես հայեր են։
2003 թ. տվյալներով շրջանում կա 1 քաղաքային համայնք, գյուղական 49 համայնքներ։
Բռնազավթված տարածք
Շահումյանի շրջանի մի մասն այսօր բռնազավթված է Ադրբեջանի կողմից: 1992թ. հունիսին, ադրբեջանական բանակի կողմից շրջանի բռնազավթման պահին, այն ուներ 18 բնակավայր և մոտ 25 000 բնակչություն։ Շրջանի տարածքում են գտնվում Լեռնային Ղարաբաղի ամենահինավուրց քրիստոնեական հուշարձաններից՝ Գլխավանքը, Օրեկավանքը։ Բռնազավթված հատվածում է գտվում նաև հերոսական Գետաշենը:
Շրջանի կլիման չափավոր մերձարևադարձային է։ Տարեկան միջին ջերմաստիճանը +11°C է։ Ամենատաք և արևոտ ամիսների՝ հուլիսի և օգոստոսի միջին ջերմաստիճանն է համապատասխանաբար՝ +22°C և +21°C։
Պահպանվել են բազմաթիվ ճարտարապետական հուշարձաններ, որոնք վկայում են Հայաստանի պատմության համար Արցախի այս անկյունի ունեցած դերի մասին։ Առավել հայտնի հուշարձանների թվին են պատկանում Դադիվանքը, Հանդաբերդ ամրոցը, Ծար գյուղը։
Դադիվանքը գտնվում է Թարթառ գետի ձախ ափին՝ Ստեփանակերտից 100 կն դեպի հյուսիս: Ըստ հին ձեռագրերի՝ Դադիվանքը հիմնադրվել է դեռևս առաջին դարում, քրիստոնեություն քարոզելու համար տանջալի  մահով ընկած Սուրբ Դադիի գերեզմանի տեղում: Գերեզմանի ճշգրիտ տեղը ցույց է տալիս քարե սյունը: Հնագիտական պեղումների շնորհիվ գերեզմանում գտնվել են Սուրբ Դադիի մասունքները և փայտե գահը, որի վրա էլ թաղվել է սուրբը: Չնայած  թշնամու անթիվ ավերիչ ասպատակությունների, մինչև մեր օրերը պահպանվել են մոտ երեսուն  տարբեր նշանակության կառույցներ:
Հանդաբերդը կառուցվել է IX դարի երկրորդ կեսին Ատրներսեհ իշխանի կողմից: Ամրոցը գտնվում է Չափնի գյուղի մոտ, անտառապատ ու զառիթափ լեռան գագաթին և երեք կողմից շրջապատված է խորը անդունդներով։ Ամրոցից ոչ հեռու տեղակայված է եկեղեցուց, մատուռից և աղոթարանից բաղկացած վանքային համալիրը։ Վիմագրական գրառումներից դատելով այդ համալիրը կառուցվել է XII-XIII դարերում։
Ծար  գյուղը տեղակայված է Թարթառ գետի վերին հոսանքներում՝ երեք կողմից 300-310 մ բարձրության ժայռերով շրջապատված բարձրավանդակի վրա և միայն մի կողմից կա ճանապարհ դեպի գյուղը։ Հենց այդ կողմից է կառուցված պարսպապատը։
Առաջին անգամ բնակավայրի մասին հիշատակվում է 1289 թվականին։ Այստեղ տեղակայված են եղել համանուն գավառի վարչական կենտրոնը և իշխանական նստավայրը։ Գյուղն ուներ XIII-XIV դարերի չորս եկեղեցի, իսկ շրջակայքում եղել են երկու վանքեր, որոնք ադրբեջանական իշխանության տարիներին քանդվել են: Գյուղի տարածքում պահպանվել է 1658 թվականին կառուցված հազարաշեն-տունը:
Բացի պատմաճարտարապետական հուշարձաններից, Քարվաճառի շրջանը հայտնի է նաև իր բնական հարստություններով: Քարվաճառի տարածքում կան տաք ջրերի բազմաթիվ աղբյուրներ, որոնցից առավել հայտնի են Ջերմաջուր գյուղի և Զուար գյուղի մոտ գտնվողները։ Դրանցից առաջինը հայտնի է իր բուժիչ հատկություններով։

Shahumyan is one of the eight regions of the Republic of Artsakh (otherwise known as Nagorno-Karabakh Republic (NKR)), which includes northern and north-western part of the republic. The region was liberated by the Armenian forces in 1993.
Territory and population
Shahumyan region includes north-western part of the NKR. It borders Mardakert in the east, Kashatagh in the south, Gegharkunik of the Republic of Armenia in the north-west,  Syunik and Vayots Dzor regions in south-west. In the north Shahumyan borders Khanlar regions which is situated in the annexed Armenian territories. The territory of the region is 1830 km2. The terrain of the Shahumyan region is mountainous and extremely rugged. Tartar River flows through the region which is the main water pulse of the Artsakh Republic.
During different times the region had different names such as Vaykunik (until XII-XIII century ), Upper Khachen (XIII-XVIII centuries), Kolan (at the beginning of XVIII-XIX)
The center of the region is city of Karvachar which is 128 km away from NKR capital city Stepanakert. The name Karvachar is the distorted version of the name of village Karavachar (in Armenian stone seller) which was situated in the Tsar Province of Artsakh during the times of Great Armenia (Mets Hayq in Armenian.)
The population of the region is 2560 according to the 2005 census. The population is mono-ethnic mainly composing of the Armenians.
According to 2003 data in the region there is 1 urban and 49 rural communities.
Occupied Territory
A part of Sahumyan region is at present occupied by Azerbaijan. In June 1992, when the Azerbaijani army occupied the territory, the region  had 18 localities with approximately 25 000 population. The oldest Christian monuments such as Glkhavank, Orekavank are in the territory of the region.  The heroic Getashen is also in the occupied territory.
The climate of the region is moderate subtropical, The average temperature is +11°C. The warmest and the sunniest months are July and August with ՝ +22°C և +21°C temperature accordingly.
There are many architectural monuments in the region, which speaks of the role this part of Artsakh Republic played in the history of Armenia. Among the most popular monuments are Dadivank, Handaberd castle, Tsar Village.
Dadivank is situated on the left bank of Tartar River, 100 km north from Stepanakert. According to the old manuscripts Dadivank was founded back in the 1st century, in the place of Saint Dadi grave, who had faced a lot of cruelties and died for preaching Christianity. The stone pillar indicates the  exact place of the grave.  Due  to archeological excavations the remains of Saint Dadi and the wooden throne, on which Saint was buried, were possible to find. Despite the myriad of devastating enemy invasions  thirty building of different meanings have been preserved up to today.
Handaberd was built in the second half of IX century by Prince Atrnerseh, The castle is situated near Chapni village, on the top of wooded and steep mountain and is surrounded by deep abysses. Not far away from the castle monastery complex of a church, chapel and tabernacle is situated. Judging from lithography records the complex was built during XII-XIII centuries.
Tsar village is situated on the upper stream of Tartar village on the highland surrounded by the cliffs of 300-310 meters and there is only one way leading to the village. Exactly in this direction there is fortified wall.
For the first time the village was recalled in 1289. The administrative center of the province and the magisterial residence are situated there. The village has four churches dating back to XIII-XIV centuries, in the surroundings there were also two monasteries which were destroyed during the Azerbaijani ruling.
In addition to historical, architectural monuments Shahumyan region is also known with its natural rich resources. There are  springs of warm mineral waters, among which the most popular ones are Jermajur and the ones near Zuar village. The former is known for its ability to cure illnesses.