«Ձիթենու ճյուղ». միջազգային հանրության մտահոգության պատճառով Թուրքիան չի վերանայի իր քաղաքականությունը
Bulent Kilic / AFP
Թուրքիայի ղեկավարությունը պետք է վերանայի իր միջամտությունը Սիրիայում: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրամ Հասեմին: Նա նաև հավելել է, որ «Սիրիայի վերաբերյալ Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև խորհրդակցությունները շարունակվում են»:
Աֆրինում տեղի ունեցող զարգացումների պատճառով իտալացի շատ քաղաքական և հասարակական գործիչներ այսօր դեմ են արտահայտվել Էրդողանի այցին: Իտալիայի ձախերի կուսակցության առաջնորդ Նիկոլա Ֆրատոյանին հորդորել է երկրի իշխանություններին թիկունք դարձնել նրանց, ովքեր «ներկայացնում են արյունոտ և բռնի վարչակարգը»:
Սակայն պետք է նկատել, որ Անկարայում միջազգային հանրության այս մտահոգությունների պատճառով չեն շտապում վերանայել իրենց քաղաքականությունը քրդերի դեմ:
Այսպես, վերջին օրերին Աֆրինում ընթացող գործողությունների կապակցությամբ մտահոգություն է հայտնել Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունը՝ կողմերին կոչ անելով զսպվածություն ցուցաբերել:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ֆարհան Հաքը մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայի ԶՈՒ կողմից Աֆրինում իրականացվող «Ձիթենու ճյուղ» ռազմական գործողության հետևանքով տեղի խաղաղ բնակչությանը սպառնացող վտանգի վերաբերյալ: «ՄԱԿ-ը կոչ է անում կողմերին պահպանել խաղաղ բնակչությանը, նրանց ցուցաբերել անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն և հարգել նրանց ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը»,-հավելել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի խոսնակը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Թուրքիայի ԶՈւ-ի՝ սիրիական Աֆրինում քուրդ զինյալների դեմ ձեռնարկած «Ձիթենու ճյուղ» գործողությունը չպետք է պատրվակ դառնա Սիրիայի հողերը զավթելու համար: «Եթե այս գործողությունն ահաբեկչության դեմ պոտենցիալ գործողությունից վերածվի օկուպացիայի, ապա դա մեզ համար լուրջ խնդիր կլինի», - ասել է Մակրոնը Le Figaro պարբերականին տված հարցազրույցում: Ֆրանսիայի նախագահը նաև կոչ է արել Թուրքիային Սիրիայի հյուսիսում իրականացվող բոլոր քայլերը համաձայնեցնել ՆԱՏՕ-ի անդամ դաշնակիցների հետ:
Անկարայի վերաբերմունքը միջազգային հանրության մտահոգություններին արտահայտում է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի պատասխանը Մակրոնի հայտարարությունը: «Աֆրինի հետ կապված Ֆրանսիան կամ որևէ այլ երկիր չի կարող մեզ դաս տալ: Այս եվրոպացիները երկերեսանի են: Դեմքիդ ասում են ճիշտ ես, իսկ թիկունքիցդ այլ հայտարարություն են անում»,- ասել է Չավուշօղլուն:

''The Olive Branch'': Ankara Will Not Reconsider its Policy against the Kurds due to International Community's Concerns
Bulent Kilic / AFP
Turkey's leadership should review its intervention in Syria, declared Iranian Foreign Ministry spokesman Bahram Hasemi, adding that "the consultations between Iran, Russia and Turkey on Syria are continuing."
Due to the developments in Afrin, many Italian political figures have opposed Erdoğan's visit today. The leader of the Left Party of Italy, Nicola Fratognani, urged the authorities of the country ''not to support the bloody and violent regime".
However, it should be noted that Ankara is not in a hurry to reconsider its policy against the Kurds due to international community's concerns.
Thus, in recent days, the Russian Foreign Ministry has expressed concern over the actions in Afrin, calling on the sides to calm down.
UN Secretary-General's spokesman in turn expressed concern over the threat to the peaceful civilian population by the Turkish Armed Forces as a result of their military operation in Afrin. "The UN urges the parties to respect the peaceful population, to provide them with the necessary humanitarian assistance and to respect their right to free movement," the UN Secretary General's spokesman added.
French President Emmanuel Macron stated that the operation of the Turkish Armed Forces in Syria against Kurdish militants should not be an excuse for occupying the lands of Syria. The French President urged Turkey to coordinate all steps in the north of Syria with NATO allies.
Ankara's attitude to the concerns of the international community is expressed in the response of Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavusoglu to Macron. "France or any other country cannot teach us lessons related to Afrin. These Europeans say you are right, and they make another statement from your back," Cavusoglu said.