ԱՄՆ-ն անհանգստացած է Իսրայելի ծրագրերով
ԱՄՆ իշխանությունները խորը անհանգստություն են հայտնել Իսրայելի կառավարության որոշման առնչությամբ՝ հրեաների համար մոտ 300 նոր տուն կառուցել պաղեստինյան օկուպացված տարածքներում: Այս մասին հայտնում է BBC-Ն:
ԱՄՆ Պետդեպի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Վաշինգտոնը, ինչպես նախկինում, այդ բնակավայրերը համարում է անօրինական և վճռականորեն դեմ է Հորդանան գետի Արևմտյան ափին և Արևելյան Երուսաղեմում դրանց շինարարության շարունակմանը:
Ամերիկյան գերատեսչությունում կարծում են, որ այդ տարածքներում հրեական բնակավայրերի ընդլայնումը կխոչընդոտի պաղեստինցիների և Իսրայելի միջև բանակցությունների ճանապարհով հակամարտության կարգավորմանը:
Չորեքշաբթի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ երկրի կառավարությունը որոշում է ընդունել Հորդանան գետի Արևմտյան ափին՝ հրեական Բեյթ-Էլ բնակավայրում, 300 տուն կառուցել:

US Dissatisfied with the Decisions of Israel
The US officials have expressed deep concern over the decision of the Government of Israel to build 300 new homes for Jews in the occupied Palestinian territories.
In a statement, the US State Department said that Washington still considers the settlements illegal and strongly opposes the continuation of the construction in the West Bank and East Jerusalem, BBC reports.
The US agencies believe that the expansion of Jewish settlements in these areas will prevent the settlement of the conflict through negotiations between the Palestinians and Israel.
Earlier on Wednesday, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said that the government decided to build 300 housing units in the Jewish settlement of Beit El in the West Bank of the Jordan River.