Բավական է ձևացնել, թե Թուրքիան ու ԱՄՆ-ն դաշնակիցներ են. The National Interest
Որոշակի կրճատումներով ներկայացնում ենք ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի հարաբերություններում վերջին շրջանում նկատվող լարվածության վերաբերյալ CATO ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Դագ Բենդոուի հոդվածը, որը հրապարակվել է The National Interest պարբերականում:
Վաշինգտոնի պաշտոնյաները սովորաբար Թուրքիային կարևոր դաշնակից են կոչում, սակայն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և նրա կառավարությունը սպառնացել են ԱՄՆ-ի ուժերին՝ Սիրիայի հյուսիսում գտնվող քուրդ զինյալների հետ համագործակցելու համար: Դա, հավանաբար, մեծապես կբարձրացնի Էրդողանի ժողովրդականությունը՝ Թուրքիայի հակաամերիկյան հանրության շրջանում:
Անկարա այցելելուց հետո Պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը հայտարարել էր. «Մենք այսուհետ պետք է միասին գործենք: Մենք մտադիր ենք վայր դնել զենքերը: Մենք մտադիր ենք աշխատել այն խնդիրների շուրջ, որոնք մեզ համար դժվարություններ են առաջացնում, և մենք դրանք լուծելու ենք»:
Այնուամենայնիվ, երկու կառավարությունների միջև բաց հակամարտության սպառնալիքն իրական է, և տարաձայնությունները շարունակում են աճել յուրաքանչյուր նոր օրվա և նոր ռազմական գործողության հետ միասին: Ամերիկյան արժեքներն ու շահերը զոհաբերելու փոխարեն՝ Վաշինգտոնը պետք է հրաժարվի իր երևակայական ակնկալիքներից և ավելի իրատեսական հարաբերություններ հաստատի Էրդողանի հետ:
Անկարան մնում է ՆԱՏՕ-ի կազմում, իսկ ԱՄՆ-ի օդուժը մնում է Ինջիրլիքի օդակայանում, սակայն ուրիշ քիչ բան է կապում երկու կառավարություններին:
Սառը պատերազմն ավարտվել է, և Ռուսաստանը չի պատրաստվում հարձակվել Թուրքիայի կամ ՆԱՏՕ-ի որևէ այլ անդամի վրա: Իրոք, ռուսական ինքնաթիռի կործանումից հետո Էրդողանը կայուն կերպով բարելավել է հարաբերությունները Վլադիմիր Պուտինի հետ: Անկարան նույնիսկ Մոսկվայից գնել է S-400 հակահրթիռային համակարգեր: Անհեթեթ կլիներ ենթադրել, թե Թուրքիան հավատարիմ կմնար դաշինքում իր ստանձնած պարտավորություններին, եթե Ռուսաստանը պատերազմ սկսեր Ամերիկայի կամ Եվրոպայի հետ:
Ավելին, Անկարան ակտիվորեն խափանել է ԱՄՆ-ի նպատակները Սիրիայում: Կենտրոնանալով Ասադի ռեժիմի տապալման վրա՝ տարիներ շարունակ Էրդողանի կառավարությունը թույլատրել է Իսլամական պետության զինյալներին և տեխնիկային հատել Թուրքիայի սահմանը: Կան նույնիսկ հավաստի մեղադրանքներ, որ Էրդողանի որդին ներգրավված էր ԻՊ-ի հետ նավթային անօրինական առևտրի մեջ:
Թուրքիան քրդական զինված ուժերի դեմ «Ձիթենու ճյուղ» գործողության մեկնարկով խափանեց Թրամփի վարչակազմի կողմից քրդերի «սահմանային անվտանգության ուժերի» ստեղծումը Սիրիայի հյուսիսում: ԱՄՆ պաշտոնյաները պնդում էին, որ Անկարայի քաղաքականությունն «օգտակար չէ», և հակասում է իրենց նպատակներին:
Թուրքական արտաքին քաղաքականությունը նույնպես թշնամական է դարձել: Էրդողանի հարաբերություններն Իսրայելի հետ կտրուկ բացասական են դարձել: Ավելացել է նաև լարվածությունը Աթենքի հետ՝ Կիպրոսի խնդրի շուրջ:
Եվրամիության հետ Էրդողանը սկսեց խոսել շանտաժի լեզվով՝ Սիրիայի փլուզումից հետո փախստականներին շանտաժի զենք դարձնելով: Իսկ նախորդ աշնանը՝ քրդերի անկախության հանրաքվեից հետո, սկսեց ռազմական տարբեր գործողություններ սիրիական քրդերի դեմ:
Freedom House-ը դատապարտում է Թուրքիային ոչ միայն այլոց, այլև սեփական ժողովրդի և մարդկանց իրավունքները չճանաչելու մեջ: Պետդեպարտամենտը հրապարակել է յոթանասունհինգ էջանոց զեկույց` Թուրքիայում մարդու իրավունքների ոտնահարումների, այդ թվում` ապօրինի սպանությունների, խոշտանգումների, պատշաճ դատական գործընթացի բացակայության, զանգվածային բանտարկության, ազատ արտահայտվելու իրավունքի խախտման, քաղաքացիական անձանց ոչ պատշաճ պաշտպանության վերաբերյալ:
Թուրքիան այլևս դաշնակից չէ: Երկկողմ հարաբերությունները երբեք կենսական կարևորություն չեն ունեցել: Սակայն դրանք այսօր հազիվ են «պահպանում իրենց գոյությունը»: Անկարային և Վաշինգտոնին պետք չէ լինել հակառակորդներ: Սակայն, բոլոր կողմերը կշահեին, եթե երկու կառավարությունները հրաժարվեին բարեկամություն ձևացնելուց, ինչն այժմ քողարկում է նրանց միջև առկա մեծ հակասությունները:

The National Interest: "Хватит притворяться, будто Турция и США - союзники"
Представляем вниманию читателей ИАА "Армедиа" опубликованную в ''The National Interest'' статью (с некоторыми сокращениями) старшего научного сотрудника института CATO Дага Бендоу относительно наблюдаемой в последнее время напряженности между США и Турцией.
Чиновники Вашингтона, как правило, называют Турцию важным союзником, однако президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и его правительство угрожали США из-за сотрудничества с курдскими бойцами на севере Сирии. Это, вероятно, значительно увеличит популярность Эрдогана среди антиамериканского сообщества в Турции.
После посещения Анкары бывший госсекретарь Рекс Тиллерсон заявил: ''Мы и впредь должны действовать вместе. Мы намерены сложить оружие. Мы намерены работать над теми проблемами, которые вызывают для нас трудности, и мы должны их решить''.
"Тем не менее, угроза открытого конфликта между правительствами двух стран является реальной, и разногласия продолжают расти с каждым новым днем и новой военной операцией. Вместо приношения в жертву американских ценностей и интересов Вашингтон должен отказаться от своих воображаемых ожиданий и установить более реалистичные отношения с Эрдоганом", - пишет автор.
Анкара остается в составе НАТО, а ВВС США остаются в аэропорту Инджирлика, но уже мало что связывает правительства двух стран.
Холодная война завершилась, и Россия не собирается нападать на Турцию или на какого-либо другого члена НАТО. На самом деле, после сбития российского самолета Эрдоган стабильно улучшил отношения с Владимиром Путиным. Анкара даже купила у Москвы противоракетные системы S-400. Нелепо было бы предположить, что Турция останется приверженной своим обязательствам в альянсе, если бы Россия начала войну против США или Европы.
Более того, Анкара активно расстроила цели США в Сирии. Сосредоточившись на свержении режима Асада, на протяжении многих лет правительство Эрдогана разрешало бойцам и технике "Исламского государства" пересекать границу с Турцией. Есть даже достоверные обвинения, что сын Эрдогана был вовлечен в незаконную торговлю нефтью с ИГ.
Начиная операцию "Оливковая ветвь" против курдских вооруженных сил, Турция расстроила план администрации Трампа о создании на севере Сирии "пограничных сил безопасности" курдов. Чиновники США утверждали, что политика Анкары "бесполезна" и противоречит их целям.
Турецкая внешняя политика также стала враждебной. Отношения Эрдогана с Израилем резко ухудшились. Увеличилось также напряжение с Афинами по вопросу Кипра.
С ЕС Эрдоган начал говорить на языке шантажа, после конфликта в Сирии превратив беженцев в оружие этого шантажа. А прошлой осенью, после референдума курдов о независимости, Турция начала различные военные действий против сирийских курдов.
Freedom House осуждает Турцию не только за непризнание прав других, но и собственного народа. Госдепартамент опубликовал доклад объемом в 75 страниц о нарушениях прав человека в Турции, включая незаконные убийства, пытки, отсутствие надлежащего судебного процесса, массовое лишение свободы, нарушение права на свободу выражения, недостаточную защиту гражданских лиц...
"Турция больше не союзник США", - утверждает автор. Двусторонние отношения никогда не имели жизненно важного значения. Но сегодня они еле-еле "поддерживают свое существование". Анкаре и Вашингтону не нужно быть противниками. Однако все стороны выиграли бы, если бы правительства двух стран отказались притворяться друзьями и скрывать существующие между ними большие противоречия.