ԱՄՆ-ն անհանգստացած է Իսրայելի ծրագրերով
ԱՄՆ իշխանությունները խորը անհանգստություն են հայտնել Իսրայելի կառավարության որոշման առնչությամբ՝ հրեաների համար մոտ 300 նոր տուն կառուցել պաղեստինյան օկուպացված տարածքներում: Այս մասին հայտնում է BBC-Ն:
ԱՄՆ Պետդեպի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Վաշինգտոնը, ինչպես նախկինում, այդ բնակավայրերը համարում է անօրինական և վճռականորեն դեմ է Հորդանան գետի Արևմտյան ափին և Արևելյան Երուսաղեմում դրանց շինարարության շարունակմանը:
Ամերիկյան գերատեսչությունում կարծում են, որ այդ տարածքներում հրեական բնակավայրերի ընդլայնումը կխոչընդոտի պաղեստինցիների և Իսրայելի միջև բանակցությունների ճանապարհով հակամարտության կարգավորմանը:
Չորեքշաբթի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ երկրի կառավարությունը որոշում է ընդունել Հորդանան գետի Արևմտյան ափին՝ հրեական Բեյթ-Էլ բնակավայրում, 300 տուն կառուցել:

США обеспокоены планами Израиля
Власти США выразили глубокую обеспокоенность по поводу решения правительства Израиля построить около 300 новых домов для евреев на оккупированных палестинских территориях.
В заявлении госдепартамента США говорится, что Вашингтон по-прежнему считает эти поселения незаконными и решительно возражает против продолжения их строительства на Западном берегу и в Восточном Иерусалиме, передает BBC.
В американском ведомстве считают, что расширение еврейских поселений на этих территориях будет препятствовать урегулированию конфликта путем переговоров между палестинцами и Израилем.
Ранее в среду премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что правительство страны приняло решение о строительстве 300 единиц жилья в еврейском поселении Бейт-Эль на Западном берегу реки Иордан.
В этом районе ранее израильские власти по решению суда снесли два жилых дома, которые, как подчеркивалось, были незаконно построены на территории, которой владеют палестинцы.