Նոր հանրաքվե Շոտլանդիայու՞մ
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնն օրերս հերքել է Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթարջեոնի այն պնդումն, ըստ որի ինքն է անձամբ որոշելու, թե երբ կարելի է Շոտլանդիայում անկախության հարցով երկրորդ հանրաքվե անցկացնել:
Ըստ բրիտանական Telegraph-ի՝ Դեյվիդ Քեմերոնը հայտարարել է, որ անցյալ սեպտեմբերին տեղի ունեցած քվեարկությունը, որի ժամանակ շոտլանդացիների մեծ մասը կողմ են քվեարկել Միացյալ Թագավորության կազմում մնալուն, արդեն իսկ վճռորոշ է, և ցանկացած հերթական հարցում այդ թեմայով կգնահատվի որպես ոչ լեգիտիմ՝ համենայն դեպս մինչ 2020 թվականի ընտրությունները:
Բանն այն է, որ Նիկոլա Սթարջեոնը, ով Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության առաջնորդն է, հետևել է իր նախորդի՝ Ալեքս Սալմոնդի հայտարարությանն, ով պարզապես «անխուսափելի» էր համարել անկախության հարցով հերթական հանրաքվեի կազմակերպումը, հայտնում է շոտլանդական The Scotsman թերթը:
Սթարջեոնը հայտարարել էր, որ թարմ հարցման հեռանկարը կախված է միմիայն շոտլանդացի ժողովրդից, և որ ցանկացած ընտրություն կբխի երկրի «լավագույն շահերից»:
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի սեպտեմբերին, երբ Շոտլանդիայում առաջին հանրաքվեն անց կացվեց, մասնակիցների մեծ մասը՝ 55% -ը կողմ էին քվեարկել Մեծ Բրիտանիայի կազմում մնալուն, իսկ 45% - ն, ընդհակառակը, ցանկանում էին անկախանալ՝ լքելով Միացյալ Թագավորությունը:
«Անչափ կարևոր է, որ հանրաքվեն լինի արդար, օրինական և պատշաճ կերպով կազմակերպված: Մեր նախորդ հանրաքվեն լիովին համապատասխանում էր այս պահանջներին, և  անհրաժեշտություն չկա մեկ ուրիշն անցկացնելու», - նշել է Դեյվիդ Քեմերոնը՝ BBC–ին տված իր հարցազրույցում:
Այսպիսով, ցանկացած նմանատիպ նախաձեռնության դեպքում անհրաժեշտ կլինի Մեծ Բրիտանիայի համաձայնությունը, քանի որ սահմանադրական հարցերը վերապահված են Վեսթմինսթերին:

Будет ли второй референдум в Шотландии?
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон отклонил иск первого министра Шотландии - Николы Старджен о том, что последнее слово в вопросе о том, когда состоится второй референдум по независимости этого региона, останется за ней.
По данным британской The Telegraph, Дэвид Кэмерон заявил, что голосование в сентябре прошлого года, в результате которого шотландцы проголосовали за то, чтобы остаться частью Соединенного Королевства, было вполне ''решающим", и любой очередной опрос на эту тему будет рассматриваться как незаконный, по крайней мере до всеобщих выборов 2020 года.
Дело в том, что Никола Старджен, лидер Шотландской национальной партии, на днях заявила, что вопрос, касающийся проведения второго референдума о независимости Шотландии, будет решаться ею. Она заявила это после того, как ее предшественник и наставник - Алекс Салмонд - сообщил в минувшие выходные, что повторное голосование по выходу из Соединного Королевства "неизбежно", - сообщает газета The Scotsman.
Лидер Шотландской национальной партии ранее также заявилa, что перспектива нового опроса - дело шотландского народа, и выбор будет сделан, основываясь на интересах Шотландии.
Напомним, что в сентябре 2014 года, когда в Шотландии был проведен референдум, на вопрос "Должна ли Шотландия быть независимой страной?", большинство избирателей - 55% - сказало "нет" независимости Шотландии.
"Я думаю, что это важно, когда референдум является законным и справедливым, и те результаты, которые мы имели в сентябре, были окончательными. Поэтому я не вижу необходимости в проведении повторного референдума", - сказал Дэвид Кэмерон в интервью BBC.
Однозначно премьер-министр Великобритании выступает против подобной возможности, и он не раз уже повторял, что это - конституционные вопросы, и решаться они должны в Вестминстере.