Դեմիրթաշի նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել
Թուրքիայում քրդերի նկատմամբ ճնշումների շրջանակում հերթական զարգացումն է տեղի ունեցել։ Հանրապետական դատախազությունը 2014-ի հոկտեմբերի 6-8 տեղի ունեցած իրադարձությունների գործով հետաքննություն է սկսել «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP) առաջնորդ Սելահաթին Դեմիրթաշի դեմ։
Ինչպես տեղեկացնում է News.am-ը` հղում կատարելով թուրքական Sozcu-ին՝  Թուրքիայի հանրապետական դատախազությունը HDP-ի առաջնորդի դեմ հետաքննություն է սկսել «Հասարակական խաղաղության դեմ իրագործվող հանցանքներ» բաժնի «Ժողովրդի մի մասին մյուս մասի դեմ զինել ու հրահրել» մեղադրանքով։
Դատախազությունը պատրաստվում է դիմել խորհրդարանին՝ Դեմիրթաշին զրկելու անձեռնխելությունից և պահանջելու է նրա համար 24 տարվա ազատազրկում։
Նշենք, որ 2014-ի  հոկտեմբերի 6-8-ը Թուրքիայի մի շարք քաղաքներում քրդերը բողոքի ակցիաներ էին իրականացնում՝ պնդելով, որ Թուրքիայի աջակցությամբ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները կոտորում են Քոբանիի քուրդ բնակչությանը և կոչ էին անում թույլ տալ քրդերին գնալ Քոբանի և պաշտպանել խաղաղ բնակչությանը։
Այս բողոքի ակցիաների ժամանակ տարբեր պատճառներով սպանվել է մոտ 50 հոգի։
Հիշեցնենք, որ HDP Թուրքիայի միակ խորհրդարանական կուսակցությունն է, որն ընդունում է Հայոց ցեղասպանությունը և իշխանություններին մշտապես կոչ է անում առերեսվել սեփական պատմության հետ։

В Турции завели уголовное дело в отношении лидера прокурдской партии
Власти Турции завели в четверг уголовное дело в отношении сопредседателя прокурдской Партии демократии народов (ПДН) Салахаттина Демирташа, сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Anadolu.
По его данным, Демирташу инкриминируют "подстрекательство к вооруженным столкновениям" в октябре 2014 года. Ему грозит тюремное заключение сроком до 24 лет.
Генеральная прокуратура Турции начала расследование в отношении Демирташа.
Демирташ защищен депутатским иммунитетом, поэтому уголовное дело против него будет заведено только после того, как у прокуратуры появятся конкретные доказательства и основания для предъявления обвинений. Если это произойдет, то стороне обвинения предстоит еще добиться через парламент и минюст снятия с Демирташа депутатской неприкосновенности.
В октябре 2014 года Демирташ, выступая на митинге, призвал население "выйти на улицы в знак протеста против резни в городе Кобани" в Сирии. Его действия привели к массовым беспорядкам в некоторых регионах Турции, в результате которых более 30 человек погибли, свыше 200 пострадали, а общественному имуществу был нанесен многомиллионный ущерб.